eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie pieniędzy, czyli najwyżej 1000 zł miesięcznie

Inwestowanie pieniędzy, czyli najwyżej 1000 zł miesięcznie

2018-10-01 11:46

Inwestowanie pieniędzy, czyli najwyżej 1000 zł miesięcznie

Polak inwestuje mniej niż 1000 zł miesięcznie © piter2121 - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

O tym, że Polacy nie należą do mistrzów w dziedzinie oszczędzania, nie trzeba przekonywać chyba nikogo. Potwierdzeniem tego są również dane GUS, z których wynika, że grupa, która w ogóle nie oszczędza ani nie inwestuje to aż 40-45% naszego społeczeństwa. Z drugiej strony nie można zapominać, że ci którzy oszczędzali, w 2017 roku zgromadzili aż 2 biliony złotych. Jak prezentują się ich zwyczaje inwestycyjne? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwał Nest Bank.

Przeczytaj także: W co inwestować? Polak wybiera inwestycje w nieruchomości albo lokaty

- Z naszego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego wynika, że pierwszym źródłem informacji inwestycyjnych dla 70% badanych jest Internet, jednak całkiem chętnie sięgamy po fachową pomoc banków. Nie najgorzej wypada również kwestia systematyczności – 42% inwestujących robi to regularnie – mówi Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku.
Wyniki czerwcowego Indeksu Bezpieczeństwa Finansowego Nest Banku pokazały, że aż 42% inwestujących Polaków lokuje środki regularnie – przynajmniej raz w miesiącu. Większość ankietowanych (63%) inwestuje maksymalnie 1000 zł miesięcznie. Jedynie 7% lokuje od 3 do 6 zł. tys. Co ciekawe znacznie większa grupa, bo aż 16% przeznacza na ten cel ponad 6 tys. złotych miesięcznie.

Ile Polacy zarabiają na inwestycjach?


Z badania zrealizowanego przez Nest Bank wynika, że zdecydowana większość, bo 3 na 4 inwestorów zarobiła na swoich dotychczasowych inwestycjach mniej niż 10 tys. złotych. 13% udało się zgromadzić od 10 do 20 tys. zł, a 11% - od 20 do 50 tys. zł. Zaledwie co dwudziesty piąty badany wzbogacił się o więcej niż 50 tys. zł.

Skąd czerpiemy wiedzę inwestycyjną?


Nie jet właściwie zaskoczeniem, że wiedzę na temat inwestowania pieniędzy przede wszystkim czerpiemy z internetu - przyznaje się do tego 70% osób. 39% ankietowanych deklaruje jednak że korzysta z rekomendacji doradcy bankowego, a 29% wpiera się pomocą doradcy inwestycyjnego.

Pierwszym źródłem informacji dla Polaków jest oczywiście Internet. Nie dziwi więc, że 70% osób czerpie z niego wiedzę o inwestowaniu. Co jednak ważne, aż 39% osób korzysta z rekomendacji doradcy bankowego, a 29% z pomocy doradcy inwestycyjnego.
To sygnał, że instytucje, które jak Nest Bank, dynamicznie rozwijają się w zakresie produktów i usług w Internecie, mają największy wpływ na edukację Polaków w zakresie zarządzania budżetem czy inwestowania pieniędzy -Agnieszka Porębska-Kość, Dyrektor Zarządzająca Obszarem Bankowości Przedsiębiorstw i Finansowania

fot. mat. prasowe

Inwestycje: wysokość i zyski

Większość Polaków nie inwestuje więcej niż 1000 zł.


Inwestowanie a bezpieczeństwo


Ponad 60% inwestujących Polaków uważa, że można zarobić pieniądze inwestując bezpiecznie. Za najbezpieczniejsze formy inwestowania pieniędzy Polacy uważają: obligacje skarbowe, indywidualne konta emerytalne oraz ubezpieczenia z gwarancją zwrotu.
– Zarobki Polaków wciąż jeszcze nie dorównują większości europejskich krajów. Polacy pracują ciężko i doceniają wartość pieniądza. Ważne jest, żeby instytucje finansowe oferowały im wsparcie w bezpiecznym lokowaniu ich inwestycji. – mówi Agnieszka Porębska-Kość z Nest Banku – Naszą rolą jako banku jest wybranie odpowiednich okazji inwestycyjnych i zaoferowanie ich naszym klientom w formie zrozumiałych produktów, dopasowanych do potrzeb i możliwości domowego budżetu – dodaje Agnieszka Porębska-Kość.

fot. mat. prasowe

Skąd czerpiemy wiedzę inwestycyjną?

Wiedza o inwestycjach zazwyczaj pochodzi z internetu.


Co z Polakami, którzy nie inwestują?


Okazuje się, że w grupie Polaków, którzy nigdy nie korzystali z produktów inwestycyjnych, dominuje przekonanie, że „do inwestowania potrzebne są duże pieniądze”. Aż 52% badanych stwierdziło, że nie ma wystarczających oszczędności, aby inwestować, a 35% deklaruje, że nie ufa produktom inwestycyjnym.

Informacje o badaniu
Indeks Bezpieczeństwa Finansowego* to badanie zrealizowane na zlecenie Nest Banku w czerwcu 2018 roku przez instytut Kantar Millward Brown na reprezentatywnej grupie Polaków. Celem badania było sprawdzenie postaw i przekonań Polaków w zakresie ich bezpieczeństwa finansowego. Badanie zrealizowane na reprezentatywnej grupie Polaków przez Instytut Kantar Millward Brown, w dniach 06 czerwca 2018 – 13 czerwca 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: