eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Koniec roku sprzyja większej zmienności na rynkach finansowych

Koniec roku sprzyja większej zmienności na rynkach finansowych

2013-12-30 11:49

Koniec roku sprzyja większej zmienności na rynkach finansowych

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

Bardzo ciekawe zachowania par walutowych zobaczyliśmy w piątek. Dolar znacząco osłabiał się w stosunku do euro oraz funta, pozostawał jednak silny do jena oraz walut surowcowych jak AUD, CAD oraz NZD. Sytuacja taka możliwa jest ze względu na bardzo ubogie kalendarium oraz nieobecność wielu inwestorów.

Przeczytaj także: EUR/USD wysoko przed końcem roku

Szczególnie w przypadku EUR/USD wyraźnie wkradła się na rynek nerwowość, która może utrzymywać się w najbliższych dniach, a nawet tygodniach, gdyż dopiero 10 stycznia poznamy dane z amerykańskiego rynku pracy, które w szczególnie w krótkim terminie będą miały kluczowe znaczenie dla dalszego zachowania dolara. Biorąc pod uwagę obecne poziomy kursu w okolicach 1.37-1.38 coraz bardziej prawdopodobne wydają się kolejne decyzje ECB mające na celu osłabienie euro. Oczywiście niekoniecznie musi być to wprowadzenie ujemnych stóp depozytowych, co mogłoby mieć dość duże konsekwencje dla sektora bankowego. Bardziej prawdopodobne są kolejne rundy LTRO lub inna forma dostarczenia płynności na rynek. Ostatnie wypowiedzi Mario Draghiego, sugerują że Europejski Bank Centralny nie widzi natychmiastowej konieczności do działania, jednak należy oczekiwać, że szczególnie Francja oraz kraje południa będą starały się wywołać naciski na Radę Dyrektorów ECB, aby ulżyć swoim gospodarkom tłamszonym przez wysoki kurs EUR/USD. Problem wysokiej wartości waluty zauważył także Mark Cerney prezes Banku Anglii, który powiedział ,że umacniający się funt może być w średnim terminie zagrożeniem dla brytyjskiej gospodarki, którą w 2014 roku czeka wiele wyzwań, a szczególnie istotnym może być szkockie referendum w sprawie odłączenia się od Wielkiej Brytanii.

Bardzo duża zmienność mogliśmy zobaczyć także na tureckiej lirze, która w ostatnich dniach znacząco osłabiała się do głównych walut, ze względu na kryzys polityczny bardzo pokaźnych rozmiarów. Wydaje się jednak, że uspokojenie sytuacji politycznej po wymianie dziesięciu ministrów, może dać jedynie krótkotrwały efekt, gdyż strukturalnie turecka gospodarka znajduje się w ciężkiej sytuacji, ze względu na dużą nierównowagę w bilansie płatniczym oraz wysoki poziom importowanej inflacji, która może zmusić Bank Turcji do podwyżek stóp, co będzie wywierało dalszą presję na lirę w 2014 roku.

Sytuacja techniczna na głównych parach znacząco się obecnie skomplikowała, jednak do ostatnich ruchów nie należy przywiązywać większej wagi ze względu na mniejszą niż zazwyczaj płynność. Sygnałem do wzrostów na EUR/USD będzie zamknięcie dnia powyżej 1.3830. Z kolei zejście poniżej 1.3680, czyli wyłamanie linii trendu wzrostowego może sugerować większy ruch w dół w stronę 1.3560.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Ostatnie wydarzenia
  • USA Zapasy ropy w USA spadły o 4.7 mln baryłek (oczekiwano spadku o 1.9 mln)

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:00 Sprzedaż detaliczna (Hiszpania) ; poprzednio -0.5% m/m

EUR 11:00 Inflacja PPI (Włochy); poprzednio -1.0% m/m

USD 16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów; prognoza 0.9% m/m, poprzednio -0.6%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: