eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty hipoteczne 2015 i 2016. Co było? Co będzie?

Kredyty hipoteczne 2015 i 2016. Co było? Co będzie?

2015-12-27 00:59

Przeczytaj także: Czy w 2015 r. będzie łatwiej o kredyt hipoteczny?


Większy wkład własny nie taki straszny


Czynnikiem, który w znacznym stopniu miał wpłynąć na rynek kredytowy było wdrożenie kolejnego etapu Rekomendacji S w zakresie wymaganego wkładu własnego. Kwota udzielonego w 2015 roku kredytu nie mogła przekroczyć 90%, co w praktyce oznaczało konieczność wniesienia 10% środków własnych.

Przypomnijmy, że jest to wartość dwukrotnie wyższa niż w roku 2014. Wbrew wielu opiniom nie zahamowało to akcji kredytowej, okazało się, że wielu Polaków posiada oszczędności, które może przeznaczyć na wkład własny. Wyższy wkład własny oczywiście ograniczył części osób możliwość ubiegania się o kredyt, ale rozłożone w perspektywie kilku lat dochodzenie do docelowych 20% środków własnych pozwala wielu osobom świadomie zgromadzić niezbędne środki własne.

Rekomendacja U – masz swobodny wybór polisy


Do końca marca 2015 roku banki miały obowiązek wprowadzić w swoich politykach Rekomendację U dotyczącą rynku bankassurance, czyli ubezpieczeń oferowanych wraz z kredytami. Najważniejszą zmianą, jaką wprowadziły nowe regulacje jest swoboda wyboru ubezpieczenia przy ubieganiu się o kredyt. Banki mogą co prawda w dalszym ciągu wymagać od kredytobiorców ubezpieczeń, np. na życie czy nieruchomości, ale nie mogą wymagać przystąpienia do ubezpieczenia w konkretnym towarzystwie ubezpieczeniowym. Dzięki możliwościom uwzględniania indywidulanych polis ochrona ubezpieczeniowa jest lepiej dopasowana do potrzeb kredytobiorców i ubezpieczonych.

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców – pomoc w spłacie raty?


W odpowiedzi na wstrzymanie procesowania ustawy o pomocy kredytobiorcom frankowym przyjęte zostały przepisy o Funduszu Wsparcia Kredytobiorców. Przewidują one utworzenie ze środków pochodzących z banków specjalnego funduszu, który ma pomagać wszystkim kredytobiorcom mieszkaniowym w spłacie ich rat. Ze wsparcia będą mogły skorzystać osoby bezrobotne lub te których rata kredytu przekracza 60% dochodu netto. Pomoc wynosić będzie 1500 złotych miesięcznie, które będą wypłacane przez maksymalnie 18 miesięcy. Będzie to oczywiście pomoc zwrotna – kredytobiorca będzie musiał przystąpić do zwrotu środków po 2 latach od wypłaty ostatniej transzy pomocy.
Rok 2016 – co nas czeka?

Będzie drożej


W nadchodzącym roku rynek kredytowy może przejść duże przeobrażenia. Najważniejszą zmianą będzie wprowadzenie podatku bankowego, którym zostaną obłożone wszystkie aktywa banku przekraczające wartość 4 mld złotych. Skutkiem tego będzie podwyższenie cen usług bankowych. Część tych zmian obserwujemy już w tym roku – kilka banków podwyższyło marże kredytowe, a inne zapowiedziały ich wzrost w pierwszych dniach stycznia nadchodzącego roku. Jakiego poziomu marż możemy zatem oczekiwać? Gdyby bank całą kwotę podatku bankowego chciał uwzględnić w odsetkach zapłaconych przez kredytobiorcę, to marża odsetkowa powinna wzrosnąć o około 0,35-0,40 p.p. Trzeba jednak pamiętać, że podatek banki będą musiały zapłacić także od kredytów udzielonych wiele lat temu z marżami znacznie niższymi, często poniżej 1,00 punktu procentowego.

Zatem istnieje pokusa, aby nowych kredytobiorców w znacznie większym stopniu obciążyć kosztami nowego podatku. Możemy więc oczekiwać, że w perspektywie najbliższych tygodni marże wzrosną w jeszcze większym stopniu, niż obserwowane aktualnie podwyżki o 0,40-0,65 p.p. Przyszły rok nie będzie z pewnością okresem, kiedy kredyty będą tanie. Można liczyć na spadek Wiboru, za sprawą niższych stóp procentowych, ale marże nowych kredytów osiągną poziom co najmniej taki, jaki był w końcu 2008 i pierwszej połowie 2009 roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: