eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Złoto pod presją spadkową

Złoto pod presją spadkową

2013-07-04 12:21

Złoto pod presją spadkową

GBPUSD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W ciągu kilku ostatnich dni rynek wyprzedawał parę GBPUSD przez rozczarowujący odczyt brytyjskiego PKB za 1 kwartał. Deprecjację funta brytyjskiego względem dolara amerykańskiego delikatnie zatrzymał dzisiejszy odczyt PMI dla przemysłu, który może być podstawą do lepszego odczytu PKB dla kolejnego kwartału.

Przeczytaj także: Jaki kierunek wskażą PMI USA/Strefa EURO?

Brak handlu za oceanem przez Dzień Niepodległości sprawi, iż uwaga uczestników rynków walutowych skupi się głównie na konferencjach prasowych po posiedzeniu ECB oraz BoE. Rynek wstrzymuje się przed większą aktywnością przez niepewność towarzyszącą pierwszemu posiedzeniu Komitetu Polityki Pieniężnej (MPC) za kadencji Marka Carneya. Dzisiaj też zostanie podjęta decyzja w sprawie stóp procentowych, lecz nie jest spodziewana żadna zmiana. Biorąc pod uwagę silny odczyt PMI dla przemysłu ryzyko, że po posiedzeniu MPC można spodziewać się gołębiego oświadczenia znacząco zmalało. Jeżeli sytuacja gospodarcza na wyspach pozostanie na niezmienionym poziomie, to MPC może odroczyć kolejny cykl luzowania polityki monetarnej do sierpnia.

Inaczej sprawa wygląda z Europejskim Bankiem Centralnym, który najpewniej podkreśli, iż wyjście z akomodacyjnej polityki monetarnej jest pieśnią przyszłości, dystansując się tym samym od wypowiedzi Bena Bernake z 19 czerwca otwierając pole do dalszej aprecjacji wspólnej waluty względem dolara.

Kwestią otwartą pozostaje wpływ w ostatnich wydarzeń w Portugalii na decyzję ECB. Przypomnijmy, że Vitor Gaspar były minister finansów w rządzie Pedro Coelho, uznawany za autora realizowanego w Portugalii programu oszczędnościowego podał się w poniedziałek do dymisji. Zastąpienie Gaspar’a zwolenniczką kontynuacji programu oszczędnościowego sprowokowała Paulo Portasa, przewodniczącego partii koalicyjnej, do rezygnacji ze stanowiska ministra spraw zagranicznych. W wyniku powyższych dymisji może dość do rozpadu rządu i przedterminowych wyborów. Obserwatorzy podają w wątpliwość zdolność do wypełniania warunków programu pomocowego udzielonego Portugalii przez MFW i ECB.

Z najnowszych informacji mających wpływ na ceny ropy warto wymienić, iż prezydent Egiptu Mohammed Mursi został odsunięty od władzy przez armię, dodatkowo konstytucja z 26 grudnia 2012 roku została tymczasowo zawieszona. Do momentu rozpisania nowych wyborów sprawować władzę będzie dotychczasowy prezes Najwyższego Sądu Konstytucyjnego Adli Mansur.

Od rozpoczęcia protestów mających na celu obalenie demokratycznie wybranego, islamistycznego prezydenta rosły obawy, że eskalacja konfliktu wewnętrznego może przenieść się na inne kraje arabskie. Wzrost obaw o destabilizację polityczną krajów regionu przeniósł się na wzrost cen ropy. Obecnie po zamachu stanu pod przywództwem generała Abd al-Fattah as-Sisi i uspokojeniem sytuacji politycznej
w Egipcie cena ropy najprawdopodobniej znajdzie się pod presją spadkową i może wrócić do poziomów
z końca czerwca.

fot. mat. prasowe

GBPUSD, interwał dzienny

GBPUSD, interwał dzienny


fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe (08:30)

Notowania rynkowe (08:30)


NBP kończy cykl obniżek stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wczoraj zgodnie z oczekiwaniami stopy procentowe o 25 punktów bazowych (0.25%). Stopa referencyjna wynosi obecnie 2.50%. Prezes NBP Marek Belka przedstawił w oświadczeniu nadal słaby obraz globalnej gospodarki wraz z utrzymującą się presją na waluty rynków wschodzących po ogłoszeniu ograniczenia ekspansji monetarnej przez FED, po czym przeszedł do warunków wewnętrznych, które także do tej pory nie napawały optymizmem. Wzrost gospodarczy pozostaje słaby, a inflacja zgodnie z prognozami Instytutu Ekonomicznego znajdzie się z 50% prawdopodobieństwem w przedziale 0.6-1.1% w całym 2013 roku. Władze monetarne są jednak przekonane, że od II połowy bieżącego roku nastąpi przyspieszenie dynamiki wzrostu PKB, co będzie rzutowało na przyszłą inflację. W związku z przytoczonymi argumentami, obniżka kończy zdaniem Rady cały cykl.

fot. mat. prasowe

EURPLN, interwał dzienny

EURPLN dotarł do 61.8 zasięgu Fibo wzrostowej fali z kwietnia (okolice 4.3452) i z tego poziomu rozpoczęła się korekta.


Należy zaznaczyć, że prognozy PKB i inflacji zostały obniżone, co nie do końca pokrywa się zatem ze stwierdzeniem Pana Belki, że „najgorsze mamy już za sobą”. Nawet jeśli tak jest, RPP stara się podreperować obraz polskiej gospodarki w oczach inwestorów. Bazowym scenariuszem w średnim pozostaje jednak presja na waluty rynków wschodzących. W krótkim terminie możemy liczyć na odreagowanie względem euro, zwłaszcza w obliczu prawdopodobnych dzisiejszych gołębich komentarzy ze strony EBC.

EURPLN dotarł do 61.8 zasięgu Fibo wzrostowej fali z kwietnia (okolice 4.3452) i z tego poziomu rozpoczęła się korekta. Zamknięcie dziennej świecy poniżej 4.3055 daje szansę na pogłębienie ruchu w kierunku dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, a następnie 4.2156. W średnim terminie kurs EURPLN powinien osiągać kolejne szczyty.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: