eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wakacje 2012: lepsze płatności gotówką czy kartą?

Wakacje 2012: lepsze płatności gotówką czy kartą?

2012-06-22 10:15

Przeczytaj także: Wakacje za granicą: płacić kartą czy gotówką?


Czy polska karta rozliczana jest w euro, dolarze czy funcie?

Płacąc kartą kredytową czy debetową za granicą podstawową walutą rozliczeniową kart jest przeważnie euro lub dolar amerykański, zdarza się też funt brytyjski. Jeśli więc ktoś wybiera się do Stanów Zjednoczonych powinien wziąć kartę rozliczaną w dolarach. Ogranicza się w ten sposób liczbę przewalutowań dokonywanych transakcji. Transakcje rozliczane są np. po kursie organizacji płatniczej karty np. Visy czy MaserCarda, od której kilkuprocentową pobiera bank wydawca karty. Jeśli jednak kartą płaci się w kraju, gdzie obowiązuje inna waluta niż waluta rozliczeniowa karty transakcja przechodzi przez dwa przewalutowania np. w Turcji najpierw z tureckiej liry na euro, a później z euro na złotego.

Coraz częściej na terminalach płatniczych pojawia się pytanie czy klient, chce zapłacić w swojej rodzimej walucie. Jest to możliwość, którą wdrażają agenci rozliczeniowi obsługujący terminale. Można sprawdzić jaką kwotę agent proponuje i po przeliczeniu zdecydować, czy taki kurs nam odpowiada. Jeśli nie, można anulować transakcję, zapłacić w walucie danego kraju i zdać się na rozliczenia banku. Nie ma wówczas pewności jaka to ostatecznie będzie kwota w złotych. Dobrze jest podobnie jak w Polsce w trakcie płatności nie tracić karty z pola widzenia, aby nie narażać jej na sklonowanie poprzez zeskanowanie paska magnetycznego. Uważać też trzeba przy bankomacie i sprawdzać, czy nie ma nakładki na wlocie karty, który również narażałby ją na skimming.

Ze względu na skomplikowane przeliczenia walut przy transakcjach bezgotówkowych, ale też i niepewny kurs przy wypłacie z bankomatu, dobrym pomysłem jest założenie konta walutowego z kartą. Nie jest to niestety usługa szczególnie popularna w polskich bankach, ale kilka z nich ma taką ofertę. Zakres walut ogranicza się jednak do euro, dolara i funta brytyjskiego. No i trzeba pamiętać, że z taką kartą nie wynajmie się samochodu, nie zapłaci za przelot, i nie zawsze zarezerwuje się hotel, bo wówczas nieodzowna jest karta kredytowa.

Na wszelki wypadek bankowość mobilna lub przekaz pieniężny

Opcją, którą można mieć też w zanadrzu to bankowość mobilna. Część banków proponuje specjalne aplikacje na telefony do mobilnego bankowania lub ewentualnie umożliwiają logowanie się za pomocą telefonu do uproszczonej wersji bankowości internetowej. Dobrze jest sprawdzić przed wyjazdem czy posiadany smartfon pozwala na korzystanie z mobilnego bankowania. Z bankiem w telefonie można będzie w razie potrzeby spłacić część wydatków z karty i tym samym zwiększyć jej limit.

Na wypadek sytuacji awaryjnych warto pod uwagę również wziąć przekaz pieniężny i wcześniej w kraju umówić się z kimś na taką przysługę. Firmy przesyłające pieniądze potrafią dotrzeć do wielu egzotycznych miejsc. Choć nie jest to usługa tania. W jednej z popularnych firm koszt przesłania od 300 do 1000 USD m.in. do Chorwacji wynosi ok. 32 dolary.

Bez ważnego paszportu z podróży nici

Zanim jednak spakowane zostaną bagaże i karty do portfela warto sprawdzić ważność paszportu swojego i dzieci. - Ulubione przez Polaków kraje arabskie wymagają, aby dokument był ważny jeszcze minimum pół roku od daty planowanego powrotu. Jeśli tak nie jest można zakończyć wyjazd przed wejściem do samolotu – zwraca uwagę Anetta Frąc-Jadczak.

Osoby, które mają jeszcze dzieci wpisane do paszportu powinny wziąć pod uwagę, że 26 czerwca tego roku wygasa ważność tych wpisów. Dziecko, aby się wybrać za granicę musi mieć swój własny paszport. Ważności nie tracą jednak paszporty rodziców, w których widniały wpisy dzieci.

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: