eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wakacje: płacić kartą czy gotówką?

Wakacje: płacić kartą czy gotówką?

2010-06-25 10:29

Kończy się rok szkolny i zaczyna wakacyjne szaleństwo. Szaleć będą również nasze portfele, bez względu na to, czy częściej dobywać będziemy kart czy gotówki. Jednak wybór rodzaju płatności jest dość poważny, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy. Od tego czy zapłacimy kartą czy gotówką może zależeć urlop.

Przeczytaj także: Nowe metody płatności popularniejsze

Płatności dokonywane kartami to najbezpieczniejsze operacje. Niestety, wiedzą o tym, a raczej zdają sobie z tego sprawę głownie mieszkańcy dużych miast. W małych miastach i na wsiach wciąż za najbardziej godną zaufania uważa się gotówkę. Organizacje płatnicze biją na alarm, bankowcy dwoją się i troją w sposobach edukowania swoich klientów, a gotówka wciąż triumfuje.

Kartą czy gotówką?

Ostatnie badania dotyczące preferowanego sposobu zapłaty za towary i usługi przeprowadził Instytut Homo Homini na zlecenie Banku Zachodniego WBK - „Jak Polacy korzystają z kart płatniczych”. Z badania wynika, że korzystają… marnie. Zaledwie co trzeci posiadacz rachunku bankowego i karty płatniczej (jednocześnie) uważa, że transakcje kartowe są najbezpieczniejsze. Również co trzeci posiadacz rachunku i karty wybiera gotówkę, jako bezpieczniejszą formę płatności!

Spośród preferujących kartę najwięcej osób (ok. 60 proc.) płaci kartą co najmniej raz w tygodniu. Zagłębiając się dalej w psychologię użytkownika karty, można z całą pewnością stwierdzić, że najpoważniej traktuje on płatność kartą w sklepie (86 proc. wskazań). Na płacenie kartą niemal wszędzie decyduje się zaledwie 3 proc. ankietowanych.

Efektem tych badań była zaskakująca dla bankowców i socjologów niechęć do używania karty nawet wśród osób, które kartę posiadają. Zapytali więc o powody niepłacenia kartą i tu niespodzianka. Aż 74 proc. badanych na pytanie: „jeżeli zdarzy się sytuacja, że w danym miejscu nie chcesz zapłacić kartą, to dlaczego?” odpowiedziało, że takie sytuacje nie zdarzają się wcale. Jako powód rezygnacji z płatności kartą, zaledwie 15 proc. ankietowanych wskazało bezpieczeństwo.

Kolejne zaskoczenie to niemal identyczna liczba wskazań na pytania o korzystanie z kart płatniczych podczas wyjazdów wakacyjnych i zabieraniu za granicę gotówki. 69 proc. ankietowanych odpowiedziało, że płaci kartami za granicą, ale jednocześnie aż 72,5 proc. przyznaje, że dla bezpieczeństwa zabiera ze sobą gotówkę. Polacy niestety wciąż uważają, że używanie karty za granicą jest ryzykowne (34 proc.) i niezwykle kosztowne (48 proc.).

Karty są zatem traktowane jak podstawowy środek płatniczy na terenie kraju i wyłącznie przez osoby, które już przezwyciężyły pierwszy lęk. Wyjazdy zagraniczne to wciąż wielka niewiadoma. Może sposobem na przekonanie do wyboru karty zamiast gotówki będzie inna statystyka?

Niebezpieczna gotówka

Zdaniem Urszuli Morawskiej, eksperta ds. zabezpieczeń banknotów, jeden na tysiąc banknotów znajdujących się w obiegu może być fałszywy. Największe ryzyko trafienia na takie zgniłe jajo mamy m.in. w czasie wakacji - w kurortach, miejscowościach turystycznych. Tam właśnie z lubością grasują grupy trudniące się wprowadzaniem do obiegu fałszywych banknotów. Nie trzeba przy tym liczyć na „szczególne szczęście” by trafić na taki właśnie trefny banknot. Wystarczy kupić lody w budce na plaży i zapłacić setką by dostać resztę w dziesiątkach lub dwudziestkach, zrobić zakupy w lokalnym sklepiku spożywczym, lub na bazarku połakomić się na świeżutkie owoce sezonowe.

 

1 2

następna

oprac. : Małgorzata Alicja Dudek / Gazeta Bankowa Gazeta Bankowa

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: