eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Niepełnoletni a płatności w Internecie

Niepełnoletni a płatności w Internecie

2013-02-08 12:31

Niepełnoletni a płatności w Internecie

Młodzi płacą w sieci © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Coraz więcej polskich banków wychodzi z ofertą dla niepełnoletnich konsumentów umożliwiając im posiadanie własnego konta czy karty płatniczej. Młodzi kupują również legalnie w sieci - na Allegro konto Junior posiada już niemal pół miliona użytkowników, a w ub. roku do łask powróciło słynne SKO. Jak i za co dzieci mogą płacić w sieci, analizuje PayU.

Przeczytaj także: Bezpieczne płatności: 3D Secure wciąż niepopularne

Mimo ograniczeń związanych z wiekiem, biznes już od wielu lat zwraca uwagę na klientów, którzy nie ukończyli jeszcze 18-tego roku życia. Debata na temat świadomości młodych konsumentów i użytkowników sieci co roku przypada na początku lutego, gdy obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI) – jego celem jest m.in. zwrócenie uwagi na rozsądne korzystanie z zasobów internetowych. W tym roku hasłem przewodnim DBI są prawa i obowiązki cyfrowego obywatela.

Według polskiego prawa dzieci do 13-tego roku życia nie mogą w ogóle zawierać wiążących umów kupna, sprzedaży. – Jeśli niepełnoletni zakupi coś bez zgody rodziców, sprzedający jest zobowiązany do zwrotu pieniędzy na ich prośbę. Starsze dzieci, w wieku 13-18 lat, mogą już natomiast zawierać umowy w drobnych sprawach życia codziennego, na niskie kwoty – mówi Adrian Witkowski, Compliance Manager PayU SA, dostawcy płatności internetowych, m.in. na platformie handlowej Allegro.

Młodzi mogą również legalnie kupować przez Internet, np. na Allegro już od kilku lat istnieje konto Junior, dedykowane użytkownikom w wieku 13-18 lat. Wg najnowszych danych z tego rozwiązania korzysta już ponad 483 tys. niepełnoletnich konsumentów. Zgodnie z literą prawa młodzi nie mogą jednak robić zakupów w takich kategoriach, jak Erotyka czy Broń. Za co więc płacą najmłodsi?

fot. mat. prasowe

Zestawienie kont młodzieżowych

W większości przypadków założenie oraz prowadzenie rachunku jest bezpłatne. Niepełnoletni dostaje również do dyspozycji kartę płatniczą.


67 zł – tyle średnio juniorzy wydawali w grudniu na e-zakupach

Niepełnoletni dokonują najwięcej transakcji w kategorii Odzież, Obuwie, Dodatki – w 2012 roku co czwarta płatność za zakupy juniorów dotyczyła tego obszaru. Co dziesiąta złotówka jest wydawana na przedmioty z zakresu Sport i Turystyka, ale zaraz za tą kategorią plasują się ex aequo Komputery oraz Telefony i Akcesoria.

Poza podium najpopularniejszych branż zakupowych wśród młodych uplasowały się Motoryzacja, Gry, Dom i Ogród oraz RTV/AGD. - Z naszych analiz wynika, że w ubiegłym roku osoby do 18-tego roku życia były najbardziej aktywne w okresie przedświątecznym. Użytkownicy konta Junior wydali w grudniu średnio po 67 zł, w ramach dwóch transakcji – analizuje Marta Kossowska, Product Manager PayU SA. Szybkie transakcje w sieci idą jednak w parze z koniecznością posiadania konta w banku – obecnie ofertę dla niepełnoletnich konsumentów kieruje wiele instytucji finansowych.

fot. mat. prasowe

Młodzi płacą w sieci

Coraz więcej polskich banków wychodzi z ofertą dla niepełnoletnich konsumentów umożliwiając im posiadanie własnego konta czy karty płatniczej.


Banki walczą o młodego klienta

Obecnie większość banków oferuje już konto internetowe dla osób, które nie ukończyły 18 lat. Do najpopularniejszych tego typu produktów należą m.in. izzyKonto mBanku, Konto Direct 13-18 ING, e-konto. Warto pamiętać, że jeśli rodzice mają konto w tym samym banku, co niepełnoletnie dziecko, mogą szybko przelać pieniądze na rachunek swojej pociechy – dyspozycja środków w ramach jednego banku pojawia się natychmiast na koncie odbiorcy.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: