eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Ubezpieczenie turystyczne, czyli niezbędny ekwipunek na wakacje

Ubezpieczenie turystyczne, czyli niezbędny ekwipunek na wakacje

2015-06-29 13:52

Ubezpieczenie turystyczne, czyli niezbędny ekwipunek na wakacje

Beztroskie wakacje to te dobrze ubezpieczone © Andrey Popov - Fotolia.com

Przed wyjazdem na wakacje sporo czasu poświęcamy na przygotowania. Porównujemy standard hoteli, pogodę w różnych krajach, a także ceny. Często jednak zapominamy, że te miłe chwile mogą zostać przerwane nieprzewidzianymi wypadkami lub nieprzyjemnymi zdarzeniami. Dlatego warto przedurlopową listę spraw do załatwienia o zapewnienie sobie i rodzinie odpowiedniego pakietu ubezpieczeniowego „na wszelki wypadek”.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie turystyczne: czy kupisz je, będąc już na wakacjach?

Minęły już ponad dwa lata, od czasu kiedy media opisywały głośną sprawę Polaka, który wraz z rodziną wybrał się na wycieczkę do Egiptu i podczas pobytu dostał wylewu krwi do mózgu. Trafił on do szpitala, gdzie przeszedł szereg operacji. Miał on co prawda wykupione ubezpieczenie, ale tylko podstawowe. Niestety, skutkiem były liczne bardzo przykre konsekwencje, nie związane z samym stanem zdrowia pacjenta. Wartość leczenia przekroczyła wartość świadczenia. Rodzina chorego musiała więc zbierać pieniądze na leczenie i transport medyczny do kraju. Ta nieszczęśliwa sytuacja pokazuje jak istotne jest odpowiednie ubezpieczenie podczas wakacji. Zwłaszcza tych zagranicznych. A jak wynika z badania zleconego przez TU Europa w tym roku nawet 40 proc. Polaków chce spędzić swoje wakacje poza krajem.

Co warto wiedzieć o ubezpieczeniach?


Osoby, które zdecydują się na zorganizowane wycieczki zagraniczne najczęściej mają zapewnioną polisę w ramach pakietu oferowanego przez organizatora. Biura podróży mają ustawowy obowiązek ubezpieczania uczestników takich wycieczek. Trzeba jednak pamiętać, że zwykle zakres takiego świadczenia jest podstawowy, czyli najczęściej bardzo ograniczony. Niska suma ubezpieczenia może nie wystarczyć na pokrycie wszystkich kosztów leczenia, szczególnie jeśli w grę wchodzi poważniejsze zdarzenie.

Oprócz tego, podstawowe polisy często nie obejmują chorób przewlekłych, np.: cukrzycy, astmy, nadciśnienia czy epilepsji. Hospitalizacja spowodowana nasileniem objawów związanych z chorobą przewlekłą, na którą cierpieliśmy przed wyjazdem, może oznaczać, że nie będziemy mieli możliwości refundacji kosztów leczenia. Dodatkowo zakres podstawowego ubezpieczenia nie przewiduje wypłaty świadczenia związanego z wydarzeniami podczas aktywnego spędzania urlopu. To znaczy, że mając w planach nurkowanie, a nawet pływanie w morzu bez obecności ratownika, możemy nie być objęci polisą.

fot. Andrey Popov - Fotolia.com

Beztroskie wakacje to te dobrze ubezpieczone

Bardzo ważnym aspektem jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy.


Co zatem w polisie?


Bardzo ważnym aspektem jest ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą. Wartość polisy powinna być dopasowana do miejsca, w które się wybieramy. W każdym kraju koszty związane z opieką medyczną są inne. Aby dobrać odpowiedni pakiet, najlepiej byłoby sprawdzić ceny: wizyty u lekarza, leczenia ambulatoryjnego czy transportu medycznego. Zazwyczaj im kraj, do którego się wybieramy ma droższe ceny usług jako takich, tym większych wydatków medycznych powinniśmy się spodziewać. Aby oszczędzić sobie czasu można też kwestię kwoty ubezpieczenia skonsultować z agentem ubezpieczeniowym lub doradcą w sieci pośrednictwa finansowego, który z racji doświadczenia z produktami ubezpieczeniowymi będzie mógł doradzić nam na jakiej wysokości pakiet powinniśmy się zdecydować.

Warto pamiętać, że wybierając się do dalszych zakątków świata, jesteśmy narażeni na większy koszt transportu medycznego. Należy także powiadomić ubezpieczyciela o wszystkich naszych chorobach przewlekłych. Co prawda zapłacimy większą składkę, ale będziemy chronieni na wypadek nasilenia objawów. Ubezpieczenie podróżne obejmujące koszty leczenia, zazwyczaj zawiera także pakiet od następstw nieszczęśliwych wypadków, które wypłacane jest w razie przykrego wydarzenia.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • Kotarson / 2015-06-30 22:05:21

  Sam EKUZ wszystkiego nie załatwi. Więc warto na czas wyjazdu wykupować, bo wiele to nie kosztuje, a jest i assistance i zdrowotne. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • polisa na podróż

  kaya / 2015-07-01 13:25:24

  Fajnie, ze firma zwraca koszty leczenia w państwowych jak i prywatnych placówkach medycznych. Ja mam taką opcję w polisie z generali w tym też szeroki zakres usług assistance odpowiedz ] [ cytuj ]

 • EKUZ + ubezpieczenie turystyczne + assistance

  mfind / 2015-07-02 17:17:15

  Żeby liczyć na pełną ochronę zdrowia za granicą do ubezpieczenia turystycznego najlepiej zabrać kartę EKUZ. Jeśli ktoś ma ograniczony budżet to najważniejsze, aby w turystycznym posiadać jak najwyższe sumy ubezpieczenia dla kosztów leczenia i NNW. OC w życiu prywatnym nie musi mieć tak dużych wysokości, w zupełności powinno wystarczyć takie z sumą na 50 tys. zł. Przydatne jest natomiast ubezpieczenie assistance pojazdu (w zależności od pakietu gwarantuje holowanie, naprawę na miejscu zdarzenia, czy zakwaterowanie na czas naprawy). Warto takie zabezpieczenia wliczyć w budżet podróży :)

  Pozdrawiam,
  Łukasz odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Komentarz usunięty

 • Komentarz usunięty

 • masmdas / 2015-07-20 17:49:30

  Artykuł na czasie. Urlopy, wakacje. :) Ubezpieczenia to bardzo ważna sprawa, dobrze, że coraz więcej się o tym pisze, trzeba to uświadamiać ludziom, bo pozwoli cieszyć się w pełni z beztrosko spędzonego czasu. Już za tydzień wyruszam z rodzinką w pierwszą wakacyjną podróż. Wykupiłam pakiet w compensie. Teraz niestety żyjemy w coraz mniej bezpiecznych czasach. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: