eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Skąd bierze się 915 mln zł zadłużenia na kontach rolników?

Skąd bierze się 915 mln zł zadłużenia na kontach rolników?

2019-10-08 12:12

Skąd bierze się 915 mln zł zadłużenia na kontach rolników?

Rolnik © Dusan Kostic - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Tegoroczne lato nie okazało się dla polskich rolników zbyt łaskawe. Najpierw problemem była susza, a gdy już udało się uporać z jej skutkami coraz częściej pojawiają się głosy o zbliżających się wielkimi krokami podwyżkach cen energii elektrycznej. To bez wątpienia może wywrzeć wpływ na kondycję rodzimych firm rolnych oraz rolników indywidualnych. U schyłku I połowy br. wartość ich zaległości opiewała na 915 mln zł. Warto przy tym podkreślić, że o ile opóźnienia w płatnościach na rzecz banków i dostawców należą w branży rolnej do rzadkości, to gdy już się pojawią, znacznie przewyższają przeciętną.

Przeczytaj także: Złe nastroje i długi na 484 mln zł. Oto polskie rolnictwo

Dane Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor oraz Biura Informacji Kredytowej wskazują, że w I połowie bieżącego roku problemy z terminowym wywiązywaniem się ze zobowiązań dotyczyły 3,8 proc., czyli 1 443 firm rolniczych. Jeśli porównać ten wynik z całością gospodarki, to sytuacja nie wygląda najgorzej. U schyłku czerwca przeciętny udział firm z zaległościami sięgał bowiem 6,2 proc.
– Oznacza to, że liczba nierzetelnych firm z sektora rolnego jest poniżej średniej, co jest dobrą wiadomością dla tej branży i jej kontrahentów. Choć oczywiście bywa rożnie w zależności od specjalizacji – mówi Sławomir Grzelczak, prezes BIG InfoMonitor.

Doświadczenie pokazuje, że lwia część przedsiębiorców łączy prywatne finanse z firmowymi i - jak się okazuje - rolnictwo nie jest tu żadnym wyjątkiem. Mimo to właściciele firm rolnych pod względem moralności płatniczej wypadają dość korzystnie. Statystyki pokazują, że zaledwie 1,4 proc. osób z tej grupy zmaga się z nieopłaconymi terminowo ratami kredytów, a łączne zadłużenie z tego tytułu sięga 66,2 mln zł.
– Mimo występujących już kolejny rok niesprzyjających warunków pogodowych, rolnicy jako przedsiębiorcy przynajmniej w roli płatników faktur i rat radzą sobie bardzo dobrze. Trudno jednak przewidzieć, czy zdarzające się coraz częściej klęski żywiołowe ostatecznie nie wpłyną negatywnie na obsługę kredytów i innych zobowiązań – mówi Sławomir Grzelczak.

W Polsce w bazach KRS i CEIDG znajduje się ponad 38 tys. firm rolniczych działających, zawieszonych oraz zamkniętych (PKD Sekcja A.01). Cały sektor, oprócz rolnictwa, obejmuje także leśnictwo, łowiectwo oraz rybactwo. Łącznie tych firm jest ponad 63 tys., z czego 60 proc. stanowią firmy klasyfikowane jako rolnicze.

fot. mat. prasowe

Zaległości firm rolnych według specjalizacji

Ponad 53 mln zł winne są bankom innym podmiotom finansowym oraz kontrahentom firmy rolnicze specjalizujące się w uprawie warzyw.


Rolnicy indywidualni też mają zaległości


Jak wysokie jest przeterminowane zadłużenie w przypadku firm i spółek rolniczych powyżej 30 dni i o wartości powyżej 500 zł? Według danych BIK i BIG Info Monitor na koniec czerwca było to 413,7 mln zł, z czego ponad połowę stanowiły niespłacane raty kredytów. Jedna trzecia tej sumy (133,8 mln zł) obciążała firmy usługowe wspomagające produkcję rolniczą. Ponad 53 mln zł mają na koncie firmy rolnicze specjalizujące się w uprawie warzyw, 46 mln – hodowcy kur, 45,3 mln rolnicy zajmujący się zarówno uprawami, jak i hodowlą, a 43 mln zł przedsiębiorcy specjalizujący się w uprawie zbóż, roślin strączkowych i oleistych. Niewiele niższa kwota (ponad 38 mln zł) obciąża hodowców świń. Średnia zaległość firmy rolnej to 286 679 zł. Jest to całkiem sporo, biorąc pod uwagę, że średnia zaległość liczona dla wszystkich firm z przeterminowanymi płatnościami wynosi 98 180 zł. Jest to m.in. zasługa niespłacanych w terminie kredytów, bowiem przeciętnie firma rolna, która ma problemy opóźnia bankom spłatę 682 122 zł.

W bazach Biura Informacji Kredytowej znajdują się także informacje o rolnikach indywidualnych, czyli o osobach fizycznych, które są właścicielami, użytkownikami wieczystymi lub dzierżawcami nieruchomości rolnych, których łączna powierzchnia użytków rolnych nie przekracza 300 ha. Na koniec czerwca, 4 274 rolników indywidualnych miało problemy w spłacie kredytów o wartości 528,95 mln zł. Oznacza to, że na osobę przypada średnio 123,8 tys. zł.

Wielkopolska na największym minusie


W podziale na województwa największe przeterminowane zadłużenie w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK mają firmy rolne z Wielkopolski. Tam jest też najwięcej niesolidnych dłużników, bo 237. Łączna kwota zaległości to w ich przypadku blisko 107 mln zł, czyli niemal dwa razy więcej niż w drugim w kolejności woj. kujawsko-pomorskim (59,5 mln zł), gdzie firm sprawiających kłopoty bankom i kontrahentom jest 110. Zdecydowanie więcej, bo 185 niesolidnych dłużników - firm rolnych ma Mazowsze. Trzecie województwo w kraju pod względem kwoty zaległości ma w sumie 51,5 mln zł przeterminowanych zobowiązań. Wielkość zaległych zobowiązań w poszczególnych województwach pokrywa się z danymi GUS na temat znaczenia rolnictwa w danym regionie. Mazowsze i Wielkopolska to regiony, gdzie jest najwięcej gruntów rolnych, odpowiednio 1,9 mln ha i 1,77 mln ha. Kujawsko-pomorskie również posiada rozwinięte rolnictwo – znajduje się tam 1 mln ha użytków rolnych. Negatywnie wyróżniają się jeszcze woj. zachodniopomorskie, gdzie jest 144 firm niesolidnych dłużników i dolnośląskie gdzie przeterminowane zobowiązania dochodzą do 34,8 mln zł. Na drugim krańcu są rolnicy z woj. podkarpackiego, gdzie zobowiązania nie przekraczają 2,25 mln zł, ale dane GUS wskazują, że jest to jednocześnie województwo z najmniejszą liczbą użytków rolnych – 0,56 mln ha.

fot. mat. prasowe

Zaległości firm rolnych z poszczególnych województw

W podziale na województwa największe przeterminowane zadłużenie widoczne w bazach BIG InfoMonitor oraz BIK mają firmy rolne z Wielkopolski.


Rolnicy liczą straty po suszy


Bardzo wysokie temperatury i przedłużająca się susza spowodowały, że rolnicy nie mogą zaliczyć tego lata do udanych. Brak deszczu spowodował, że kłosy zbóż nie zdążyły urosnąć do pełnych rozmiarów i w wielu miejscach były suche i gotowe do koszenia już w lipcu. Susza zaszkodziła zresztą nie tylko zbiorom zbóż, ale także owoców i warzyw. Problemów doświadczyli rolnicy z 15 województw. Dane z sierpnia wskazują, że klęską dotkniętych zostało ponad 134 tys. gospodarstw rolnych, o powierzchni 1 805,5 tys. ha, czyli ponad 12 proc. łącznych obszarów użytków rolnych. Wstępne szacunki wskazują, że straty mogą wynieść około 1,88 mld zł i dotknąć nawet jedną trzecią upraw. Nie są to jednak ostateczne liczby, bo szacowanie skali zniszczeń trwa.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: