eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

2013-08-07 10:18

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką © Robert Kneschke - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Jak wynika z badania Deutsche Bank PBC, odsetek osób zabierających ze sobą gotówkę spadł jednak w ciągu ostatnich dwóch lat o niemal jedną trzecią. Zdecydowanie chętniej niż przed dwoma laty korzystalibyśmy za to z bezprowizyjnych bankomatów. Znacznie częściej jesteśmy też skłonni sięgać po karty płatnicze, w tym kredytowe.

Przeczytaj także: Ile kosztują płatności kartą za granicą?

Co prawda w dalszym ciągu największy odsetek Polaków przed zagraniczną podróżą udałby się do kantoru po walutę, jednak liczba takich osób w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco spadła. W badaniu Deutsche Bank PBC przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini w czerwcu 2011 r., aż 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki. W tegorocznym badaniu taką odpowiedź wybrało już tylko 28,5 proc. ankietowanych.

Z nowego sondażu Deutsche Bank PBC wynika również, że na popularności znacznie zyskała bezprowizyjna wypłata pieniędzy z bankomatu. Taki sposób pozyskania pieniędzy jako preferowaną opcję wskazała ponad jedna czwarta respondentów (wzrost z 18 proc. w 2011 r. do 25,7 proc. w 2013 r.). Dodatkowe 7,6 proc. Polaków najchętniej wypłaciłoby gotówkę za granicą z dowolnego bankomatu, akceptując pobraną z tego tytułu prowizję.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej.


Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Zarządzającej Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC, tak zdecydowany odwrót od gotówki w ciągu ostatnich dwóch lat to bardzo dobra wiadomość. – Wynik badania pokazuje wyraźnie, że coraz lepiej orientujemy się, jak wykorzystywać rozmaite narzędzia płatnicze, służące nie tylko większej wygodzie, ale i bezpieczeństwu w podróży – komentuje. – Wożenie w portfelu sporej sumy w gotówce jest bardzo ryzykowne, natomiast nawet jeśli zgubimy kartę, możemy w każdej chwili skontaktować się z bankiem, aby ją zablokować – mówi Monika Szlosek. – Widać również, że szukamy takich rozwiązań, które pozwalają unikać zbędnych kosztów, jak to ma miejsce w przypadku pieniędzy wypłacanych bez prowizji z bankomatów – dodaje.

fot. mat. prasowe

Najbardziej wygodna forma płatności za granicą

W badaniu Deutsche Bank PBC przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini w czerwcu 2011 r., aż 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki.


Niestety większość banków w Polsce nie oferuje swoim klientom możliwości bezpłatnej wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Jak pokazuje najnowszy ranking przygotowany przez firmę Expander, aktualnie jedynie sześć banków daje taką możliwość. Obecnie taką usługę oferują Alior Bank, Alior Sync, Deutsche Bank PBC i Nordea Bank.

W rankingu znalazł się również Bank Pocztowy, w którym jednak jedynie pierwsze dwie transakcje w danym miesiącu są darmowe, bez względu na to, czy zostały wykonane w Polsce czy za granicą. W Credit Agricole zagraniczne wypłaty są bezpłatne tylko do 30 września, później prowizja będzie wynosiła 5 zł.

Dwa lata temu 17 proc. Polaków preferowało posługiwanie się w zagranicznej podróży kartą kredytową, a jedynie 6 proc. debetową. Dziś karty kredytowe za najwygodniejszy sposób dokonywania płatności w czasie wakacji uważa aż 25,6 proc. ankietowanych, a debetowe niemal 12 proc. z nich. – Karta kredytowa pozwala korzystającemu na rozłożenie kosztów poniesionych w czasie urlopu, ponieważ sama płatność zostanie faktycznie uregulowana po upływie bezodsetkowego okresu rozliczeniowego, który zazwyczaj trwa około 30 dni – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank PBC. – Należy również pamiętać, że karty kredytowe są niezbędne w bardzo wielu najbardziej oczywistych wakacyjnych sytuacjach, takich jak wynajem samochodu, czy dokonanie rezerwacji w hotelu – przypomina.

Z badania wynika również, że większą skłonność do zabierania ze sobą gotówki, lub jej wymiany w kantorach na miejscu mają osoby w średnim wieku (aż 35 proc. respondentów w wieku 45-54 lata i ponad 30 proc. 55-64-latków). Podczas wakacyjnego wyjazdu z bankomatów znacznie chętniej korzystają osoby w wieku 18-24 lata (32 proc.), podobnie jak z kart debetowych (ponad 20 proc.). Z kart kredytowych korzystają natomiast najczęściej osoby w wieku 25-34 lata (ponad 30 proc.)

Informacje o badaniu
Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 19 lipca 2013 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • pre-paidowa karta walutowa

  mars / 2013-09-03 15:32:28

  Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie pre-paiodwej karty walutowej - wchodzisz na jedną z porównywarek kantorów internetowych, np. strefawalut.pl, przelewasz złotówki i wymieniasz ja na potrzebną walutę, którą później przelewasz na kartę - i masz problem z głowy. Nie musisz nosić gotówki ze sobą ani zastanawiać się, jaki w danym momencie kurs wymiany zastosuje bank
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • IDBlock / 2013-09-09 15:29:02

  Wiadomo, że gotówka staje się najmniej wygodna. Pamiętajmy jednak, że karta płatnicza to nie jest najbezpieczniejsze wyjście - szczególnie w przypadku kart zbliżeniowych grozi nam m.in. ich zeskanowanie. Warto je chronić np. przy pomocy specjalnych etui. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

  MalgorzataVitk / 2018-02-08 21:32:28

  Uważam, że realnie płatności gotówką podczas zagranicznych podróży są opcją bardziej korzystną. Zwłaszcza, że w tym wypadku możemy dokonać bardzo taniego przewalutowania przez Internet z szybkim przelewem na konto, np. z Pluskantor.pl transfery transfery są księgowane wyjątkowo sprawnie, do wielu banków za darmo. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

  Martama / 2018-09-07 16:44:27

  Warto też płacić kartą ale jedynie spiętą z kontem walutowym, inaczej czekają nas spore koszty. A jak posiada się rachunek w walucie , to zyskuje się dostęp do przewalutowań w e-kantorach, które są najtańszym wariantem wymiany waluty. Niedawno kupowałam EUR na Gieldawalut.com przed wyjazdem za granicę i ok 300 zł zaoszczędziłam. W podróż ruszyłam z "plastikiem" przy sobie jednak część pieniędzy na miejscy wybrałam z bankomatu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: