eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ceny ropy spadają

Ceny ropy spadają

2005-09-07 00:22

Ceny ropy spadają

Ceny ropy za baryłkę w USD © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W środę ceny kontraktów na ropę spadły poniżej 66 dolarów za baryłkę. Osiągając szczyt pod koniec zeszłego tygodnia, rozpoczęły spadek po ogłoszeniu wypuszczenia na rynek rezerw przez Międzynarodową Agencję Energii (IEA).

Przeczytaj także: Sankcje nakładane na Rosję a ceny ropy i gazu

Zwyżka cen była spowodowana atakiem żywiołu, który nawiedził wybrzeże USA w zeszłym tygodniu pustosząc większość platform wiertniczych w Zatoce Meksykańskiej. Niektóre platformy zostały doszczętnie zniszczone, jednak większość była uszkodzona i teraz wraca do wydobycia. Wpływa to na kształtowanie się cen ropy na rynkach. Sytuację ustabilizowały również transporty z surowcami energetycznymi docierające z Europy do Stanów Zjednoczonych. Dzięki strategicznym rezerwom ropy naftowej nie ma zagrożenia dla bezpieczeństwa energetycznego ameryki, uważają analitycy.

fot. mat. prasowe

Ceny ropy za baryłkę w USD

Ceny ropy za baryłkę w USD


Zupełnie inna sytuacja jest z gazem ziemnym. Zaczyna się okres, w którym odbiorcy przygotowują zapasy gazu na zimę, w związku z czym może zacząć brakować tego surowca. Stany Zjednoczone nie prowadzą zapasów strategicznych gazu, tak jak to czynią z ropą naftową. Dodatkowo sytuację mogą skomplikować wieści o uszkodzeniu rurociągów biegnących na dnie Zatoki Meksykańskiej, badanie rurociągów może zająć kilka tygodni. Analitycy ostrzegają, że może dojść do znacznego wzrostu cen tego surowca.

Wysokie ceny ropy mogą mieć wpływ na rozwój i wzrost gospodarczy najbogatszych państw świata, uważają eksperci OECD. Szacują, że wzrost gospodarczy takich potęg jak Niemcy czy Wielka Brytania będzie niższy niż zakładano na początku roku. Eksperci ostrzegają, że w niektórych, rozwijających się krajach, wzrost cen ropy może być przyczyną wzrostu presji inflacyjnej, a także obniżyć inwestycje.

Na krajowym rynku ceny benzyny utrzymują się ciągle na wysokim poziomie. Rafinerie zakupiły paliwa po wysokich cenach i konsumenci muszą czekać, aż bieżące zapasy się skończą, a rafinerie nabędą ropę po nowych niższych cenach. Mocny złoty nie spowodował tak drastycznych podwyżek cen ropy, jak na światowych rynkach, a decyzja ministra finansów o obniżeniu akcyzy spowodowała poprawienie nastrojów wśród konsumentów. Jak wskazują powyższe czynniki ceny na stacjach benzynowych powinny, w najbliższym czasie zostać obniżone.

fot. mat. prasowe

Średnie ceny oleju napędowego w sprzedaży detalicznej

Średnie ceny oleju napędowego w sprzedaży detalicznej

Przeczytaj także: Ropa naftowa jako oręż Ropa naftowa jako oręż

oprac. : Michał Gronowski / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Wybory a kursy walut

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: