eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Nowe produkty strukturyzowane na GPW

Nowe produkty strukturyzowane na GPW

2012-09-13 09:44

Nowe produkty strukturyzowane na GPW

Inwestowanie © Bogdan Wankowicz - Fotolia.com

12 września 2012 r. zadebiutowało na warszawskim parkiecie 237 produktów strukturyzowanych wyemitowanych przez Raiffeisen Centrobank AG, które znacząco poszerzyły możliwości inwestorów w zakresie lokowania kapitału w instrumenty oparte o takie produkty bazowe jak: złoto, srebro, ropa naftowa, cukier, pszenica i kukurydza, a także indeksy giełdowe: EURO STOXX50, WIG20 oraz DAX. Nowością, która z pewnością zwróci uwagę inwestorów jest wprowadzenie do obrotu produktów umożliwiających inwestowanie w surowce z wykorzystaniem mechanizmu dźwigni finansowej, tzw. certyfikaty faktor.

Przeczytaj także: Warranty i nowe certyfikaty strukturyzowane na GPW

Certyfikaty faktor (23 nowych serii)


Certyfikaty FAKTOR, czyli certyfikaty ze stałą, określoną z góry dźwignią, to nowatorskie na polskim rynku instrumenty finansowe przeznaczone dla aktywnych inwestorów. Dzięki tym produktom inwestorzy giełdowi uzyskają możliwość zarabiania na zmianach cen najbardziej popularnych kontraktów terminowych na surowce, w tym na złoto, srebro i ropę naftową, jak również na indeksy EURO STOXX50 i WIG20. Oprócz nowych instrumentów bazowych, dodatkowym atutem debiutujących produktów jest wybór przez inwestora stałej dźwigni finansowej (lewaru) oraz przejrzyste i proste metody rozliczania transakcji. Certyfikaty faktor dają możliwość zarabiania na wzrostach cen instrumentów bazowych (long faktor) i na ich spadkach (short faktor).

Certyfikaty turbo (knock-out) (105 nowych serii)


Certyfikaty turbo to instrumenty wykorzystujące efekt zmiennej dźwigni finansowej, dające możliwość zarabiania na wzroście lub spadku kursów instrumentów bazowych przy niewielkim zaangażowaniu kapitału. Instrumentami bazowymi dla certyfikatów turbo będą kursy akcji spółek notowanych na GPW, indeks WIG20 oraz (co jest nowością dla tej klasy instrumentów) surowce, w tym złoto, srebro, ropa naftowa, cukier, pszenica i kukurydza. Każdy z instrumentów będzie miał odpowiedniki w postaci certyfikatów lewarowanych kupna (long) i sprzedaży (short). Do tej pory na GPW było notowanych 31 serii certyfikatów knock-out, również wyemitowanych przez Raiffeisen Centrobank AG.

fot. Bogdan Wankowicz - Fotolia.com

Inwestowanie

12 września 2012 r. zadebiutowało na warszawskim parkiecie 237 produktów strukturyzowanych wyemitowanych przez Raiffeisen Centrobank AG

Certyfikaty dyskontowe (20 nowych serii)


W przypadku certyfikatu dyskontowego, w momencie jego kupna udzielane jest dyskonto ceny. Oznacza to, że inwestycja w certyfikat dyskontowy jest tańsza niż inwestycja w odpowiadający mu instrument bazowy, co stwarza bufor bezpieczeństwa w postaci różnicy między ceną instrumentu bazowego a ceną odpowiadającego mu certyfikatu. Konstrukcja certyfikatu dyskontowego jest doskonale dopasowana do rynków pozostających w trendzie bocznym, lekko spadkowych czy lekko wzrostowych. Instrumentami bazowymi oferowanych certyfikatów będą kursy akcji spółek notowanych na GPW oraz indeks WIG20.

Certyfikaty bonusowe (20 nowych serii)


Mechanizm certyfikatów bonusowych umożliwia dodatkowy zysk, dopóki cena instrumentu bazowego pozostaje ponad progiem ceny (barierą). Jeśli cena spada poniżej progu, efektywność certyfikatu naśladuje efektywność instrumentu bazowego w stosunku 1:1. W momencie emisji cena certyfikatu bonusowego odpowiada cenie instrumentu bazowego. Instrumentami bazowymi oferowanych certyfikatów będą kursy akcji spółek oraz indeks WIG20.

 

1 2

następna

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: