eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Pokolenie Z wprowadzi Bitcoina na salony?

Pokolenie Z wprowadzi Bitcoina na salony?

2018-11-08 10:32

Pokolenie Z wprowadzi Bitcoina na salony?

Bitcoin © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Millenialsi oraz Zetki to pokolenia, które przejmują właśnie stery na naszej planecie. Ich przedstawicieli cechuje niezależność, stawianie na doświadczenia, poszukiwanie różnorodności i swoistego rodzaju lęk przed utratą ważnej informacji (FOMO, z ang. „fear of missing out”). I to właśnie oni w istotnym stopniu mogą przyczynić się nie tylko do rozwoju kryptowaluty, ale wręcz zadecydować o tym, jak w przyszłości wyglądać będą gospodarka i społeczeństwo.

Millenialsi i generacja Z budują przyszłość kryptowalut


Jak wynika z raportu zrealizowanego przez SW Research na zlecenie platformy Luno, wiedzę o kryptowalutach Polacy czerpią najczęściej z mediów społecznościowych (60%). Badanie Metricso dowodzi z kolei, że wirtualnym pieniądzem w największym stopniu interesują się osoby poniżej 24. roku życia oraz respondenci w wieku 25-34 lata. Zainteresowanie tą tematyką maleje wraz z wiekiem. Sygnały napływające z rynku wyraźnie wskazują, że nadchodzące lata przyniosą nam spore zmiany tak w gospodarce, jak i sposobach płatności. Zwolennicy kryptowaluty uważają, że pokolenie Z ma szansę stać się pierwszą generacją bezgotówkową.

Najwięcej analiz dotyczących wirtualnego pieniądza pochodzi jednak ze Stanów Zjednoczonych, gdzie rynek ten rozwija się zdecydowanie najszybciej. Ich wyniki nie pozostawiają wątpliwości: millenialsi uwielbiają kryptowaluty! Chętnie w nie inwestują, wykonują płatności, a nawet odkładają je długoterminowo.

W badaniu serwisu Finder, 1 na 12 ankietowanych przyznaje się do posiadania jakiejkolwiek kryptowaluty. Liczba będzie sukcesywnie rosnąć, bo amerykański rynek walut cyfrowych należy do młodych i może wpłynąć na gospodarkę w najbliższych latach. Aż 17,21% millenialsów posiada kryptowaluty, co w dużej mierze stanowi ogólnokrajowy wynik.
Ci którzy nie inwestują w ten rynek, uważają to za zbyt trudne do zrozumienia i skomplikowane w użyciu. Sytuacja będzie się jednak zmieniać i już niedługo kryptowaluty mogą być wykorzystywane na co dzień. Według YouGov prawie połowa millenialsów uważa, że kryptowaluty w najbliższej przyszłości mogą znaleźć szersze zastosowanie i zostaną zaakceptowane przez ogół społeczeństwa.

Millenialsów charakteryzuje nie tylko duża niezależność od rodziców, ale również od instytucji państwowych. Tendencję pokazało badanie Blockchain Capital, w którym aż 30% dorosłych do 34. roku życia woli zainwestować w kryptowaluty niż obligacje i akcje. Wraz z niezależnością spada również zaufanie do banków i systemów emerytalnych, przez co 5% millenialsów uważa bitcoina za najbezpieczniejsze zabezpieczenie na przyszłość i sposób na oszczędność długoterminową na 10 lub więcej lat. Sposób myślenia o kryptowalutach przekłada się nie tylko na finanse, ale również na kontakty międzyludzkie. Aż 3/4 millenialsów prędzej umówiłoby się z osobą, która ma pojęcie na temat rynku kryptowalut niż z kimś, kto takiej wiedzy nie posiada.

Świat finansów okiem generacji Y i Z


- Nowe technologie diametralnie zmieniły nie tylko sposób płatności, ale również podejście społeczeństwa do finansów w ogóle. Młodzi ludzie ciągle szukają nowoczesnych rozwiązań, które poprawią ich jakość życia. Wolą zainwestować w kryptowaluty i wynajmować mieszkanie, niż je kupić. Wśród nich wzrasta zainteresowanie startupami i alternatywnymi rozwiązaniami. Przyjmują wszystkie dogodności, wykorzystują możliwości nowych technologii i wciąż chcą więcej. Dążą oni do pełnej demokratyzacji i decentralizacji władzy. Możliwość kontrolowania swoich pieniędzy bez udziału pośredników w postaci banków, sprawia, że millenialsi podejmują odważniejsze decyzje, nawet jeśli wiąże się to z dużym ryzykiem. - komentuje Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno.

Z badania zleconego przez Luno wynika, że osoby zainteresowane rynkiem kryptowalut interesują się też wirtualnymi kartami płatniczymi i aplikacjami mobilnymi, np. Blikiem. Wśród najmłodszych popularny jest również crowdfunding i zarządzanie pieniędzmi przez aplikacje mobilne, np. Zrzutka.pl.

Users not owners, czyli o platformizacji społeczeństwa


XXI wiek to również dynamiczna zmiana świata z analogowego na multimedialny. Pokolenie Z wychowane w epoce Internetu, nie wyobraża sobie już życia offline. Problem może stanowić wyczerpany pakiet internetu na smartfonie. Większość naszych aktywności przenosi się do wirtualnego ekosystemu. Zbudowany on jest z globalnych i lokalnych platform, które kształtują życie społeczne, nasze zachowania, nowe technologie, modele biznesowe, ruchy obywatelskie a nawet kulturę.

Zamiast kupować samochód, możemy zamówić Ubera lub BlaBlaCar. Nie oglądamy telewizji tylko ograniczamy się do pozyskiwania informacji online przez platformy tj. Upworty, BuzzFeed czy Huff Post. O nasz zdrowy styl życia dba nie kto inny jak Google Fit lub HealthKit należący do Apple. Uczyć się możemy od teraz nie wychodząc z domu poprzez edX, OpenClassrooms lub Coursera. Po co kupować płytę, skoro możemy słuchać muzyki przez Spotify czy iTunes, a ulubiony serial oglądać na platformie Netflix, HBO GO czy Showmax. Możliwości jest mnóstwo, a ich wykorzystanie jest widoczne na każdym kroku.

Millenialsi i pokolenie Z nie skupiają się na posiadaniu, lecz na użyteczności i doświadczeniach. W ten sposób powstała idea sharing economy, czyli ekonomia współdzielenia pozwalająca nam wypożyczyć lub wynająć dobra innych. Najlepszym przykładem jest tutaj serwis aukcji internetowych eBay oraz Airbnb, który umożliwia nam dzielenie się z innymi niewykorzystanym mieszkaniem, pokojem, czy nawet kanapą.

Siłą napędową serwisów typu sharing economy są millenialsi, którzy urodzili się w epoce gwałtownego upowszechnienia nowoczesnych technologii. Za najwiekszą zaletę serwisów użytkownicy uznają atrakcyjną cenę, duży wybór oraz lepszy dostęp. Co więcej, aż 98% osób korzystających na co dzień z nowych technologii komunikacyjnych pozytywnie ocenia ich wpływ na swoje życie.


oprac. : eGospodarka.pl


Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: