eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/PLN i decyzja EBC

EUR/PLN i decyzja EBC

2014-04-02 11:31

EUR/PLN i decyzja EBC

EUR/PLN – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W czwartek Europejski Bank Centralny decyduje o poziomie stóp procentowych w Eurolandzie. Zdania obserwatorów są podzielone, jednak naszym zdaniem należy skłaniać się ku scenariuszowi pozostawienia stóp na obecnych poziomie oraz braku jakichkolwiek dodatkowych działań. Mario Draghi z pewnością będzie starał się zbagatelizować ostatni fatalny wstępny odczyt inflacji CPI dla Stefy Euro (0.5%, wobec oczekiwanych 0.6%), utrzymując dodatkowo stanowisko, iż Europie nie grozi deflacja. Warto zwrócić także uwagę na pytania dziennikarzy, które z pewnością będą dotyczyły ostatnich wypowiedzi Weidmanna o możliwościach wprowadzenia QE w Strefie Euro. Jeśli Mario Draghi wyrazi silną chęć kontynuacji dyskusji w tym kierunku, może to wpłynąć negatywnie na notowania euro.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Alternatywny scenariusz zakłada obniżkę stóp lub/i zakończenie sterylizacji zakupu obligacji w ramach programu SMP (Securities Market Programme). Do tej pory w zamian za skupione obligacje krajów PIIGS, EBC oferował depozyty w wysokości równej skupionym papierom, dzięki czemu na rynek nie trafiały dodatkowe środki, jak odbywa się to w tradycyjnym skupie aktywów (QE). Zakończenie sterylizacji oznacza luzowanie polityki monetarnej.

Środowisko niskiego wzrostu cen udziela się także polskiej gospodarce, jednak większość ekonomistów jest zdania, że w ciągu roku inflacja CPI powinna odbić, wraz z poprawą na wskaźnikach makro. Wzrost cen oczywiście doprowadzi do retoryki ze strony RPP odnośnie rozpoczęcia cyklu podwyżek stóp, co powinno wpłynąć pozytywnie na złotego, zwłaszcza w relacji do walut, gdzie banki centralne nie mają w najbliższych planach podwyżek, a do takich należy EBC.

W średnim terminie EUR/PLN powinno zmierzać w kierunku 4.1250, ale czwartkowy brak działań EBC może wpłynąć na krótkoterminowe odreagowanie euro.

Na amerykańskim froncie czekają nas przemówienia dwóch regionalnych szefów FED: Dennisa Lockhart’a z Atlanty, który będzie przedstawiał swoje poglądy na tematy gospodarcze na spotkaniu w Miami oraz James Bullard z St. Louis. Bullard tradycyjnie wygłosi wykład inauguracyjny na spotkaniu upamiętniającym prominentnego amerykańskiego ekonomistę Homera Jones’a byłego vice przewodniczącego FED z St. Louis.

Po przemówieniu przewodniczący Bullard oddany zostanie do dyspozycji dziennikarzy

fot. mat. prasowe

EUR/PLN – interwał dzienny

EUR/PLN – interwał dzienny


Dziś zdecydowanie warto odnotować publikację zmiany zatrudnienia wg raportu ADP, więcej o danych wysokiej częstotliwości w Stanach mogą Państwo znaleźć w analizie XAU/USD.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Spadków złota ciąg dalszy

fot. mat. prasowe

XAU/USD – interwał dzienny

XAU/USD – interwał dzienny


Cena złota spadła od połowy marca o 110 USD, pokonując po drodze kluczowe wsparcia techniczne (1337.53, 1307.84, 1297). Ostatnia linia obrony pozostaje na poziomie 1267 USD oz, gdzie powinien nastąpić odwrót lub eskalacja spadków.

Wydaje się, że inwestorzy obecnie oczekują na piątkowe dane o zmianie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych, które to dane mogą nadać ton wszystkim aktywom na rynkach finansowych podczas kolejnych sesji. Ankietowani analitycy oczekują średnio 199 tys. nowych miejsc pracy, co nie jest wygórowaną prognozą względem średniej ostatnich sześciu miesięcy.

Dane lepsze od konsensusu będą stanowiły o sile amerykańskiej gospodarki, co powinno przełożyć się z jednej strony na samego dolara, w którym wyceniane jest złoto, z drugiej zaś na dobry sentyment względem ryzykownych aktywów, który odwodzi inwestorów od bezpiecznych przystani (złoto ,frank szwajcarski). Jeśli jednak okaże się, że poprawy na rynku pracy nie widać, inwestorzy prawdopodobnie nie „kupią” już tłumaczeń o wpływie ciężkiej zimy na twarde dane z gospodarki i zaczną grać pod wyprzedaż ryzyka, na co pozytywnie powinno zareagować złoto.

Do tej pory dane ze Stanów nie zachwycały. Zaczynając od poniedziałkowych PMI dla Chicago oraz wczorajszych ISM, gdzie oba odczyty minęły się z konsensusem (ISM: 53.7, wobec prognozowanych 54.2), inwestorzy będą mieli dziś okazję wyrobić sobie zdanie na temat amerykańskiej gospodarki jeszcze przed piątkowym Payrollami. O 14:15 poznamy odczyt ADP o zmianie zatrudnienia, który powinien w pewnym stopniu wskazać kierunek piątkowym danym (ale uwaga, od pewnego czasu dane ADP marnie prognozują odczyt oficjalny).

Chińskie PMI a ceny produktów mlecznych

fot. mat. prasowe

NZD/USD – interwał czterogodzinny

NZD/USD – interwał czterogodzinny


Optymizm przejawiany przez inwestorów azjatyckich objawiający się w silnych wzrostach na lokalnych giełdach, zdaje tracić na sile. Za dobre nastroje odpowiadał głównie wczorajszy odczyt chińskiego indeksu PMI dla przemysłu, który wskazywał iż gospodarka Państwa Środka cały czas znajduje się fazie ekspansji. Jeżeli jednak bliżej przyjrzeć się danym, np. próbując wyeliminować wpływ efektów sezonowych, okazuje się, że wartość indeksu znajduje się w terytorium kontrakcji. Dalszy komentarz nt. sytuacji gospodarczej w Chinach mogą stanowić wyniki najświeższej (nomen omen) akcji produktów mlecznych przeprowadzonej przez firmę GDT (ang. Global Dairy Trade).

Na rynek wewnętrzny Chin możemy spojrzeć bowiem poprzez pryzmat zmiany zwyczajów żywieniowych Chińczyków spowodowanej zwiększonym dochodem rozporządzalnym gospodarstw domowych. Dla większości mieszkańców Państwa Środka nabiał nadal stanowi dobro luksusowe, zatem popyt zgłaszany na np. masło, jest mocno uzależniony od ich sytuacji materialnej. Zależność tą można stosować do wyznaczenia „rynkowego estymatora” zmian w dochodzie rozporządzalnym obywateli Chin, a zatem szybszego i niezależnego od oficjalnych danych wskaźnika sytuacji gospodarczej kraju.

Idąc dalej, ceny kwotowane na podstawie wyników aukcji na platformie GDT można traktować jako odpowiednik indeksu giełdowego, np. Dow Jones, dla rynku nabiału. Indeks ten, który w sposób przybliżony odzwierciedla ceny, które otrzymuje Nowa Zelandia za sprzedaż produktów mlecznych, dla których głównym rynkiem zbytu są Chin, spadł w stosunku do poprzedniej aukcji o dalsze 8.9% i obecnie znajduje się 20% niżej, niż przed dwoma miesiącami.

Rysująca się tendencja, zdecydowanie nie napawa optymizmem. W krótkim okresie nie należy spodziewać się odwrócenia deprecjacyjnych tendencji na Kiwi.

Ostatnie wydarzenia
  • USA Indeks ISM dla przemysłu
    Marzec: 54.2
    Prognoza: 54.2
  • Australia Pozwolenia na budowę domu m/m
    Luty: -5.0%
    Prognoza: -1.7%

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Indeks PMI dla budownictwa
Prognoza: 63.1
Poprzednio: 62.6

USD 14:15 Zmiana zatrudnienia ADP
Prognoza: 192 tys.
Poprzednio: 139 tys.

USA 16:00 Zamówienia w przemyśle m/m
Prognoza: 1.3%
Poprzednio: -0.7%

USA 16:30 Zapasy ropy
Poprzednio: 6.6 mln brk

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: