eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Jak po 3 latach z 500+ mają się finanse rodziców?

Jak po 3 latach z 500+ mają się finanse rodziców?

2019-04-03 11:34

Jak po 3 latach z 500+ mają się finanse rodziców?

Program 500+ obchodzi swoje 3. urodziny © lukszczepanski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Co piąta polska rodzina z dziećmi deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu dotykają ją problemy z regulowaniem bieżących zobowiązań. 45 proc. przyznaje z kolei, że duże decyzje zakupowe w nadmierny sposób obciążają ich budżet. Skala problemów finansowych rodziców zbliżona jest do tej, jaką mają osoby bezdzietne, ale - jak wynika z badania zrealizowanego przez Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor - to rodzice sprawniej planują budżet, cechuje ich większa rozwaga w dysponowaniu pieniędzmi i rzadziej też mają problemy z pracą.
Program 500+ obchodzi właśnie swoje 3. urodziny. Zgodnie z zapowiedziami rządzących, od lipca będzie on wypłacany na każde dziecko do ukończenia przez nie 18. roku życia, niezależnie od sytuacji materialnej rodziców. Jego podstawowymi celami jest pobudzenie sytuacji demograficznej, inwestycja w rodzinę oraz walka z ubóstwem.

Rejestr Dłużników BIG InfoMonitor postanowił przyjrzeć się, jak radzą sobie z finansami rodzice dzieci, a jak idzie to osobom bezdzietnym. Zebrane w tym celu dane wskazują, że niemal co trzeci Polak wychowujący potomstwo deklaruje brak jakichkolwiek problemów z finansowaniem bieżących wydatków. Ten wynik może wprawdzie napawać optymizmem, ale nie zmienia faktu, że ekonomiczne kłopoty to chleb powszedni większości rodziców. Prawie połowie trudno jest opłacić zobowiązania raz na kilka miesięcy, a nie brakuje również osób, które częściej głowią się jak „dotrwać do pierwszego”.

fot. mat. prasowe

Jak często brakuje Ci pieniędzy na pokrycie bieżących zobowiązań?

Problem z codziennymi płatnościami ma przynajmniej raz w miesiącu 21 proc. rodziców.


Problem z codziennymi płatnościami ma przynajmniej raz w miesiącu 21 proc. rodziców. Podobnie sytuacja wygląda w gospodarstwach domowych, w których dzieci nie ma – 20 proc. W domach bez dzieci częściej powodem braku pieniędzy na opłacenie bieżących rachunków jest rozrzutność, brak pracy, nieumiejętność planowania budżetu, a także nałogi czy zakupoholizm. Natomiast osoby wychowujące dzieci częściej wymieniają obciążenie kredytami i pożyczkami oraz nadmierne wydatki wymuszone przez potomstwo.

fot. mat. prasowe

Co powodowało, że zabrakło Ci pieniędzy na bieżące rachunki?

Osoby wychowujące dzieci częściej wymieniają obciążenie kredytami i pożyczkami oraz nadmierne wydatki wymuszone przez potomstwo.


Problemy finansowe to nie tylko brak pieniędzy na bieżące zobowiązania, ale także na duże jednorazowe wydatki. Blisko połowa rodzin dokonała kiedyś zakupu, który wykraczał poza ich możliwości finansowe.
- Polskie rodziny starają się, by ich domowy budżet nie był zbytnio obciążany. Dlatego większość wykazuje się dyscypliną finansową i ogranicza wydatki. Jednak posiadanie dzieci jest związane z nakładami, których trudno uniknąć. Jak choćby inwestycja w większe mieszkanie i jego wyposażenie czy też wyjazdy – mówi Halina Kochalska, ekspert BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Czy zdarzyło się ci się dokonać zakupu zbyt drogiego w stosunku do finansowych możliwości?

55% badanych deklaruje, że nie zdarza im się kupować rzeczy zbyt drogich dla budżetu.


Największe wyzwania dla rodzin z dziećmi


Wśród największych wyzwań dla rodzin z dziećmi znalazł się zakup mieszkania lub samochodu (po 31 proc.) oraz wyposażenie domu w niezbędny sprzęt RTV i AGD (26 proc.). Również wyjazdy wakacyjne to dla jednej piątej respondentów obciążenie wykraczające poza budżet. Kolejnymi dużymi wydatkami są urządzenia elektroniczne i sprzęt komputerowy. Wydatki z tych kategorii zakupów są związane z potrzebami potomstwa i pokazują wysiłek, jaki czynią polskie rodziny. Co ciekawe jedynie ułamek rodziców, w swojej ocenie, przeznacza zbyt duże kwoty na edukację i zajęcia dodatkowe dla dzieci. Można to interpretować na dwa sposoby. Albo program 500+ służy właśnie na pokrycie tych zobowiązań i rodzice nie muszą wygospodarowywać dodatkowych pieniędzy, albo w zbyt małym stopniu przywiązują oni wagę do rozwoju swoich pociech ze względu na wydatki w innych obszarach.

fot. mat. prasowe

Co to był za zakup?

Wśród największych wyzwań dla rodzin z dziećmi znalazł się zakup mieszkania lub samochodu (po 31 proc.)


W obecnej formule środki z programu 500+ są przekazywane na drugie i każde kolejne dziecko lub na pierwsze w przypadku, gdy dochód na jedną osobę nie przekracza 800 zł. Oznacza to, że z programu korzysta ok. 2,45 mln rodzin, do których trafia rocznie ponad 20 mld zł. Program pokazał poziom ubóstwa polskich rodzin, bo aż 54,5 proc. wszystkich przyznanych świadczeń ze względu na kryterium dochodowe dotyczyło już pierwszego dziecka. Od lipca tego roku, 500 zł miesięcznie będzie wypłacane na każde dziecko bez względu na sytuację materialną rodziców.

*Badanie zrealizowane na zlecenie BIG InfoMonitor przez Quality Watch, techniką wywiadów internetowych (CAWI) wspomaganych komputerowo na reprezentatywnej próbie 1296 dorosłych mieszkańców Polski, listopad 2018 r.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: