eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Nie licz na darmowe konto firmowe. Mają je tylko 2 banki

Nie licz na darmowe konto firmowe. Mają je tylko 2 banki

2016-02-16 12:50

Nie licz na darmowe konto firmowe. Mają je tylko 2 banki

Nie licz na darmowe konto firmowe © pixarno - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Obecnie na rynku konto bez żadnych opłat oferują tylko dwa banki, Idea Bank i Deutsche Bank Polska. Pozostałe każą sobie płacić za rachunek albo przynajmniej pobierają opłaty za dostęp do gotówki.

Przeczytaj także: Źródła finansowania firmy: dywersyfikacja

Dla przedsiębiorcy wybór konta to ważna decyzja. Każdy z prowadzących działalność gospodarczą powinien dokładnie przeanalizować oferty banków i warunki, jakie stawiają przed klientami, aby wybrać jak najlepszy dla siebie produkt. Znalezienie najtańszego konta wcale nie jest łatwe. Okazuje się bowiem, że obecnie we wszystkich spośród 16 przeanalizowanych przez nas banków, za darmo można wyłącznie założyć rachunek oraz zapłacić podatki i składki na ZUS.

Częste są opłaty za prowadzenie rachunku


Przeanalizowaliśmy dostępną na rynku ofertą kont dla przedsiębiorcy. Na potrzeby naszego rankingu wzięliśmy pod uwagę przedsiębiorcę działającego na rynku od roku, którego wpływy miesięczne wynoszą co najmniej 1500 zł, dokonującego co miesiąc płatności do ZUS i urzędu skarbowego oraz 10. przelewów na rachunki w innych bankach. Dodatkowo ma on 4 zlecenia stałe, dwa razy wypłaca pieniądze z bankomatów i realizuje dwie wpłaty gotówkowe (po 500 zł). Przyjęliśmy, że nasz przedsiębiorca zawsze wykonuje przelewy w internecie i w każdym miesiącu dokonuje płatności kartą za co najmniej 500 zł.

Okazuje się, że przedsiębiorca z naszego przykładu znajdzie tylko dwa całkowicie darmowe konta – dbNet Biznes w Deutsche Banku oraz Firma To Ja w Idea Banku. Tylko w tych dwóch instytucjach osoba z przychodami 1,5 tys. zł nie będzie musiała płacić za przelewy do innych banków, za dostęp do gotówki w bankomacie, wpłaty gotówkowe oraz korzystanie z karty. Także za samo konto.

W przypadku 10 z 17 zbadanych kont (w 16 bankach), banki pobierają opłaty za prowadzenie rachunku. Może to być stała opłata – tak robi np. BOŚ Bank w przypadku Konta Elastycznego z Taryfą Optymalną (opłata to 40 zł miesięcznie) czy Toyota Bank (15 zł za miesiąc). Inne banki nakładają opłaty na tych, którzy np. nie spełniają wymagań dotyczących miesięcznych wpływów na rachunek. Tak np. postępuje Bank Pekao – przedsiębiorca z naszego przykładu za dostępny w tej instytucji Pakiet Twój Biznes Mobilny zapłaci 15 zł, bo jego miesięczne wpływy na rachunek to 1500 zł. Gdyby jednak przekroczyły one 2 tys. zł, wówczas takiej opłaty już by nie było.

Zamożniejsi mają lepiej


Takie warunki aktywności są także np. w Alior Banku (tu wystarczy jeden przelew do ZUS czy US), w Banku Millennium (wpływy miesięczne w poprzednim miesiącu powyżej 2 tys. zł). Inne rozwiązanie przyjął BGŻ BNP Paribas, który do zwolnienia z opłaty wymaga przeciętnego salda na rachunku na poziomie ponad 3 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Miesięczny koszt prowadzenia rachunku firmowego

Deutsche Bank Polska oraz Idea Bank to jedyne banki, które nie pobierają opłat za konto firmowe.


Są jeszcze banki oferujące rachunek za 0 zł w ramach promocji czasowych (np. 3 miesiące w Banku Credit Argicole lub 12 miesięcy w mBanku). W niektórych instytucjach na brak opłat mogą liczyć nowo powstałe firmy (np. nie ponoszą tych opłat w Getin Noble Banku firmy o stażu krótszym niż rok przez 6 miesięcy).

Podobnie jest w przypadku opłat za korzystanie z kart, od których odstąpiła tylko część banków. Większość stosuje minimalny limit transakcji uprawniających do zwolnienia. Najczęściej jest to 300, 400 ewentualnie 500 zł miesięcznie. Nieco inaczej jest w Raiffeisen Polbanku, gdzie zwolnienie z opłaty za kartę uzależnione zostało od minimalnych wpływów na wszystkie rachunki klienta w banku w poprzednim miesiącu. Jeśli te wpływy nie przekraczają 20 tys. zł, trzeba zapłacić za kartę 3 zł.

Przelewy do ZUS i US darmowe w każdym banku


W żadnym z analizowanych banków nasz przedsiębiorca nie zapłaci za przelewy do ZUS i urzędu skarbowego. Jednak z transferami pieniędzy na rachunki w innych bankach – np. w ramach zapłaty kontrahentom – jest już nieco gorzej. W przypadku 6 spośród 17 przeanalizowanych rachunków przelewy do innych banków są całkowicie bezpłatne.

Pozostałe banki oferują limity bezpłatnych przelewów, a po ich przekroczeniu wprowadzają prowizję. Najczęściej taki limit to 10 czy 20 operacji, ale zdarzają się przypadki, gdy poprzeczka jest ustawiona bardzo nisko, na przykład 5 przelewów w miesiącu w oferowanym przez BOŚ Koncie Elastycznym z Taryfą. Jeszcze niżej, bo na poziomie 3 bezpłatnych przelewów, ustanowił swój próg Getin Noble Bank, jednak instytucja ta zwalnia z opłat jeśli wpływy miesięczne przekraczają 3,5 tys. zł i po dokonaniu przynajmniej 1 przelewu do ZUS albo płatności kartą za minimum 300 zł. Z kolei w Toyota Banku klient może wykonać aż tysiąc bezpłatnych przelewów. Ale zdarza się, że instytucja pobiera opłatę za każdy przelew do innego banku.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: