eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wakacje 2013: finansowe ABC

Wakacje 2013: finansowe ABC

2013-06-21 10:12

Wakacje 2013: finansowe ABC

Karta czy gotówka? © viperagp - Fotolia.com

Już niebawem wielu z nas rozpocznie długo wyczekiwany urlop. Niezależnie od kierunku naszych wakacyjnych podróży, warto zabezpieczyć się przed nieprzewidzianymi przykrymi konsekwencjami bądź niespodziankami. Czy karta kredytowa zadziała? Czy starczy nam środków na koncie na wszystkie atrakcje i zakupy? I wreszcie, co jeśli zachorujemy lub będziemy wymagać konsultacji lekarskiej? Poniżej przedurlopowe ABC.

Przeczytaj także: Jakie środki płatnicze na zagraniczne wakacje?

Trochę gotówki na wakacje…

Jeśli pod koniec roku szkolnego okazało się, że na planowany urlop mamy mniej środków niż byśmy chcieli możemy posiłkować się albo kredytem gotówkowym albo zwiększyć limit na karcie kredytowej. Wybierając kredyt gotówkowy powinniśmy zwrócić uwagę na stopy procentowe, które mogą być stałe lub zmienne. Należy też zastanowić się czy chcemy spłacać kredyt w ratach równych (stałych) lub w malejących. W przypadku równych rat, na początku spłacane są przede wszystkim odsetki z małą częścią kapitału. Kredyt z malejącymi ratami na początku spłacamy wysokimi ratami, które w trakcie trwania umowy kredytowej i spłacaniu przez nas zobowiązania, ulegają zmniejszeniu. Obecnie, zwłaszcza w okresie przedwakacyjnym wiele banków proponuje promocje i inne udogodnienia skierowane do aktywnych jak też i nowych klientów, więc zanim zdecydujemy się na podpisanie umowy sprawdźmy oferty. Jeśli zaś zdecydujemy się na podniesienie limitu na karcie kredytowej – należy skontaktować się z infolinią bądź udać do placówki banku, którego kartę posiadamy.

Sprawy oczywiste… tylko czy pamiętamy

Zanim ruszymy w podróż samochodem sprawdźmy ważność posiadanych ubezpieczeń komunikacyjnych. Na pewno warto rozważyć rozszerzenie obowiązkowego zakresu ubezpieczenia OC, także o polisę AC. Często jest ona oferowana w atrakcyjnym pakiecie razem z ubezpieczeniem od następstw nieszczęśliwych wypadków oraz usługami dodatkowymi z zakresu Assistance. Jeśli nasza podróż będzie oznaczała przekraczanie granic – mowa tu o krajach spoza Wspólnoty Europejskiej – warto poprosić o wydrukowaną Zieloną Kartę. Jest to międzynarodowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez kierowcę poza granicami kraju jego pochodzenia.

Ubezpieczenie turystyczne – to podstawa

Myśląc o urlopie chcemy by było miło, wesoło i… bezpiecznie. I rzeczywiście w większości przypadków z urlopu wracamy zrelaksowani, opaleni i gotowi do dalszych działań. Oczywiście nikt nie zakłada, że coś się wydarzy, jednak warto przygotować się również na nieoczekiwane i czasami nieprzyjemne zdarzenia. W zestawieniu potencjalnych kosztów leczenia za granicą, zakup polisy wydaje się wyjątkowo korzystnym i rozsądnym rozwiązaniem. Niejednokrotnie koszt polisy dla ubezpieczonego to wydatek rzędu kilku złotych za dzień. Polisy turystyczne zabezpieczają nie tylko koszt ewentualnej interwencji medycznej, hospitalizacji ale również – jak polisa oferowana przez BRE Ubezpieczenia – mogą zapewnić nam niezbędne środki na zakup najpotrzebniejszych rzeczy, gdy nasz bagaż zaginie.

fot. viperagp - Fotolia.com

Karta czy gotówka?

Karta płatnicza to z pewnością bardzo wygodne narzędzie, zwłaszcza jeśli nie lubimy nosić przy sobie zbyt wiele gotówki. Są jednak sytuacje, kraje czy miejsca gdzie usłyszymy „cash only”.


Karta czy gotówka

Karta płatnicza to z pewnością bardzo wygodne narzędzie, zwłaszcza jeśli nie lubimy nosić przy sobie zbyt wiele gotówki. Są jednak sytuacje, kraje czy miejsca gdzie usłyszymy „cash only”. Karty płatnicze przydają się w większości przypadków, kiedy płacimy w sklepach, restauracjach czy muzeach. Ale już płacąc w mniejszym sklepiku, za taksówkę, na ulicznym straganie czy opłacając wynajem leżaków na plaży, raczej należy się liczyć z tym, że będziemy musieli zapłacić gotówką. Przed wyjazdem sprawdźmy jaka waluta obowiązuje w kraju dokąd się wybieramy, czy jest dostępna w kantorach w Polsce, czy może wystarczy zaopatrzyć się w walutę uniwersalną - jak dolary amerykańskie lub Euro. Euro posługujemy się głównie w Europie, a dolarami amerykańskimi w wielu - nawet bardzo egzotycznych - krajach. Przed wyjazdem warto zatem zabezpieczyć pewną sumę gotówki na mniejsze wydatki, a na karcie trzymać pozostałe środki przeznaczone na wakacyjne atrakcje.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: