eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytów hipotecznych XI 2018

Rynek kredytów hipotecznych XI 2018

2018-11-16 13:25

Rynek kredytów hipotecznych XI 2018

Drożeją kredyty z najniższym wkładem © FirstSettler - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Koniec roku to zwykle czas zmian w ofertach kredytów mieszkaniowych. Banki, które zrealizowały swoje plany w zakresie wartości udzielonych kredytów wprowadzają podwyżki. Te, które chcą pod koniec roku nieco poprawić sprzedaż obniżają marże. Taka może być też przyczyna ostatnio wprowadzanych zmian. Mimo to, kredyty z wysokim wkładem własnym nadal są najtańsze od czasu wprowadzenia podatku bankowego. Nieco zdrożały jedynie te z najniższym wkładem.

Przeczytaj także: Rynek kredytów hipotecznych X 2018

W poprzednich miesiącach obserwowaliśmy obniżki marż, ale dotyczące głównie kredytów z wkładem własnym przekraczającym 20%. Od listopada na taki ruch zdecydował się kolejny bank. Raiffeisen Polbank marże obniżył z 1,69% do 1,59%. Jednocześnie jednak podwyżkę wprowadził PKO BP. Marże dla kredytów z wkładem wyższym niż 20% wzrosły nieznacznie (1,84% do 1,89%). Większa podwyżka dotknęła tych, który mają tylko 10% wkładu. Tu marża podskoczyła z 2,01% do 2,11%. Średnia marża dla kredytów z wkładem własnym przekraczającym 20% nadal wynosi jednak 2,02%, a więc jest najniższa od początku 2016 r.

Dobrą informacją jest również zatrzymanie się procesu spadku dostępności kredytowej. Przypomnijmy, że zdolność kredytowa spada od maja 2015 r. i w tym czasie zmniejszyła się aż o 30%. W przypadku 3-osobowej rodziny z dochodem 5000 zł netto dostępna kwota kredytu spadła w omawianym okresie z 466 tys. zł do 330 tys. zł. W minionym miesiącu minimalnie ona jednak wzrosła. Niestety może to być jedynie chwilowa poprawa. Ze względu na prognozy mówiące o spowolnieniu gospodarczym banki wolą zachować ostrożność w tej kwestii. Na większą poprawę raczej nie ma więc co liczyć.

fot. mat. prasowe

Kredyty z wkładem własnym 25%

Na szczycie zestawienia BGŻ BNP PARIBAS.


Pomimo, że dostępność kredytów jest dużo gorsza niż 2-3 lata temu, to obecnie cieszą się one ogromnym zainteresowaniem. Według BIK w październiku wartość złożonych wniosków była o 17% wyższa niż przed rokiem. Był to więc kolejny już miesiąc, w którym popyt na kredyty mieszkaniowy był bardzo wysoki. W dużej mierze wynika to z niskiego bezrobocia, rosnących płac i tego, że kredyty są obecnie bardzo tanie.

fot. mat. prasowe

Kredyty z wkładem własnym 10%

Najniższą marżę proponuje Bank Pekao.


Jarosław Sadowski Główny Analityk,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: Rynek kredytów hipotecznych XI 2018

    leszekmarciniak / 2018-11-17 13:56:56

    Widać że banki tracą na rzecz firm pozabankowych - wg mnie to całkiem dobrze. Jest spokój. Są firmy jak Financial Home, które prezentują bardzo wysoki poziom oferowanych usług, do tego nie są aż tak drodzy jak się ich maluje. No i kontakt z firmą jest inny, bo to jednak mniejsze instytucje. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: