eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wysokie ceny ropy utrapieniem importerów

Wysokie ceny ropy utrapieniem importerów

2013-07-05 10:41

Wysokie ceny ropy utrapieniem importerów

EURUSD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczoraj Europejski Bank Centralny (ang. European Central Bank, ECB), zgodnie z przewidywaniami, pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Pewnym zaskoczeniem było jednak zaadoptowanie przez ECB polityki tzw. forward-guidance, czyli poinformowanie inwestorów nie tylko o tym, jaka jest decyzja ws. poziomu stóp na bieżący okres, lecz również przedstawienie planowanej trajektorii stóp procentowych w przewidywanej przyszłości.

Przeczytaj także: Złoto pod presją spadkową

ECB ogłosił bowiem, iż „wszystkie stopy” powinny wg. prognoz pozostawać na „tym samym, bądź niższym poziomie przez długi okres”. Dodatkowo ECB ogłosił, iż zacieśnienie polityki monetarnej może „negatywnie wpłynąć na wzrost gospodarczy” w Strefie Euro wspierając tym samym pogląd, iż pomimo lekkiej odwilży widocznej w danych bilans ryzyk pozostaje dla wspólnej waluty niekorzystny. Dodatkowo Mario Draghi przyznał, iż na obecnym posiedzeniu Rada odbyła rozległa dyskusja ws. kolejnej obniżki stóp procentowych a poziom 0.5% nie jest „dolną granicą” dla stopy refinansowania. Podsumowując, wczorajsza konferencja ECB miała wydźwięk wyraźnie gołębi wywierając presję spadkową na kursy walut z euro jako waluta bazową.

Dzisiejsze kalendarium zdominowane jest poprzez czerwcowe dane nt. sytuacji na rynku pracy w USA. W czerwcu prognozowany jest spadek stopy bezrobocia z 7.6% do 7.5% oraz wzrost zatrudnienia w sektorze pozarolniczym o 165 tys. wobec poprzedniego wzrostu na poziomie 175 tys. Warto również przypomnieć, iż rynek kontraktów terminowych na stopę funduszy federalnych „wycenia” średnią wartość NFP na 175 tys. Środkowy raport firmy ADP (ang. Automatic Data Processing) nt. zatrudnienia w sektorze prywatnym wskazał, iż przybyło 188 tys. nowych miejsc pracy i wywindował oczekiwania inwestorów.

Lepszy od oczekiwanego odczyt ADP doprowadził do sytuacji, w której reakcja rynków na wartość NFP (ang. non-farm payrolls) będzie mocno asymetryczna: wynik poniżej oczekiwanych 163 tys. będzie odebrany przez rynek jako sygnał, iż wygaszanie programu zakupu aktywów przez FED odłożone zostanie na przyszłość. Realizacja opisywanego scenariusza doprowadzi do znacznej wyprzedaży dolara i wywinduje kurs EURUSD do góry. W przeciwnym przypadku, tj. odczytu lepszego od prognoz lecz mniejszego od 188 tys., kurs pary EURUSD kontynuować będzie trend spadkowy rozpoczęty 19 czerwca.

Warto również zauważyć, iż niezwykle ważne, z punktu widzenia analizy fundamentalnej, dane zbiegają się w czasie z istotnymi poziomami technicznymi: kurs dochodzi do dolnego ramienia klina zniżkującego wyrysowanego zarówno na interwale dziennym jak i miesięcznym.

fot. mat. prasowe

EURUSD, interwał dzienny

EURUSD, interwał dzienny


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe (08:30)

Notowania rynkowe (08:30)


Czy Carney okaże się prawdziwym gołębiem ?

Wczorajsza decyzja Banku Anglii o pozostawieniu stóp i programu skupu aktywów na niezmienionym poziomie była zgodna z konsensusem rynkowym, ale nie przeszkodziło to dostarczyć sporych emocji inwestorom skoncentrowanym na brytyjskim funcie. Część komentatorów wskazuje kilka stwierdzeń z komunikatu, jako główną przyczynę wyprzedaży funta. Między innymi, zdaniem MPC „ostatnie wzrosty rynkowych stóp procentowych mogą mieć negatywny wpływ na perspektywy brytyjskiej gospodarki”. O ile wydźwięk komunikatu był faktycznie gołębi, o tyle taka przecena może być sporym zaskoczeniem, chyba że minutki z posiedzenia publikowane 17 czerwca pokażą, że nowy szef BoE (Mark Carney) głosował za zwiększeniem skupu aktywów.

fot. mat. prasowe

GBPNZD, interwał dzienny

Ciekawą parą, gdzie jest szansa na zajęcie pozycji przed publikacją minutek to GBPNZD. Gospodarka Nowej Zelandii, podobnie jak Wielkiej Brytanii, jest silnie uzależniona od finansowania w amerykańskim dolarze, którego koszt po sygnalizacji zmiany polityki FED sukcesywnie rośnie.


Ciekawą parą, gdzie jest szansa na zajęcie pozycji przed publikacją minutek to GBPNZD. Gospodarka Nowej Zelandii, podobnie jak Wielkiej Brytanii, jest silnie uzależniona od finansowania w amerykańskim dolarze, którego koszt po sygnalizacji zmiany polityki FED sukcesywnie rośnie. Dodatkową presję na NZD wywierają niskie ceny towarów (NZD zaliczany jest do bloku walut surowcowych). Decyzja Banku Centralnego Nowej Zelandii jest datowana dopiero na 25 lipca, stąd ruch będzie raczej podyktowany zachowaniem funta, niż kiwki.

W czerwcu para trzykrotnie próbowała sforsować barierę 2.0000, skąd nastąpiła przecena w okolice 23.6 zniesienia fali wzrostowej zapoczątkowanej w kwietniu. Chwilowe odreagowanie zostało zatrzymane po wczorajszej decyzji i obecnie znajdujemy się w okolicy 38.2 zniesienia (poziom 1.9154). Wzrost w okolice 1.9500 można wykorzystać do zajęcia krótkiej pozycji, gdzie celem będzie 50% zniesienia (poziom 1.9141). Powyższy scenariusz ma sens, o ile rynki nadal będą wierzyć w gołębie nastawienie Marka Carney’a.

Wysokie ceny ropy utrapieniem importerów

Ostatnie wydarzenia w Egipcie wspierają notowania ropy naftowej. WTI notowana jest w okolicach 101 USD/baryłkę, a BRENT w okolicach 105/USD za baryłkę, czyli poziomach najwyższych w tym roku. Pomimo tego, iż droga wiodąca przez Kanał Sueski nie jest w żadnym wypadku zagrożona, część rynku może jednak działać proostrożnościowo.

fot. mat. prasowe

SGDUSD, interwał dzienny

Od 9 maja SGDUSD poddało się silnej fali wzrostowej z jedną korektą. Ekspansja Fibo sugeruje, iż ruch jeszcze nie został zakończony, a celem jest poziom 1.2867.


Utrzymująca się presja na wzrost cen „czarnego złota” wpłynie negatywnie na kraje importujące duże ilości tego surowca. Najbardziej narażone są gospodarki, które nie posiadają własnych pokładów i są zdecydowanymi importerami netto. Do tej grupy możemy zaliczyć między innymi Singapur, gdzie import surowców energetycznych kształtuje się na poziomie 15% PKB. W obliczu sygnalizacji zmiany dotychczasowej polityki monetarnej prowadzonej przez FED, a także coraz lepszych odczytów z amerykańskiej gospodarki, para USDSGD powinna pozostać w trendzie wzrostowym.

Po pokonaniu poziomu 1.23 na początku roku, wykonaliśmy ruch w kierunku 1.25, by następnie ponownie testować 1.23, gdzie byliśmy świadkami chwilowej, fałszywej słabości kursu. Od 9 maja SGDUSD poddało się silnej fali wzrostowej z jedną korektą. Ekspansja Fibo sugeruje, iż ruch jeszcze nie został zakończony, a celem jest poziom 1.2867. Martwić może natomiast dywergencja ceny i wskaźnika RSI (wyższe szczyty cenowe nie pokrywają się z wyższymi poziomami wskaźnika), dlatego warto pomyśleć o węższym poziomie stop loss w przypadku długich pozycji. Optymalnym poziomem na wejście wydają się być okolice 1.27, a zamknięcie dziennej świecy poniżej 1.2688 zaneguje powyższy scenariusz.

Najbliższe rolowania kontraktów i prognozowane wartości dywidend można znaleźć w zakładce Rolowania i dywidendy na naszej stronie internetowej.

Ostatnie wydarzenia

Strefa Euro: EBC pozostawił stopy procentowe bez zmian, a Mario Draghi zadeklarował utrzymanie lub obniżkę stóp w średnim terminie (12-18 miesięcy)
Wielka Brytania: Bank Anglii nie zmienił poziomu stóp procentowych i programu skupu aktywów; wydźwięk komunikatu był gołębi

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 CPI m/m; prognoza -0.1%, poprzednio 0.1%
EUR 12:00 Zamówienia w niemieckim przemyśle (m/m); prognoza 1.3%, poprzednio -2.3%
CAD 14:30 Zmiana zatrudnienia; prognoza -4.2 tys., poprzednio 95 tys.
Stopa bezrobocia; prognoza 7.1%, poprzednio 7.1%
USD 14:30 Zmiana zatrudnienia; prognoza 163 tys., poprzednio 175 tys.
Stopa bezrobocia; prognoza 7.5%, poprzednio 7.6%
CAD 16:00 Ivey PMI, prognoza 59.6, poprzednio 63.1


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: