eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym w USA

Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym w USA

2012-08-23 13:06

Wzrost, choć mniejszy niż się spodziewano, odnotowała lipcowa sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Wyniosła w ujęciu zannualizowanym 4,47 mln sztuk, o 2,3% więcej niż w czerwcu, który był najsłabszym tegorocznym miesiącem.

Przeczytaj także: W Niemczech spadły ceny mieszkań

Rynki finansowe


Rozczarowujący okazał się wstępny odczyt sierpniowego indeksu aktywności chińskiego przemysłu. Wskaźnik PMI poszedł w dół do lipcowych 49,3 pkt do 47,8 pkt, osiągając najniższy poziom od 9 miesięcy. Znakiem tego, że globalne spowolnienie coraz mocnej daje się we znaki chińskiej gospodarce był regres zamówień eksportowych, najsilniejszy od marca 2009 r. Praktycznie w każdej sferze aktywności gospodarczej mieliśmy nasilenie niekorzystnych tendencji.

Niedobre wiadomości napłynęły również z niemieckiej gospodarki, która podobnie, jak chińska, nastawiona jest w dużym stopniu na eksport. Wskaźnik aktywności gospodarki w Niemczech poszedł w dół z 47,5 pkt w lipcu do 47 pkt. Był to najsłabszy wynik od 38 miesięcy. Przyczyniło się do niego osłabienie w usługach, które weszły w spowolnienie. Natomiast w przemyśle spadkowe tendencje nieco zelżały. Zarówno w usługach, jak przemyśle, widoczne było coraz większe osłabienie nowych zamówień, co jest złym prognostykiem na kolejne miesiące. Nie pozwala to wierzyć w szybkie przezwyciężenie negatywnych trendów gospodarczych. W całej strefie euro było podobnie, jak w Niemczech, regres w usługach większy niż miesiąc wcześniej, a w przemyśle mieliśmy nieznaczne osłabienie spowolnienia.

Negatywny wpływ tych wiadomości na rynki finansowe tonuje wydźwięk opublikowanych wczoraj wieczorem minutes, czyli zapisu z przebiegu dyskusji na ostatnim posiedzeniu Rezerwy Federalnej. Amerykańskie władze monetarne są gotowe do dalszego stymulowania gospodarki, jeśli jej rozwój nie będzie zadowalający.

Rynki nieruchomości


Sierpniowy wskaźnik koniunktury w polskim budownictwie wyniósł minus 16 pkt wobec minus 14 pkt w lipcu. Tak złej koniunktury w tym miesiącu nie było od 12 lat. Jej poprawę sygnalizowało jedynie 12% przedsiębiorstw, a pogorszenie 28%. W dalszym ciągu to mniejsze firmy gorzej oceniają uwarunkowania rynkowe niż największe, choć we wszystkich grupach przeważają negatywne oceny.

Wzrost, choć mniejszy niż się spodziewano, odnotowała lipcowa sprzedaż domów na amerykańskim rynku wtórnym. Wyniosła w ujęciu zannualizowanym 4,47 mln sztuk, o 2,3% więcej niż w czerwcu, który był najsłabszym tegorocznym miesiącem. W porównaniu z lipcem 2011 r. sprzedaż była większa o 11%. Ceny odnotowały wzrost o 9,4% w skali roku, co było najlepszym wynikiem od stycznia 2006 r. Podaż mieszkań zwiększyła się o 1,3%, do 2,4 mln sztuk. Zatem przy obecnej sprzedaży potrzeba 6,4 miesiąca, by znaleźć na nie kupców (6 miesięcy traktuje się jako normalny stan na rynku).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Reakcja na słabe dane o aktywności gospodarek chińskiej i niemieckiej w sierpniu będzie poważnym testem wiary rynków w możliwość poprawy koniunktury gospodarczej za sprawą działań banków centralnych
  • Wzrost cen mieszkań na rynku wtórnym w USA był w lipcu najszybszy od 2006 r.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: