eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rząd przyjął Kartę Dużej Rodziny

Rząd przyjął Kartę Dużej Rodziny

2014-11-25 17:43

Rząd przyjął Kartę Dużej Rodziny

Rząd przyjął ustawę wprowadzającą Kartę Dużych Rodzin © Tatyana Gladskih - Fotolia.com

Zniżki kolejowe dla rodzin wielodzietnych, bezpłatny wstęp do parków narodowych, zniżki w instytucjach kulturalnych - to propozycje zawarte w projekcie ustawy o Karcie Dużej Rodziny, przyjętym dziś przez rząd. Ustawa ma wejść w życie od 1 stycznia 2015 r.

Przeczytaj także: Dzień Dziecka: jak rodzice widzą przyszłość i rozwój zawodowy najmłodszych?

Karta Dużej Rodziny ma być dokumentem zapewniającym rodzinom specjalne uprawnienia. Uprawnienie te mają być niezależne od osiąganego przez rodziny dochodu.

Do ustawy trafiły rozwiązania funkcjonujące dotychczas w ramach rządowego programu dla rodzin wielodzietnych. Karta Dużej Rodziny będzie przysługiwać członkom rodzin wielodzietnych, czyli rodzin, w których rodzic (rodzice) lub małżonek rodzica mają na utrzymaniu co najmniej troje dzieci.

Aby korzystać z uprawnień jakie daje Karta, dzieci nie mogą mieć ukończonych 18 lat, albo ukończonych 25 lat, w przypadku dziecka uczącego się w szkole lub szkole wyższej. Ograniczeniom wiekowym nie będą podlegać dzieci o umiarkowanym albo znacznym stopniu niepełnosprawności - w tych przypadkach Karta będzie przyznawana bez ograniczeń wiekowych. Kartę będą mogli otrzymać również rodzice zastępczy oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka.

Dziecko zachowa uprawnienia pomimo zmniejszania się liczby dzieci wchodzących w skład rodziny wielodzietnej (np. jedno z rodzeństwa ukończy 25. rok życia). Rodzicom Karta ma być przyznawana na czas nieokreślony.

Zniżki w muzeach i na kolei

Karta będzie uprawniała do korzystania ze zniżek na wstęp do niektórych muzeów, instytucji wystawienniczych, parków narodowych, rezerwatów przyrody, obiektów rekreacyjno-sportowych.

Ustawa gwarantuje posiadaczom Karty Dużej Rodziny 37 procentowe ulgi przy przejazdach kolejowych na podstawie biletów jednorazowych oraz 49 proc. ulgi dla posiadaczy biletów miesięcznych. Otrzymają również ulgi w opłacie paszportowej: 75 proc. w przypadku dzieci oraz 50 proc. dla rodziców. Rodziny wielodzietne będą także zwolnione z opłat za wydanie odpisów aktów stanu cywilnego przy staraniu się o przyznanie Karty.

Zniżki również w prywatnych firmach

Ulgi, zniżki i inne uprawnienia mogą przyznawać rodzinom wielodzietnym podmioty inne niż instytucje podległe ministrom, np. jednostki organizacyjne funkcjonujące na różnych szczeblach samorządu terytorialnego (np. muzea samorządowe) oraz firmy prywatne, np. sklepy, restauracje, hotele.

– Karta Dużej Rodziny to pierwszy w Polsce projekt, który łączy firmy i instytucje z każdej branży w celu wsparcia rodzin wielodzietnych. Ustawa zagwarantuje stabilność i spójność programu – mówi minister pracy i polityki społecznej powiedział minister Kosiniak-Kamysz.


Dotychczas do programu włączyły się m.in. banki PKO BP i BOŚ, sieć PLAY, księgarnie Świat Książki i Bonito, kina Helios, supermarkety Alma oraz Centrum Nauki Kopernik, Stadion Narodowy i Kopalnia Soli w Wieliczce.

Karta będzie bezpłatna, jednak w przypadku jej zgubienia za duplikat trzeba będzie już zapłacić 9,21 zł. W uzasadnionych przypadkach opłata ta nie będzie pobierana.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: