eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytów hipotecznych I 2019

Rynek kredytów hipotecznych I 2019

2019-01-24 13:01

Rynek kredytów hipotecznych I 2019

Rynek kredytów hipotecznych I 2019 © Tinnakorn - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Styczeń przyniósł spadek dostępności kredytów hipotecznych. Żeby otrzymać 300 000 zł kredytu czteroosobowa rodzina musi dysponować dochodem na poziomie 5 590 zł netto (wartość średnia dla 10 banków). W ciągu roku wymagania w tym zakresie wzrosły o 5%. Dobrą informacją jest natomiast niespodziewanie niska inflacja, która oddala ryzyko podwyżek stóp procentowych.

Przeczytaj także: Rynek kredytów hipotecznych XII 2018

Według GUS wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw wzrosły w ubiegłym roku o ok. 7%. Niestety nie przełoży się to na istotny wzrost dostępnej kwoty kredytu hipotecznego, gdyż jednocześnie banki podwyższyły wymagania w zakresie dochodów kredytobiorców. Postępują w ten sposób ponieważ obawiają się, że prognozowane pogorszenie koniunktury gospodarczej sprawi, że więcej kredytobiorców może mieć trudności z terminową spłatą rat. Zaostrzając kryteria ograniczają więc ryzyko. W okresach gorszej koniunktury zdarza się bowiem, że kredytobiorca jest zmuszony zmienić pracę na taką, w której zarobi mniej. Mimo to musi jednak poradzić sobie ze spłatą rat.

Żeby otrzymać finansowanie na 300 000 zł 4-osobowa rodzina obecnie musi dysponować dochodem wynoszącym w zależności od banku od 5200 zł do 5 910 zł netto. W przypadku mniejszej liczby dzieci koszty utrzymania będą mniejsze, a więc dochód potrzebny do uzyskania wspomnianej kwoty będzie niższy. Dodajmy jednak, że nie należy zatajać informacji o posiadanych dzieciach. Zamiast poprawić swoją szansę na kredyt zwykle kończy się to odmową jego udzielania.

fot. mat. prasowe

Kredyty z wkładem własnym 25%

Najbardziej atrakcyjną marżę proponują BGŻ BNP PARIBAS.


Dobrą informacją, zarówno dla osób planujących zaciągnięcie kredytu hipotecznego, jak i tych, którzy już go spłacają jest niespodziewanie niska inflacja. W grudniu wyniosła ona jedynie 1,1% r/r. To powoduje, że oddala się perspektywa podwyżek stóp procentowych. Pod koniec ubiegłego roku część ekonomistów prognozowało, że cykl podwyżek stóp rozpocznie się już w 2019 r. To natomiast oznaczałoby wzrost wysokości rat i kolejne pogorszenie dostępności kredytów. Obecnie wydaje się, że w tym roku stopy pozostaną na dotychczasowym poziomie.

fot. mat. prasowe

Kredyty z wkładem własnym 10%

Najlepszy kredyty z niskim wkładem oferuje Bank Pekao.


Jarosław Sadowski Główny Analityk,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: