eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dywergencja ryzykownych aktywów trwa; kurs EUR/USD pod presją

Dywergencja ryzykownych aktywów trwa; kurs EUR/USD pod presją

2013-05-16 13:42

Dywergencja ryzykownych aktywów trwa; kurs EUR/USD pod presją

EUR/USD, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy wstępne dane o PKB z Europy. Pozytywnego zaskoczenia nie było, a co gorsza dane kolejny raz okazały się gorsze od konsensusu. Niemiecka gospodarka urosła w pierwszym kwartale zaledwie 0.1%, natomiast druga co do wielkości w Strefie Euro gospodarka Francji znalazła się oficjalnie w recesji (spadek PKB o 0.2% w pierwszym kwartale).

Przeczytaj także: Dolar nie chce rosnąć, czekamy na ZEW

Jeśli dwie największe gospodarki zawiodły, a kraje peryferyjne zmagają się ze swoimi problemami, nie trudno się domyślić, że dane zbiorcze dla całej Strefy Euro również okazały się gorsze od konsensusu. PKB Strefy Euro spadło w pierwszym kwartale o 0.2%.

Eurodolar tracił już od godzin porannych, znajdując ostatecznie wsparcie dokładnie na poziomie przez nas wskazanym (1.2847). Inne waluty również traciły do dolara. Kolejną sesję z rzędu obserwowaliśmy dywergencję ryzykownych aktywów, gdyż indeksy akcyjne (także te w Europie) zyskały na wartości. Jedynie brytyjski funt oparł się większej przecenie wspierany przez lepsze dane z rynku pracy (mniej osób ubiegających się o zasiłek oraz stopa bezrobocia na poziomie 7.8%, przy oczekiwanej 7.9%).

Po 14:30 nadeszły gorsze dane z USA, co pozwoliło nieco odreagować spadki innych walut względem dolara.

Dzisiaj w nocy poznaliśmy wstępne dane o PKB za w Japonii. Gospodarka kraju kwitnącej wiśni urosła w pierwszym kwartale o 0.9% w porównaniu z oczekiwaniami na poziomie 0.7%. Mamy więc jasny obraz efektów luzowania ilościowego. Kraje, w których Banki Centralne działały odważnie skupując skarbowe papiery wartościowe (USA, Japonia) cieszą się coraz wyższym wzrostem gospodarczym.

Relatywnie pasywna polityka monetarna ze strony EBC wraz z konsolidacją fiskalną dała natomiast efekt w postaci recesji. Po danych z Japonii możemy obserwować presję na EBC w celu zastosowania bardziej efektywnych środków, być może bezpośredniego skupu aktywów.

O 11:00 poznamy dane o inflacji CPI w Strefie Euro. Kolejny odczyt poniżej celu będzie również wzmagał presję na EBC do dalszych działań. Od 14:30 ukaże się także seria danych z USA, z których najbaczniej obserwowane będą wnioski i zasiłek dla bezrobotnych oraz Indeks Philly Fed.

fot. mat. prasowe

EUR/USD, interwał dzienny

EUR/USD, interwał dzienny


Biorąc pod uwagę ostatnie dane oraz oczekiwania wobec EBC do silniejszego luzowania polityki monetarnej, perspektywa dla pary EUR/USD jest negatywna. Wspierać wspólną walutę może jedynie napływ kapitału portfelowego z Japonii (tzw. hunt for yield, czyli pogoń za stopą zwrotu). Jeśli roczna inflacja okaże się niższa niż 1.2% możemy złamać 1.2847 i zmierzać w kierunku 1.2688.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Polski Złoty traci na wartości

fot. mat. prasowe

USD/PLN, interwał dzienny

USD/PLN, interwał dzienny


Od czwartku ubiegłego tygodnia możemy obserwować systematyczne osłabienie się Polskiego Złotego, które przybrało na sile szczególnie w ostatnich dniach. Wiąże się to z opublikowanymi we wtorek rozczarowującymi danymi z polskiej gospodarki. Polski PKB, zgodnie ze wstępnymi danymi, w I kw. tego roku urósł zaledwie o 0.1% w porównaniu do poprzedniego kwartału oraz o 0.4% w porównaniu do I kw. ubiegłego roku. Konsensus rynkowy zakładał wzrost polskiej gospodarki o 0.7%. W dół do 0.7% z 1.1 % skorygowano także odczyt za poprzedni – IV kw. 2012 r. Wczoraj z kolei opublikowano dane na temat inflacji CPI w kwietniu. Dane okazały się w prawdzie lekko lepsze od oczekiwań rynku: +0.4% m/m i 0.8% r/r, wobec prognozy 0.3% m/m i 0.7% r/r, inflacja znalazła się jednak mimo to na poziomie najniższym od 7 lat. Ekonomiści BRE Banku spodziewają się dalszego spadku inflacji, a to za sprawą oczekiwanego obniżenia cen paliw, energii, żywności i usług telekomunikacyjnych. Co może doprowadzić do zerowej inflacji lub wręcz deflacji w miesiącach wakacyjnych.

Łącznie, opublikowane ostatnio dane makro, zwiększają prawdopodobieństwo kolejnej interwencji RPP na posiedzeniu zaplanowanym na początek czerwca. Potwierdziły to wczorajsze wypowiedzi Anny Zielińskiej-Głębockiej z RPP, która stwierdziła że istnieje jeszcze przestrzeń do obniżek, choć nie jest ona już zbyt duża. Dla polskiej waluty, oznacza to kolejne tygodnie nerwowości oraz ryzyko dalszej deprecjacji. W ujęciu analizy technicznej można się dzisiaj spodziewać lekkiego odreagowania ostatnich wzrostów na parze USD/PLN, po dotarciu pod górne ograniczenie powstałego trójkąta. W średnim horyzoncie oczekiwać można jednak dalszego osłabienia PLN.

Po południu poznamy szczegółowe dane dotyczące inflacji bazowej, które przynieść mogą wzmożoną zmienność w kwotowaniach PLN.

EUR/GBP – wczoraj w dół, dzisiaj…?

fot. mat. prasowe

EUR/GBP, interwał dzienny

EUR/GBP, interwał dzienny


Kwotowania EUR/GBP uległy wczoraj istotnej korekcie. Falę przeceny wspólnej europejskiej waluty wywołały słabe, wstępne odczyty PKB z Niemiec. Produkt Krajowy Brutto największej europejskiej gospodarki skurczył się w I kw. o 1.4% w porównaniu do I kw. 2012 r. Konsensus rynkowy zakładał wzrost o 0.2% r/r. Pozytywne zaskoczenie przyniosły natomiast dane z brytyjskiego rynku pracy. Stopa bezrobocia skurczyła się w marcu do 7.8%, wobec oczekiwanego poziomu 7.9%. O 7.3 tys. spadła także liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych (konsensus rynkowy zakładał spadek o 3 tys.). Dane te dodatkowo wzmocniły notowania Funta.

Lekki powiew optymizmu przyniosło także wczorajsze wystąpienie szefa BoE Mervyna Kinga. BoE skorygował w górę prognozy PKB, w dół zaś inflacji. Zgodnie z zaprezentowanym raportem kwartalnym dotyczącym inflacji, można oczekiwać, że BoE nie zdecyduje się na rozszerzenie programu QE, co odsuwa kolejne ryzyko wobec Funta. King zaznaczył, że największe potencjalne zagrożenie dla brytyjskiej gospodarki to spowolnienie w Europie kontynentalnej. Perspektywy gospodarki Wielkiej Brytanii faktycznie zaczynają się poprawiać, co może pozwolić spojrzeć na Brytyjskiego Funta z większym entuzjazmem.

W ujęciu analizy technicznej przed umocnieniem GBP wobec EUR broni dość silne wsparcie przebiegające w okolicach poziomu 0.8411, wyznaczone przez 38.2 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z II połowy 2012 i początku 2013 r. Przebicie tego poziomu otworzyło by drogę do dalszego umocnienia GBP. W dzisiejszym kalendarzu ważniejsze dane z Eurolandu o 11:00 - Inflacja konsumencka w kwietniu. Ważne dane z Wielkiej Brytanii dopiero w przyszłym tygodniu: inflacja (wtorek), protokół z posiedzenia BoE i sprzedaż detaliczna (środa).

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia: PKB – dane wstępne k/k lepsze od prognoz : 0.9% , prognoza 0.7% k/k, poprzednio -0.1%.
  • USA: Produkcja przemysłowa w kwietniu -0.5%, prognoza -0.2%, poprzednio 0.3%, po rewizji z 0.4%
  • Polska: Inflacja CPI (kwiecień) 0.4%, prognoza 0.3% m/m i 0.7% r/r
  • USA: Inflacja producencka PPI w kwietniu -0.7% m/m, prognoza -0.6%
  • Strefa Euro: PKB – wst. w I kw. -0.2% k/k i -1% r/r, prognoza -0.1% k/k i -0.9% r/r
  • Wielka Brytania: Stopa bezrobocia w marcu 7.8%, prognoza 7.9%, poprzednio 7.9%, Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych (kwiecień) -7.3 tys., prognoza -3 tys., prognoza -7 tys, poprzednio -9.9 tys.

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 11:00 Inflacja konsumencka r/r, prognoza 1.2% r/r

PLN 14:00 Wskaźnik inflacji bazowej w kwietniu

USD 14:30 Pozwolenia na budowę domów (kwiecień), prognoza 940 tys.,
Inflacja bazowa CPI, prognoza 0.2% m/m
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 332 tys.

EUR 15:00 Wystąpienie publiczne Mario Draghiego

USD 16:00 Indeks FED z Filadelfii (maj), prognoza 2.5

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: