eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek kredytów hipotecznych XII 2018

Rynek kredytów hipotecznych XII 2018

2018-12-14 13:22

Rynek kredytów hipotecznych XII 2018

Rynek kredytów hipotecznych XII 2018 © indysystem - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Rok 2018 r. jeszcze się nie skończył, ale już wiadomo, że był niezwykły jeśli chodzi o sytuację na rynku kredytów hipotecznych. Dzięki bardzo dobrej sytuacji na rynku pracy oraz dzięki temu, że kredyty nadal były bardzo tanie, to cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Wartość przyznanego finansowania na pewno przekroczy 50 mld zł, co dotychczas udało się tyko w 2007 i 2008 r. Warto jednak dodać, że gdyby nie podatek bankowy, to ta wartość mogłaby być jeszcze wyższa. Wtedy bowiem kredyty były jeszcze tańsze i łatwiej dostępne. To jednak jeszcze mocniej wpływałoby na wzrost cen mieszkań.

Przeczytaj także: Rynek kredytów hipotecznych XI 2018

Podatek bankowy podwyższa koszt kredytu o 14 tys. zł…


Przez większość tego roku koszt kredytów hipotecznych pozostawał stabilny. Dopiero IV kwartał przyniósł obniżki marż, ale dotyczyły one przede wszystkim kredytorów w wkładem własnym przekraczającym 20%. W grudniu średnia marża dla tego rodzaju kredytów spadła do 2,01%, co jest najniższą wartością od początku 2016 r., czyli od czasu wprowadzenia podatku bankowego. Co ciekawe, gdyby ten podatek nie obowiązywał, to średnia marża wynosiłaby ok. 1,66%. Oprocentowanie kredytu zamiast 3,73% wynosiłaby więc ok. 3,38%. W przypadku przeciętnego kredytu (250 000 zł na 25 lat) podatek podwyższa więc koszt kredytu o 14 124 zł.

… ale zabezpiecza przed nadmiernym wzrostem cen mieszkań


Warto jednak dodać, że choć podatek bankowy oznacza dodatkowe koszty dla kredytobiorców, to z drugiej strony mógł nas też uchronić przed nadmiernymi wzrostami cen mieszkań. Kredyty hipoteczne i tak są bowiem tanie, co w połączeniu z dobrą sytuacją na rynku pracy spowodowało istotny wzrost popytu na mieszkania i odczuwalny wzrost ich cen. Gdyby oprocentowanie było jeszcze niższe, to mogłoby jeszcze bardziej nakręcić koniunkturę na rynku nieruchomości, doprowadzając do jeszcze większych wzrostów cen mieszkań.

fot. mat. prasowe

Kredyty z wkładem własnym 25%

Na szczycie zestawienia podobnie jak przed miesiącem BGŻ BNP PARIBAS.


Według Eurostatu od 2013 r. do II kw. 2018 r. w Irlandii ceny mieszkań wzrosły o 76%, na Węgrzech o 54%, a w Czechach o 37%. U nas w tym okresie wzrost wyniósł 15% i był jednym z najmniejszych w Unii Europejskiej. Dane NBP za III kw. pokazują, że ostatnie wzrosty sprawiły, że ceny są już o ok. 20% wyższe niż w 2013 r. To wciąż mniej niż w większości krajów UE. Miejmy jednak nadzieję, że gdy przyjdzie spowolnienie na rynku nieruchomości, rządzący zlikwidują podatek, aby wspomóc koniunkturę.

fot. mat. prasowe

Kredyty z wkładem własnym 10%

Najniższą marżę ponownie proponuje Bank Pekao.


Jarosław Sadowski Główny Analityk,

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: