eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kryptowaluty w Azji, Europie i Afryce

Kryptowaluty w Azji, Europie i Afryce

2018-11-28 10:40

Kryptowaluty w Azji, Europie i Afryce

Kryptowaluty © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Przed nami kolejna analiza Luno, międzynarodowej platformy do zakupu i wymiany kryptowalut. Tym razem sprawdzono, jaki stosunek do wirtualnego pieniądza mają mieszkańcy Azji, Afryki i Europy. W których krajach kryptowaluty są kupowane najczęściej? Jaka motywacja towarzyszy tym zakupom? Co nas od nich odstrasza? I czy Bitcoin ma jakąkolwiek konkurencję?

Przeczytaj także: Pokolenie Z wprowadzi Bitcoina na salony?

Platforma Luno przyjrzała się popularności kryptowalut na trzech kontynentach, na których oferuje swoje usługi. Pod lupę wzięto blisko 40 krajów, ale najciekawsze wnioski przynoszą dane zebrane we Francji, RPA, Indonezji, a także w Polsce. Badanie zrealizowane we współpracy z TNS i SW Research dowodzi m.in. że pod względem adaptacji kryptowaluty polscy internauci należą do europejskiej czołówce adaptacji kryptowalut. Trudno jednak pominąć milczeniem fakt, że w wielu kwestiach zostają w tyle za mieszkańcami Afryki i Azji.

Kryptowaluty dobrze w Azji i Afryce. Polska – tuż za czołówką


Jak dowodzi badanie Luno, największy wzrost znajomości kryptowalut widoczny jest w przypadku krajów rozwijających się. Czym one są wie już 69% mieszkańców RPA.

Z kolei w Indonezji o wirtualnym pieniądzu może powiedzieć coś więcej 63% ankietowanych. I nie jest to obszar zarezerwowany tylko dla dwudziestolatków. O kryptowalutach słyszało aż 69% osób w przedziale wiekowym 25-34 lat i 62% w wieku 35-44 lat. Najmłodsza grupa (poniżej 24 lat) uplasowała się dopiero na 3. pozycji (58%).

Dla porównania we Francji kryptowaluty zna 36% respondentów, przede wszystkim w najmłodszej badanej grupie wiekowej.

fot. mat. prasowe

Kto zna i kupuje kryptowaluty?

Znajomość kryptowalut dynamicznie rośnie szczególnie w krajach rozwijających się


W Polsce o kryptowalutach słyszał średnio co drugi badany internauta. Daleko nam jednak do Litwinów, gdzie znajomość pojęcia wirtualnego pieniądza deklaruje aż 81% ankietowanych. Tak wysoki wynik nie powinien być zaskoczeniem, jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że Litwa rywalizuje z Estonią o prym w adaptacji rozwiązań fintech w regionie nadbałtyckim.

Bitcoin i długo, długo nic


W Indonezji już 40% badanych internautów deklaruje posiadanie kryptowalut, a kolejne 49% planuje ich zakup. Mimo że ich posiadaczami częściej są mężczyźni, jednak chęć zakupu wyraża więcej kobiet – inaczej niż w Europie. Kryptowaluty zyskują na popularności także w RPA – ich posiadanie deklaruje 29% ankietowanych, a 53% wyraża chęć inwestycji w wirtualne pieniądze. W Europie Bitcoin jeszcze nie przyjął się tak powszechnie. W Polsce posiadanie kryptowalut deklaruje 16,5% badanych internautów, a we Francji – 19%. W obu krajach 4 na 10 ankietowanych rozważa zakup kryptowalut w przyszłości.

- Hamulcem dla Europy jest brak przejrzystych regulacji oraz nieprzychylna opinia mediów. Przykładem są Niemcy, gdzie kryptowaluty zakupiło 9% badanych. Ciekawą prawidłowość pokazały natomiast wyniki z sąsiedniej Holandii, gdzie analitycy odnotowali najwyższy wskaźnik posiadania kryptowalut względem znajomości tego pojęcia. – komentuje Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno.

fot. mat. prasowe

Najpopularniejsze kryptowaluty

Bitcoin jest zdecydowanym liderem popularności na wszystkich rynkach badanych przez Luno


Bitcoin jest zdecydowanym liderem popularności na wszystkich rynkach badanych przez Luno, od 68% we Francji aż po 87% w RPA. W Polsce w Bitcoina zainwestowało 85% uczestników badania. Silną pozycję ma również Ethereum, które zajmuje drugą pozycję. Respondenci chętnie inwestują również w Ripple i Dash, które walczą o miejsce na podium. Dash jest bardziej popularny we Francji i Indonezji, Ripple w RPA i Polsce. Lisk pozostaje daleko w tyle w światowej klasyfikacji. Jedynie w Polsce zna go 29% badanych, tym samym wyprzedzając Dash.
- Bitcoin jest najpopularniejszą kryptowalutą, ale warto zwrócić uwagę na różnice międzypokoleniowe. Starsi kupujący, np. Czterdziestolatkowie, chętnie kupują Bitcoina, ponieważ traktują go jako środek inwestycyjny. Młodsi entuzjaści kryptowalut, ci poniżej 30. roku życia, poszukują alternatyw dla hegemona. Częściej skłaniają się ku alternatywnym walutom o niższej wycenie jednostkowej. Oni chcą także korzystać z kryptowalut do płatności, smart kontraktów, a w związku z długim czasem weryfikacji transakcji, Bitcoin jest w tym wypadku mało przydatny – komentuje Magdalena Gołębiewska.


Bitcoin – dziś do inwestowania, wkrótce do przelewów?


Bez względu na szerokość geograficzną, kryptowaluty najczęściej są traktowane jako forma inwestycji – jest to główny motyw zakupu walut cyfrowych dla aż 84% ankietowanych w Indonezji. W Europie znaczny odsetek respondentów wykorzystuje kryptowaluty do zakupów przez internet, mikropłatności oraz przelewów dla przyjaciół i rodziny. Co więcej, we Francji i w Polsce co druga osoba chętnie płaciłaby wirtualnymi walutami w sklepach, jeśli pojawiłaby się taka możliwość.

Nauka o kryptowalutach zaczyna się na Facebooku


Dla uczestników badania Luno pierwszym źródłem informacji o kryptowalutach są media społecznościowe, przede wszystkim Facebook (ok. 60% wskazań). Wyjątkiem jest jedynie Francja, gdzie to źródło informacji preferuje 37% respondentów. O wirtualnym pieniądzu uczymy się także od rodziny, przyjaciół i znajomych. W Polsce popularna jest również prasa
i portale branżowe (53%). Badanie w Polsce pokazało, że kampanie społeczne w mediach są dostrzegane zaledwie przez 3% ankietowanych.

fot. mat. prasowe

Zastosowanie kryptowalut

Kryptowaluty najczęściej są traktowane jako forma inwestycji


Kto się boi Bitcoina?


Mimo dynamicznego rozwoju rynku i ujednolicenia regulacji prawnych, wielu z nas wciąż ma wiele wątpliwości co do kryptowalut. Za jedno z największych zagrożeń badani uznają brak właściwych zabezpieczeń, które chronią portfele przed atakami hakerskimi. W każdym kraju ok. 40% badanych nadal uznaje kryptowaluty za skomplikowane w użyciu.
- Jednym z największych wyzwań dla branży kryptowalut jest edukacja. We Francji połowa badanych twierdzi, że nie ma dostępu do wystarczająco dobrego, wiarygodnego źródła do nauki o tym rynku. Popularnym źródłem jest internet, ale tam każdy może udostępnić fake newsy. Przez to wielu z nas nie czuje się pewnie, aby kupić jakąkolwiek kryptowalutę, nie mówiąc już o wykonywaniu transakcji. Podobna sytuacja jest również w Polsce. Dla 11% respondentów, synonimem kryptowaluty jest ryzyko, a 5% uznaje je za oszustwo. Co dziesiąty Polak uznaje również, że kryptowaluty w ogóle są nielegalne. W Europie firmy muszą zapracować na zaufanie użytkowników – odpowiada Magdalena Gołębiewska, Country Manager w Luno.

fot. mat. prasowe

Co pomogłoby zwiększyć zaufanie do kryptowalut

Na pierwszym miejscu respondenci wymieniają zmniejszenie ryzyka utraty środków poprzez cyberprzestępstwa i ataki hakerów


Inaczej sytuacja przedstawia się poza Starym Kontynentem. W Indonezji 47% badanych uznaje kryptowaluty za bezpieczne, a 61% uważa, że inwestycja w ten rynek jest opłacalna. Prawie 60% twierdzi również, że ma dość wiedzy by posługiwać się kryptowalutami. Podobna sytuacja jest w RPA, jedyną różnicą jest zasób wiedzy (28%).

Ataki hakerskie główną przeszkodą dla popularyzacji kryptowalut


Co może pomóc zwiększyć wiarygodność kryptowalut? Według badanych jest to przede wszystkim zmniejszenie ryzyka utraty środków poprzez cyberprzestępstwa i ataki hakerów. Jedynie w Indonezji priorytetem okazała się stabilizacja rynku i kursu walut (42%). Wysoko uplasowała się również możliwość zakupu u renomowanego dostawcy, np. banku. Jeśli chodzi o Polskę, kluczowym czynnikiem jest oficjalne stanowisko rządu i przejrzyste regulacje (43%), W innych krajach, respondenci zwrócili uwagę na przychylne opinie najbliższych oraz możliwość płatności kryptowalutami w swoich ulubionych sklepach.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: kryptowaluty, sposoby płatności, Bitcoin

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: