eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EUR/USD wysoko przed końcem roku

EUR/USD wysoko przed końcem roku

2013-12-27 10:58

EUR/USD wysoko przed końcem roku

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Świąteczny okres minął na rynkach bardzo spokojnie i w pozytywnych nastrojach. Dobrze radziły sobie w ostatnim czasie giełdy, co szczególnie w Stanach Zjednoczonych powinno być kontynuowane w najbliższych dniach, gdyż chętnych do sprzedaży po stronie podmiotów instytucjonalnych na koniec roku nie powinno być wiele.

Przeczytaj także: Dobre nastroje inwestorów na Wall Street

Wyraźnie do wszystkich walut osłabiał się także japoński jen, który w relacji do dolara amerykańskiego dotarł do okolic 105.00. Przyczyniły się do tego dane o inflacji, która wyniosła w listopadzie 1.5%, co czyni coraz bardziej realnym osiągnięcie celu inflacyjnego wyznaczonego przez Bank Japonii na koniec 2014 roku. Należy jednak pamiętać, że wyższe wydatki konsumpcyjne oraz inflację napędzają obawy przed nadchodzącą podwyżką podatków co skłania do przyspieszenia swoich planów zakupowych. Istotnym czynnikiem są także ciągle rosnące ze względu na drożejącą ropę oraz osłabienie jena, koszty energii. Z wydarzeń ostatnich dni warto jeszcze zwrócić uwagę na znaczące umocnienie złotego, który poszedł pod prąd wielu rynków wschodzących wpisując się w tradycję grudniowych wzrostów, co może z kolei zaowocować lekkim odreagowaniem na początku roku. Z danych makro warto zwrócić uwagę na wczorajsze odczyty z rynku pracy w USA, gdzie liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych wyniosła 338 tys., co jest wyraźnym spadkiem od ostatniego odczytu, jednak nie widać tutaj znaczącej poprawy, a dodatkowo ciężko oszacować czynniki sezonowe, ze względu na okres świąteczny. Rosnąca czterotygodniowa średnia może sugerować, że styczniowe dane z rynku pracy mogą nie być tak dobre jak ostatnie i tym razem nie zobaczymy znaczącego spadku stopy bezrobocia.

W dzisiejszym kalendarium, podobnie jak w nadchodzący weekend, nie znajdziemy żadnych istotnych odczytów, co powinno powodować, że instrumenty dalej będą podążać obranymi w ostatnich dniach ścieżkami. Osłabiający się dolar oddał już prawie całość umocnienia, które widzieliśmy po decyzji FOMC, co potwierdza przypuszczenia o powracającym na koniec roku kapitale do europejskich banków, które przygotowują się do zbliżającej się oceny jakości aktywów, które będzie prowadzone przez ECB.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Techniczna sytuacja na EUR/USD ciągle pozostaje niewyjaśniona, chociaż coraz bardziej prawdopodobny wydaje się atak na 1.3830. Pokonanie tego poziomu powinno zaowocować ruchem w stronę 1.40, z kolei kolejny sukces strony podażowej i obronienie okolic 1.38, może ostatecznie zniechęcić do wzrostów i spowodować wykształcenie się szczytu na wiele miesięcy.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Poświąteczna wyprzedaż obligacji

fot. mat. prasowe

TNOTE – interwał czterogodzinny

TNOTE – interwał czterogodzinny


W odpowiedzi na decyzję FED’u o zmniejszeniu skali zakupów aktywów do poziomu 75 mld USD miesięcznie (tj. obniżki o około 17%) rentowności amerykańskiego długu zaczęły dynamicznie rosnąć. Yield 10 letnich kuponowych obligacji rządu USD wzrósł 24 grudnia do poziomu 2.99% i na dzisiejszym otwarciu znów będzie testować psychologiczną barierę 3%. W ślad rentowności udały się ceny instrumentu TNOTE bazującego na cenach kontraktu terminowym na amerykańskie dziesięciolatki (pamiętajmy, że rosnące rentowności to spadające ceny obligacji) notowanego na giełdzie CBOT (Chicago Board of Trade). Jeżeli amerykańskim dziesięciolatkom uda się przebić barierę 3% amerykańskie giełdy będą musiały stawić czoła rosnącemu kosztowi alternatywnemu inwestycji w akcje, co może doprowadzić do spadków na Wall Street. Wczorajsza publikacja liczby nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych za zeszły tydzień w USA (szczegóły w „Ostatnich wydarzeniach”) nie wywarła istotnego wpływu na notowania amerykańskiego długu. Obecnie rynki znajdują się fazie euforii spowodowanej zmianami w polityce monetarnej FED’ui wydaje się, że pierwszym wiadrem zimnej wody może być dopiero konferencja prasowa z udziałem nominowanej na stanowisko Przewodniczącego Rady Gubernatorów FED Janet Yellen. Przypomnijmy, że senat USA głosować nad potwierdzeniem kandydatury Janet Yellen w trybie przyspieszonym dopiero 6 stycznia). Przyszła przewodnicząca FED dała się poznać jako członek gołębiej frakcji FOMC (uproszczając, oznacza to, iż większy nacisk kładzie na walkę z bezrobociem, iż utrzymanie niskiej inflacji). Biorąc pod uwagę, iż agencja Reutera oceniła, iż Yellen z większą ostrożnością podchodziłaby do wycofywania QE3 niż Bernanke, nie należy się rychło spodziewać kolejnej obniżki.

Reasumując w najbliższym czasie należy się spodziewać kontynuacji trendu spadkowego ceny instrumentu TNOTE, jednak utrzymanie obecnego trendu w średnim terminie nie jest przesądzone.

Hossa w Tokio

fot. mat. prasowe

JPN225– interwał tygodniowy

JPN225– interwał tygodniowy


Podczas gdy część inwestorów z Europejskiego kręgu kulturowego zrezygnowała na okres świąt z uczestnictwa w globalnym rynku walutowym i kapitałowym Japonia nie próżnowała.

Indeks Nikkei 225 ¬– należący do najważniejszych indeksów giełdowych Azji – zamknął się wczoraj, po raz pierwszy od 6 lat, powyżej poziomu 16 000. Pomimo faktu, iż zdobywanie przez indeks nowych szczytów wpisuje się w szerszy obraz odnowy gospodarczej w Japonii, warto zadać sobie pytanie czy obecne poziom uda się w najbliższym czasie utrzymać.

Patrząc od strony makro warto odnotować wystąpienie publiczne prezesa Banku Japonii Haruhiko Kurody z 24 grudnia, na którym przedstawione zostały zrewidowane oczekiwania inflacyjne. Według prezesa Kurody w pierwszej połowie roku 2014 inflacja konsumencka może przekroczyć 1% i tym samym pomoże osiągnąć zakładaną przez premiera Abe inflację w wysokości 2%. W powyższym świetle niejakim zaskoczeniem był dzisiejszy odczyt inflacji CPI za listopad, który zaskoczył na plus i wskazał wzrost inflacji o 1.5% w ujęciu rocznym.

Opublikowany wczoraj w nocy protokół z posiedzenia Banku Japonii z 21 listopada nie przyniósł przełomu: sytuacja gospodarcza wg BoJ ulega systematycznej, acz powolnej poprawie. Pewne niepokoje budzi fakt, iż konsumpcja gospodarstw domowych pozostaje na niskim poziomie, nawet pomimo zauważalnej poprawy na sytuacji na rynku pracy i wzrostu średnich dochodów. Nie wszyscy członkowie BoJ są zdania, iż Japonia podąża drogą prowadzącą do długoterminowego wzrostu gospodarczego.

W przyszłym tygodniu inwestorzy z ekspozycją na Japonię powinni szczególną uwagę zwrócić na odczyt indeksu PMI dla przemysłu za grudzień.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia Indeks PMI dla przemysłu za XII 55.2, poprzednio 55.1
    Inflacja konsumencka CPI za XI
    1.5%, poprzednio 1.1%

    Produkcja przemysłowa za XII (m/m) 0.1%, poprzednio 1%
  • USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych 338 tys., prognoza: 345 tys.


Kalendarz na najbliższe godziny

PLN 09:00 Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury wg BIEC za grudzień
poprzednio: 149.1

CZK 09:00 Protokół z posiedzenia CNB

USD 17:00 Tygodniowa zmiana zapasów paliw
poprzednio: -2.9 mln brk

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: