eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Co gwarantuje ubezpieczenie turystyczne z biura podróży?

Co gwarantuje ubezpieczenie turystyczne z biura podróży?

2018-08-04 06:53

Co gwarantuje ubezpieczenie turystyczne z biura podróży?

Ubezpieczenie turystyczne ©  smolaw11 - Fotolia

Dziś świadomość ubezpieczeniowa Polaków jest na tyle duża, że rzadko kto decyduje się na wakacje bez wykupienia odpowiedniej polisy, która gwarantuje ochronę w razie nagłego zachorowania lub innych nieszczęśliwych wypadków. Ubezpieczenie turystyczne można zakupić nie tylko od przedstawiciela firmy ubezpieczeniowej, ale również poprzez biuro podróży, w pakiecie z wycieczką. Czy jest to dobry pomysł?

Ubezpieczenia turystyczne w biurze podróży jest obowiązkowe …


Warto przypomnieć, że w przypadku zagranicznych wycieczek touroperator nie ma innego wyjścia niż zaoferowanie kupującemu polisy. Obowiązek zawarcia na rzecz klienta umowy gwarantującej zabezpieczenie pokrycia ewentualnych kosztów leczenia za granicą oraz następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW) wynika wprost z ustawy. Składka takiego ubezpieczenia najczęściej doliczana jest do ceny wycieczki, a jego zakres - zwykle podstawowy.
„Biuro podróży może natomiast zaoferować klientowi rozszerzenie zakresu ochrony - na przykład zwiększenie sumy gwarancyjnej dotyczącej kosztów leczenia i wykupienie OC w życiu prywatnym” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Pakietowe polisy nie mogą zapewnić turyście szerokiej ochrony


Polski rynek ubezpieczeniowy należy do bardzo rozdrobnionych, więc porównanie wszystkich proponowanych z biletem ubezpieczeń jest dość skomplikowane. Z tego właśnie powodu porównywarka Ubea.pl postanowiła wziąć pod lupę jedynie propozycje największych operatorów turystycznych. Do tego grona liderów, z pewnością zalicza się firma Itaka. Wspomniany operator turystyczny ubezpiecza klienta w firmie Europäische Reiseversicherung AG.

Podstawowy pakiet Itaka Simple przewiduje zwrot kosztów leczenia i transportu do kraju na poziomie do 20 000 euro. Z kolei suma gwarancyjna NNW wynosi odpowiednio 2000 zł (w przypadku śmierci klienta) oraz 5000 zł (w razie uszczerbku na zdrowiu).
„Nieco inaczej prezentuje się oferta ubezpieczeniowa TUI Poland. Klienci tego drugiego z wiodących operatorów turystycznych, mogą liczyć na zwrot kosztów leczenia i transportu wynoszący do 40 000 zł. Na szczęście klienci TUI za dopłatą kupią ubezpieczenie turystyczne Allianz zapewniające znacznie szerszą ochronę (m.in. w zakresie zwrotu kosztów leczenia). Podobny system dopłat oferuje również Itaka” - informuje Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki polis Ubea.pl.

fot. smolaw11 - Fotolia

Ubezpieczenie turystyczne

Biura podróży sprzedają ubezpieczenia turystyczne razem z wycieczkami


Osoby kupujące wycieczkę od Neckermann Podróże, także nie mogą liczyć na szeroką standardową ochronę. W ramach podstawowego pakietu, sprzedawana jest bowiem polisa z sumą kosztów leczenia i transportu na poziomie 80 000 zł. Skromną ochronę uzupełnia NNW posiadające sumę gwarancyjną 10 000 zł. Podobnie jak w przypadku wielu innych operatorów turystycznych, możliwe jest rozszerzenie zakresu ochrony po zapłacie wyższej składki doliczanej do biletu. Możliwość rozszerzenia podstawowej ochrony, przewiduje również firma RAINBOW Tours.
„Ten operator proponuje podstawowe ubezpieczenie turystyczne z sumą kosztów leczenia na poziomie 100 000 zł lub 140 000 zł (w zależności od miejsca wyjazdu). Innym elementem obowiązkowej ochrony od RAINBOW jest polisa NNW, w ramach której TU Europa wypłaca 5000 zł (po śmierci wycieczkowicza) lub 10 000 zł (przy całkowitym uszczerbku na zdrowiu)” - wylicza Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

oprac. : eGospodarka.pl

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Porównywarka ubezpieczeń Superpolisy

    Ekspert Superpolisy / 2018-08-19 21:02:28

    Wyjeżdżając za granicę warto sprawdzić co zawiera w sobie dana polisa turystyczna dołączona do wycieczki. Oczywiście warto wyrobić dla siebie kartę EKUZ, jednak należy pamiętać, że karta uprawnia do pomocy medycznej jedynie w zakresie jakim jest ona finansowana przez Państwo, do którego się udajemy. Wykupienie dodatkowego ubezpieczenia może okazać się bardzo istotne, i w tym przypadku można skorzystać np. z porównywarki ubezpieczeń. Najważniejsza jest suma ubezpieczenia, a niestety niewiele osób zwraca na to uwagę wykupując wakacje w biurze. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: