eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Niepełnoletni a płatności w Internecie

Niepełnoletni a płatności w Internecie

2013-02-08 12:31

Przeczytaj także: Bezpieczne płatności: 3D Secure wciąż niepopularne


– Rodzice mogą założyć konto dla dziecka, które ukończyło 13 lat. Niezbędna jest jednak pisemna zgoda przedstawiciela ustawowego oraz podpisanie przez nich umowy z bankiem. Dalsze korzystanie z konta młodzieżowego nie wymaga już nadzoru osoby dorosłej, za to dziecko ma szansę nauczyć się w praktyce zarządzania drobnymi wydatkami i korzystania z podstawowych instrumentów bankowości internetowej – mówi Adrian Witkowski z PayU.

Triumfalny powrót SKO w ultranowoczesnej formie

W ubiegłym roku na polski rynek powróciła Szkolna Kasa Oszczędnościowa PKO BP. SKO zostało dostosowane do współczesnych realiów i w całości oparte na rozwiązaniach bankowości internetowej. Zamiast papierowej książeczki, uczeń otrzymuje do dyspozycji specjalną legitymację przygotowaną na wzór karty płatniczej oraz indywidualny numer konta bankowego. Uczniowie już od najmłodszych lat zdobywają doświadczenie w zarządzaniu własnym kontem czy oszczędnościami za pośrednictwem serwisu internetowego dedykowanego SKO.

Program działa już w prawie 4 tys. szkolnych społeczności i umożliwia zaangażowanie nawet sześcioletnich dzieci. Nie bez powodu nowoczesne instrumenty zarządzania powinny stanowić jeden z ważniejszych tematów szkolnej edukacji.

– Bankowość elektroniczna i płatności online wypierają tradycyjne formy zarządzania finansami. Wg naszych analiz dziś tylko co dziesiąty internauta odwiedza tradycyjny oddział banku. Zdecydowana większość preferuje kontakt za pośrednictwem serwisu internetowego czy smartfona, gdzie sprawnie może dokonać przelewu czy sprawdzić historię konta – mówi Wojciech Czajkowski, Dyrektor Zarządzający PayU SA.

Karta pre-paid dla dziecka – dobre rozwiązanie?

Równie ciekawym rozwiązaniem wprowadzającym dziecko w świat finansów internetowych jest karta pre-paid, czyli tzw. karta przedpłacona. Niepełnoletni może korzystać z niej na podobnych zasadach, jak ma to miejsce w przypadku zwykłej karty debetowej, umożliwiającej m.in. wypłaty z bankomatu czy płatność w Internecie.

Karta pre-paid jest wydawana przez poszczególne banki i może być ciekawą formą „kieszonkowego” dla dziecka. – Karta jest zabezpieczona PIN-em, można ją podarować dowolnej osobie i zasilać za pośrednictwem przelewu lub podczas wizyty w oddziale banku. Umożliwia ona również szybkie płatności w sieci, np. w sklepach korzystających z systemu PayU lub na Allegro – wyjaśnia Marta Kossowska z PayU.

Obecnie takie karty wydają m.in.: BZ WBK, PKO BP, City Handlowy, ING Bank Śląski czy mBank. Aby zakupić i używać karty przedpłaconej nie trzeba podpisywać umowy, ani nawet posiadać konta w banku.

Co ciekawe, na rynku są już dostępne karty przedpłacone w nieco innej formie - można zakupić np. zegarek pre-paid, który umożliwia dokonywanie płatności za pośrednictwem jednego ruchu nadgarstka. Pełni jednak rolę karty przedpłaconej, na którą można przelewać określone środki w wygodnych odstępach czasu. W Polsce takie urządzenie można zakupić za pośrednictwem Watch2Pay w cenie 399 zł.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: