eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › NBP: finanse gospodarstw domowych w II kw. 2013

NBP: finanse gospodarstw domowych w II kw. 2013

2013-11-27 11:24

Przeczytaj także: Finanse gospodarstw domowych w IV kw. 2013


Udział odsetek otrzymanych w dochodzie do dyspozycji w II kw. 2013 r. wyniósł 2,3% (po korekcie sezonowej) i od II kw. 2011 r. pozostał w zasadzie stabilny.

Realne dochody ze świadczeń społecznych, obejmujące zarówno pieniężne świadczenia z ubezpieczeń społecznych, jak i świadczenia z pomocy społecznej, w II kw. 2013 r. wzrosły o 3,8% r/r wobec wzrostu o 4,8% w I kw. br. Po wyeliminowaniu wahań sezonowych ich wzrost w skali rocznej wyniósł 3,6% r/r (oraz 0,4% kw./kw. sa.), podczas gdy kwartał wcześniej sięgał 5,3% r/r. Stopniowo nasilający się od II kw. 2012 r. trend wzrostowy dynamiki dochodów ze świadczeń społecznych w II kw. br. uległ zatrzymaniu.

Obniżenie się tempa wzrostu dochodów ze świadczeń społecznych nastąpiło w warunkach zróżnicowanych dynamik realnych wypłat z emerytur i rent, a także innych płatności o charakterze zasiłków. Przeciętna emerytura i renta pracownicza brutto w II kw. 2013 r. wzrosła w ujęciu realnym o 4,7% r/r (wobec wzrostu o 4,2% r/r w poprzednim kwartale), natomiast emeryturai renta rolnicza zwiększyła się realnie o 5,2% r/r (w porównaniu z 6,2% r/r w I kw. br.). Jednocześnie przeciętna liczba emerytów i rencistów otrzymujących świadczenia w II kw. 2013 r. obniżyła się o 0,7% r/r, a zarazem spadła o 0,3% poniżej ich liczby z I kw. 2013 r. i była o 0,1 pp. niższa niż w poprzednim kwartale.

Wysoką dynamikę, podobnie jak w I kw. 2013r. wykazywały różnego rodzaju zasiłki. Wartość wypłaconych zasiłków (w tym m.in. chorobowych, macierzyńskich, opiekuńczych, wyrównawczych, pogrzebowych) w II kw. br. zwiększyła się realnie o 7,8% r/r, tj. tylko o 1 pp. słabiej jak w poprzednim kwartale. Wzrost świadczeń przedemerytalnych sięgnął prawie 17% r/r wobec 18% r/r w kwartale poprzedzającym. Zasiłki dla bezrobotnych wzrosły łącznie o 13,7% r/r, wobec 12,0% kwartał wcześniej.

Towarzyszył temu wzrost liczby zarejestrowanych bezrobotnych, który wg danych BAEL wyniósł w II
kw. br. 5,8% r/r, aczkolwiek kwartał wcześniej sięgał 7,5% r/r.

Łączne obciążenie dochodów z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne oraz płatności podatkowych w II kw. 2013 r. wzrosło realnie o 4,2% r/r, podczas gdy w I kw. miał miejsce jego spadek o 1,1 % r/r.

Stopa obciążenia dochodów w II kw. 2013 r. ukształtowała się w wysokości 21,0% (po korekcie sezonowej wyniosła 22,4%) i była zarazem o 0,4 pp. wyższa od ubiegłorocznej. Poziom obciążenia dochodów gospodarstw domowych w II kw. 2013 r. pozostawał pod wpływem niewielkiego nasilenia tempa realnego wzrostu składek na ubezpieczenia społeczne (do 4,8% r/r, z 3,7% r/r w kwartale poprzednim), m.in. w związku z przyspieszeniem dynamiki przeciętnych miesięcznych wynagrodzeń za pracę w gospodarce narodowej, z 1,3% r/r w I kw do 2,8% r/r w II kw. br. Po korekcie sezonowej dynamika składek ubezpieczeniowych wyniosła 4,0% r/r w I kw.br. i zwiększyła się do 4,6% r/r w II kw. br.

fot. mat. prasowe

Realna wartość nadwyżki operacyjnej brutto

Dochody z nadwyżki operacyjnej brutto, stanowiące dochód z działalności gospodarczej prywatnych przedsiębiorców (osób fizycznych) w II kw. 2013 r. utrzymały się na ścieżce niskiego wzrostu (realnie o 0,7% r/r, wobec 0,3% r/r przed kwartałem).


W II kw. 2013 r. na stopę obciążenia dochodów wywierał też wpływ realny wzrost (o 6,0% r/r) podatków od dochodów i majątku, podczas gdy rok temu miał miejsce ich realny spadek (o minus 15,4% r/r).

Grażyna Mierzejewska

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: