eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy stopy w strefie euro nie będą już rosły?

Czy stopy w strefie euro nie będą już rosły?

2006-04-07 09:56

Ostatni dzień tygodnia, a zarazem dzień największych wrażeń z punktu widzenia publikacji makroekonomicznych (USA) zapowiada dużą zmienność na rynku walutowym. Do godziny 14.30 inwestorzy powinni zachowywać umiarkowany spokój, a EUR/USD zapewne nie przekroczy na trwałe poziomu 1,2320. Potem wszystko się może zdarzyć.

Przeczytaj także: W strefie euro stopy bez zmian

Zobaczymy raport o powstałych nowych miejscach pracy w sektorze pozarolniczym w marcu. Analitycy oczekują figury na poziomie 190 tysięcy. Będzie także publikowana stopa bezrobocia (prognoza 4,8%). Dane te, jeśli okażą się gorsze od prognoz, powinny dać impuls wzrostowy na EUR/USD, co może doprowadzić do trwałego wybicia powyżej wspomnianego poziomu.

Jeśli założymy, że PLN będzie reagował podobnie jak w ostatnich dniach, to powinno dojść do jego osłabienia względem euro i stabilizacji do dolara. Zatem test 4 zł na EUR/PLN jest dzisiaj w zasięgu inwestorów. Wczorajsza decyzja ECB o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie, może nie zaskoczyła, lecz komunikat wygłoszony przez Jean-Claude Tricheta był wyraźnie nie oczekiwany. Wynikało z niego, że stopy są na neutralnym poziomie i nie widać zagrożenia inflacyjnego w strefie euro. Rynek odebrał to jako możliwe zaniechanie dalszego procesu podnoszenia kosztu pieniądza w strefie euro, mimo że dane makroekonomiczne świadczą o przebudzeniu gospodarczym. Taka sytuacja sprzyja dolarowi ze względu na różnicę w rentowności papierów skarbowych, która może się jeszcze powiększyć.

Notowania na giełdach za oceanem zakończyły się w okolicach poprzedniego zamknięcia. DJIA i S&P500 straciły nieznacznie (0,2%) a NASDAQ zyskał zaledwie 0,1%. Japoński Nikkei zanotował 0,4% zwyżki w końcówce sesji przebijając się przez 17500 pkt, a węgierski BUX wzrósł o 2,3%.

Dziś notowania na europejskich parkietach powinny rozpocząć się od wzrostów. Jednym z czynników, który będzie podtrzymywać warszawskie indeksy to zapewne prognozowana wysoka dywidenda, która zostanie wypłacona w I półroczu tego roku oraz dobre dane makroekonomiczne. Ważyć się będą również losy przyszłej koalicji rządowej, a scena polityczna może stać się ciemnym tłem rozgrywek na warszawskim parkiecie.

oprac. : Michał Kowalski / expander expander

Rekord w zasięgu

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: