eGospodarka.pl
wiadomość od św. Mikołaja

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wakacje 2012: lepsze płatności gotówką czy kartą?

Wakacje 2012: lepsze płatności gotówką czy kartą?

2012-06-22 10:15

Wakacje 2012: lepsze płatności gotówką czy kartą?

Wakacje © vectomart - Fotolia.com

W najbardziej popularne kierunki wakacyjnych podróży Polaków najlepiej zabrać karty kredytowe, gotówkę i sakiewki z drobnymi na napiwki.
- Polacy zdecydowanie najchętniej wybierają się na wakacje do Egiptu. Druga pod względem popularności jest Turcja, kolejne kraje w turystycznym rankingu to Tunezja i Grecja. Na dalszych miejscach jest Hiszpania i Włochy oraz Chorwacja – wymienia Anetta Frąc-Jadczyk z biura podróży Atol Travel. - Ulubiona opcja to wyjazdu typu all inclusive czyli wszystko wliczone w cenę – dodaje przedstawicielka biura podróży. Ale nie każdego stać na to rozwiązanie i nie wszędzie jest dostępne, a nawet gdy wydaje się, że za wszystko udało się już zapłacić w kraju, lepiej przygotować się na różne ewentualności.

Gotówka potrzebna już na wizy

Na pewno osoby lecące do Egiptu i Turcji już na lotnisku powinny mieć przygotowane pieniądze na wizy. Dorosły czy dziecko zapłaci w Egipcie 15 dolarów, a w Turcji 15 euro lub 20 dolarów. I nie wchodzi tu w grę płatność kartą.

Jeśli ktoś zamierza na miejscu kupować wycieczki od touroperatora warto wcześniej dowiedzieć się w jakiej walucie je rozlicza i do tego też dostosować zakupy waluty, czy też kartę płatniczą.

Do Egiptu na napiwki i zakupy najlepiej zabrać dolary, choć euro oczywiście również jest honorowane. Niewielką kwotę dobrze jest też wymienić na lokalną walutę, bo przy zakupach na bazarach, czy w sklepikach jeśli już można będzie zapłacić dolarami czy euro, trzeba się liczyć z tym, że ceny będą zaokrąglane w górę.

fot. vectomart - Fotolia.com

Wakacje

W najbardziej popularne kierunki wakacyjnych podróży Polaków najlepiej zabrać karty kredytowe, gotówkę i sakiewki z drobnymi na napiwki

Małopopularne waluty lepiej kupić na miejscu

Zakupu egzotycznych walut jak funt egipski, czy turecka lira, ale nawet chorwacka kuna najlepiej jednak dokonać już na miejscu w kraju docelowym, bo ich kursy w Polsce są na tyle niekorzystne, że lepiej pojechać tam z euro lub dolarami.

Jednak kupując dolary z myślą o podróży do Egiptu, trzeba również zwrócić uwagę, aby banknoty nie były starsze niż z 1990 r. jeszcze z tzw. „małymi główkami”, bo może pojawić się problem z ich honorowaniem.

Przyda się karta płaska i wypukła z ubezpieczeniem w podróży

Ograniczona grubość pliku banknotów może jednak nie wystarczyć, dlatego, aby czuć się bardziej komfortowo należy zabrać ze sobą również karty płatnicze – kartę debetową do wypłat gotówki z bankomatów i niektórych płatności oraz co najmniej jedną kartę kredytową (wypukłą), najlepiej z pełnym limitem kredytowym.

Choć nie każdy o tym pamięta, to karta kredytowa może być również polisą ubezpieczeniową w podróży. W przypadku kart prestiżowych jest to przeważnie standard, a dla kart z niższej półki warunkiem może być zakup takiego pakietu wcześniej. Aby ubezpieczenie podróżne obowiązywało w zależności od banku trzeba np. dana kartą zapłacić za wyjazd, za bilet, za zatankowane paliwo za granicą, lub dokonać drobnych zakupów potwierdzających obecność poza krajem, tak aby wystartowało ubezpieczenie w podróży.

Na liczne płatności lepsze dwie kredytówki niż jedna

Jeśli wyjazd w znacznym stopniu uzależniony jest od naszych płatności i wydatki w podróży będą zdarzały się często i mogą być spore, to warto nie zdawać się wyłącznie na jedną kartę, lecz wziąć ze sobą karty dwóch systemów płatniczych np.: Visy i MasterCarda. Na wypadek gdyby jeden z systemów nie był honorowany, albo wyczerpałby się limit kredytowy jednej z kart.

 

1 2 3

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.