eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Fundusze rynku pieniężnego

Fundusze rynku pieniężnego

2005-09-05 12:00

Akcje, obligacje, bony skarbowe... Jeszcze do niedawna tylko nieliczni korzystali z tych form pomnażania pieniędzy. Obecnie, dzięki towarzystwom funduszy inwestycyjnych, coraz powszechniej zwracamy się ku bardziej wyrafinowanym instrumentom finansowym.

Przeczytaj także: Prognozy inwestycyjne dla każdego

Dzięki nieustannemu rozwojowi rynku funduszy inwestycyjnych mamy do czynienia z coraz to bardziej zróżnicowanymi możliwościami inwestowania naszych pieniędzy. Możemy zdecydować się na wybór funduszy agresywnych obarczonych dużym ryzykiem ale i dużym potencjałem zysku jak i takich, które zapewniają stabilne zyski i minimalizują stopień ryzyka, sprowadzając go prawie do zera.

W grupie tych ostatnich funduszy znajdują się Fundusze rynku pieniężnego, zwane potocznie funduszami pieniężnymi. Są one w Polsce instytucją stosunkowo młodą. Pierwszy tego rodzaju fundusz powstał w 1997 r., a obecnie ich liczba szybko rośnie. Oferta funduszy pieniężnych skierowana jest do osób, które chcą osiągnąć zysk w krótkim okresie bez konieczności ponoszenia ryzyka. Oferują dostęp do bardziej wyrafinowanych instrumentów finansowych, niedostępnych zazwyczaj dla przeciętnego Kowalskiego. Aktywa funduszy pieniężnych lokowane są w krótkoterminowych instrumentach dłużnych, wystawianych przez „mało ryzykownych” emitentów, takich jak Skarb Państwa, banki, duże spółki publiczne. Fundusze lokują środki m.in. w bony skarbowe, bony komercyjne, lokaty bankowe, obligacje Skarbu Państwa. Krótkie terminy lokat tych funduszy sprawiają, że charakteryzują się one najmniejszym ryzykiem wahań jednostki uczestnictwa i mogą bezpośrednio konkurować z ofertą depozytową banków.

Mimo, że fundusze sugerują, aby odnosić ich wyniki do stopy inflacji, to wzrost wartości jednostek ich uczestnictwa zwykle nieznacznie przewyższa stopy lokat oferowane przez banki. „Zyski przynoszone przez fundusze pieniężne nie są na takim poziomie jak w funduszach obligacyjnych, za to cechuje je stałość, systematyczność i minimalny stopień ryzyka”- mówi Ryszard Trepczyński, dyrektor Zespołu Zarządzania Portfelem Funduszy Dłużnych w Pioneer Pekao Investment Management SA

W ofercie towarzystw funduszy inwestycyjnych znaleźć możemy dwa rodzaje funduszy pieniężnych: skarbowe i nieskarbowe. Skarbowy fundusz rynku pieniężnego musi spełniać następujące warunki:

- inwestuje wyłącznie w instrumenty dłużne i lokaty bankowe emitowane przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska oraz w lokaty bankowe

- minimalny udział instrumentów dłużnych emitowanych przez Skarb Państwa, Narodowy Bank Polski lub międzynarodowe instytucje finansowe, których członkiem jest Rzeczpospolita Polska, wynosi 90%.

Jeżeli natomiast tych warunków nie spełnia, mieszcząc się jednocześnie w ramach funduszy rynku pieniężnego, zyskuje miano nieskarbowego funduszu rynku pieniężnego.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Ceny ropy spadają

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: