eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › MFW: "Alarmująco wysokie" ryzyko głębszego spowolnienia

MFW: "Alarmująco wysokie" ryzyko głębszego spowolnienia

2012-10-09 16:19

Zimnym prysznicem dla inwestorów są najnowsze prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego dla globalnej gospodarki. Specjaliści tej instytucji obniżyli prognozę tegorocznego wzrostu z ogłoszonych w lipcu 3,5% do 3,3%, a na przyszły rok obcięli ją z 3,9% do 3,6%.

Przeczytaj także: Słaba koniunktura w niemieckim sektorze budowlanym

Rynki finansowe


MFW widzi „alarmująco wysokie” ryzyko głębszego spowolnienia, które z prawdopodobieństwem 17% może sprowadzić wzrost gospodarczy poniżej 2%. Dla strefy euro podwyższono szacunki tegorocznego spadku PKB z 0,3% do 0,4%, a jednocześnie znacznie zmniejszono prognozy wzrostu na przyszły rok, z 0,7% do 0,2%. W USA w tym roku wzrost ma być nieco szybszy niż zakładano w lipcu, a w 2013 r. zwolni z 2,2% do 2,1%. Dla Japonii szacunki zmniejszono do 2,2% na obecny rok i 1,2% na przyszły. Wśród gospodarek rozwijających się mocno obniżono szacunki na ten rok dla Brazylii (z 2,5% do 1,5%). W przyszłym roku wzrost ma przyspieszyć do 4%. Indie mają rozwijać się w tempie 4,9% w tym roku i 6% w 2013 r. (poprzednio zakładano odpowiednio 6,2% i 6,6%). Dla Chin prognozy obcięto o 0,2 pkt proc. na bieżący i przyszły rok, do odpowiednio 7,8% i 8,2%.

To wszystko oznacza, że MFW ma wątpliwości do skuteczności działań banków centralnych, które w minionych tygodniach zdecydowały się na działania wspierające koniunkturę gospodarczą i mające odbudować zaufanie na rynkach finansowych. Gdyby było inaczej w jesiennym raporcie przynajmniej przewidywania na przyszły rok. A tak coraz wyraźniej widać, że w wielu przypadkach rysuje się on słabiej niż obecny. To na pewno nie jest scenariusz, który przez ostatnie tygodnie zakładali inwestorzy na rynkach finansowych. Stąd nie dziwi dzisiejsze słabe zachowanie akcji, czy euro.

Rynki nieruchomości


Wrześniowe badanie RICS wśród osób profesjonalnie zajmujących się nieruchomościami przyniosło poprawę ocen dotyczących tendencji cenowych na rynku mieszkaniowym. Odczyt indeksu był najwyższy od 6 miesięcy. Wyniósł minus 15 pkt wobec minus 18 pkt miesiąc wcześniej. To jednak wciąż oznacza, że więcej badanych wskazuje na regres cen niż ich wzrost. Równocześnie do najwyższego poziomu od maja 2010 r. podniósł się wskaźnik ocen oczekiwań odnośnie do sprzedaży mieszkań.

Według AFES, stowarzyszenia przeciwdziałającego przejęciom mieszkań od niesolidnych dłużników w Hiszpanii, 60% takich przypadków w Madrycie dotyczy osób lepiej uposażonych. To oznacza, że kryzys nieruchomościowy dotyka już nie tylko najbiedniejsze warstwy społeczeństwa. Trzy lata temu przejęcia domów od niesolidnych dłużników w 80% dotykały imigrantów. Szczególnym przypadkiem są gwaranci kredytów, którzy teraz również tracą własne mieszkania.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Obniżka prognoz gospodarczych na przyszły rok przez MFW to oznaka małej wiary w skuteczność banków centralnych w stymulowaniu koniunktury
  • W Hiszpanii coraz więcej lepiej uposażonych rodzin traci mieszkania w konsekwencji trudności z regulowaniem zobowiązań kredytowych

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: