eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › W oczekiwaniu na decyzję FOMC

W oczekiwaniu na decyzję FOMC

2013-09-18 10:54

W oczekiwaniu na decyzję FOMC

GBP/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zmienność na rynkach zmniejsza się systematycznie od niedzielnego otwarcia, gdyż inwestorzy wstrzymują się z decyzjami przed dzisiejszym posiedzeniem FOMC. Komunikat poznamy dziś o godzinie 20, a 20.30 odbędzie się konferencja prasowa Bena Bernanke.

Przeczytaj także: Optymistyczny początek tygodnia na rynkach finansowych

W zasadzie w tym miejscu należałoby zakończyć dzisiejszy komentarz, gdyż nikt nie wie jaką decyzję podejmie FED, a nie pozostanie ona bez wpływu na praktycznie wszystkie klasy aktywów, wyłączając tak naprawdę tylko pary crossowe. Dzisiejsza decyzja komitetu będzie posiadała trzy główne aspekty. Pierwszym z nich jest skala ograniczanie luzowania ilościowego. Konsensus rynkowy oscyluje obecnie w okolicach 10-15 mld USD i zakładając, że właśnie na taką wielkość zdecydowałby się Komitet powinniśmy zobaczyć reakcję nieznacznie umacniającą dolara. Oczywiście im mniejsze cięcie programu QE tym słabszy powinien być dolar, a mocniejsze surowce oraz giełdy. Drugą istotną kwestią jest poziom stopy bezrobocia, przy którym FED chce zacząć zawężać politykę monetarną.

Obecnie jest on wyznaczony na poziomie 6.5%, jednak na rynku pojawiają się pogłoski o możliwości obniżenia tego progu do 6%, co przedłużyłoby prawdopodobnie o prawie rok pozostawienie stopy procentowej w okolicach zera. Trzecim istotnym aspektem komunikatu FOMC, będą prognozy gospodarcze a w tym predykcje danych na 2016 rok, które ukażą się po raz pierwszy. Ewentualne rewizje tych prognoz na lata 2014-2014 w górę byłby czynnikiem łagodzącym skutki ewentualnego ograniczania QE3. Jak widać niewiadomych jest wiele, a do tego dochodzi jeszcze kwestia konferencji prasowej, która może znacząco wpłynąć na odbiór decyzji i jedyną rzeczą, której z pewnością możemy się dzisiaj spodziewać jest zwiększona zmienność.

Z dzisiejszego kalendarium tak zdominowanego przez FOMC, warto jeszcze zwrócić uwagę na minutki po posiedzeniu BoE, które mogą mieć duże znaczenie dla bardzo silnego w ostatnim czasie funta, a także na dane o zapasach ropy naftowej z USA, która ponownie mogą odgrywać znaczenie
z powodu wyciszania się kwestii Syrii.

Wczoraj poznaliśmy dobre dane z niemieckiej gospodarki oraz zgodne z oczekiwaniami dane o inflacji CPI z Wielkiej Brytanii i USA, które nie przyniosły na rynkach większej zmienności i jedynym widocznym trendem był trwający od kilku dni odpływ inwestorów z rynku złota.

fot. mat. prasowe

GBP/USD, interwał dzienny

GBP/USD, interwał dzienny


Technicznie sytuacja na GBP/USD wygląda bardzo dobrze, kurs porusza się w silnym kanale wzrostowym i dopóki nie zobaczymy opuszczenia go dołem to sytuacja wydaje się być jasna. Warto jednak zwrócić uwagę na coraz silniejsze wykupienie rynku. Najbliższe wsparcie to okolice 1.5825,
z kolei opory powinien wyznaczać ostatni szczyt na poziomie 1.5965.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


COPPER z apetytem na wzrosty

fot. mat. prasowe

COPPER, interwał dzienny

COPPER, interwał dzienny


Miedź (COPPER) zaliczyła solidny spadek od początku roku osiągając w czerwcu poziom 298.25 USD. Fala spadkowa została następnie zniesiona w 50%, a obecnie znajdujemy się blisko 23.6% zniesienia. W krótszej perspektywie, metal porusza się od końca sierpnia w kanale spadkowym, który można zinterpretować jako część formacji flagi (pierwsza część formacji to ruch wzrostowy z 1-16 sierpnia). Lokalne wsparcie zostało wyznaczone na poziomie 318.25, czyli nieco ponad 23.6% zniesieniem (317.25). Jeżeli formacja flagi, sygnalizująca kontynuację ruchu w górę miałaby się zrealizować, możliwy jest poziom 360.21 USD. 25-sesyjna średnia krocząca przebiła 22 sierpnia od dołu dłuższą, 100-sesyjną średnią, co może dodatkowo zapowiadać ruch wzrostowy. Zamknięcie dziennej świecy poniżej 23.6% zniesienia będzie jednak przemawiać za pogłębianiem spadków.

Spoglądając na fundamenty miedzi warto skupić się na kilku czynnikach. Przede wszystkim, wraz z poprawą perspektywy globalnego wzrostu popyt na metal powinien rosnąć. Nadal najważniejszym, globalnym konsumentem pozostają Chiny, gdzie 40% zapotrzebowania pochodzi z sektora energetycznego. Miedź wykorzystywana jest tam głównie do budowy sieci przesyłowych, które oczywiście muszą być mocno rozbudowane. Należy dostrzec tutaj jednak ryzyko polityczne, gdyż obecna władza w Chinach może zmienić priorytety inwestycyjne w najbliższych miesiącach.

Potwierdziły to ostatnie dane – w sierpniu wydatki na rozbudowę sieci energetycznej w pozostały na niezmienionym poziomie w porównaniu do lipca (wzrost 9% r/r). Analitycy często wskazują również na chiński reeksport miedzi (miedź jest odzyskiwana w procesie recyklingu) jako kolejny czynnik mogący powodować spadki cen surowca. Biorąc pod uwagę równoważenie chińskiej gospodarki, ceny miedzi będą zatem wyznaczane głównie poprzez oczekiwania dotyczące wzrostu gospodarczego na rynkach rozwiniętych.

Czy Bernanke pozwoli AUD na dalsze wzrosty?

fot. mat. prasowe

AUD/USD, interwał dzienny

AUD/USD, interwał dzienny


Wczoraj w nocy publikowane były minutki z posiedzenia RBA (Bank Centralny Australii). Raport dotyczył posiedzenia sprzed dwóch tygodni, kiedy zdecydowano o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie (główna stopa procentowa wynosi 2.50%).

Minutki potwierdziły przejście RBA w stan oczekiwania, z lekkim nastawieniem do dalszej obniżki stóp, jeśli zajdzie taka potrzeba. Komitet Polityki Monetarnej ponownie wskazał, że kluczowe będą nadchodzące dane makro i to one odpowiedzą na pytanie, czy polityka monetarna jest odpowiednio „skonfigurowana”. Wg RBA kurs dolara australijskiego nadal jest zbyt wysoki, chociaż nawet na takim poziomie, wraz z obecnymi kosztami finansowania na historycznie niskim poziomie, był w stanie odpowiednio stymulować gospodarkę, co szczególnie widać na rynku nieruchomości mieszkaniowych. Bank Centralny spogląda pozytywnie na te zmiany, gdyż przyczynią się one do zmniejszenia negatywnych skutków płynących z zakończenia boomu w górnictwie.

Podsumowując, minutki z posiedzenia RBA nie wniosły nic nowego, co mogłoby zmienić postrzeganie australijskiej waluty przez rynki. Los AUD zależeć będzie zatem od globalnego sentymentu na ryzykowne aktywa, a ten zostanie pokierowany już dziś o 20:00.

Technicznie, para AUD/USD znajduje się przy kluczowym oporze (okolice 0.9350), którego próby sforsowania kończyły się do tej pory klęską. Zejście poniżej 0.9170 zakończy w najbliższej perspektywie spoglądanie na nowe szczyty, natomiast ostateczne wyłamanie wspomnianego oporu może pozwolić znieść falę spadkową z kwietnia w 38.2% (tj. dotrzeć do poziomu 0.9510). Pierwszy pozytywny sygnał ujrzeliśmy już 4 września, kiedy linia trendu spadkowego została pokonana – potwierdził to także układ wykres/średnie (wykres cenowy znajduje się ponad średnią 25 i 100 sesyjną).

Ostatnie wydarzenia
  • USA: Napływ kapitałów długoterminowych na poziomie 31.1 mld USD (oczekiwano -45.3 mld)
  • Nowa Zelandia: Saldo rachunku bieżącego -1.25 mld NZD (oczekiwano -1.87 mld NZD)

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Protokół z posiedzenia BoE

PLN 14:00 Produkcja przemysłowa w sierpniu; prognoza 2.9% m/m, poprzednio 6.3%

USD 14:30 Pozwolenia na budowę; prognoza 0.95 mln, poprzednio 0.95 mln

USD 16:30 Zapasy ropy w USA; prognoza -1.2 mln, poprzednio -0.2 mln

CAD 16:40 Wystąpienie publiczne szefa Banku Kanady (Stephen Poloz)

USD 20:00 Decyzja FOMC ws. stóp procentowych

USD 20:30 Konferencja po decyzji FOMC

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: