eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lista dłużników VI 2012

Lista dłużników VI 2012

2012-07-11 10:56

Lista dłużników VI 2012

Lista dłużników VI 2012 © forestpath - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły o 0,92% i na koniec czerwca osiągnęły poziom 36,08 miliarda złotych. Jest to najniższy przyrost zadłużenia od ponad 4 lat. Niestety ponownie szybko wzrasta liczba niesolidnych dłużników. Po pierwszej połowie roku wynosi ona blisko 2,2 miliona osób. W badanym okresie jakość portfela kredytowego, mimo ciągłych zawirowań na rynkach finansowych, utrzymywała się na stałym poziomie - wynika z 20. edycji raportu InfoDług przygotowywanego przez BIG InfoMonitor S.A.

Przeczytaj także: Lista dłużników III 2012

fot. forestpath - Fotolia.com

Lista dłużników VI 2012

W ciągu minionych trzech miesięcy przeterminowane płatności Polaków wzrosły o 0,92% i na koniec czerwca osiągnęły poziom 36,08 miliarda złotych

Pierwsze półroczne przyniosło wzrost zarówno liczby niesolidnych dłużników jak i łącznej kwoty przeterminowanych płatności. Co jednak nietypowe, grupa klientów podwyższonego ryzyka rośnie szybciej niż kwota zobowiązań. W minionym roku sytuacja była odwrotna. W związku z taką zmianą dynamiki, po raz pierwszy od ponad 5 lat spadła kwota średniego zadłużenia przypadająca na jednego Polaka. Na koniec czerwca 2012 roku wyniosła ona 16 447 zł, a jeszcze w marcu była wyższa o 114 złotych. Niestety to czysto statystyczny efekt tego, że liczba dłużników rosła szybciej niż łączna kwota zadłużenia.

Łączna kwota zadłużenia wzrosła o 330 milionów złotych od marca do czerwca 2012 roku, czyli o 0,92%. Jest to najniższa stopa wzrostu od ponad czterech lat. Liczba niesolidnych dłużników powiększa się szybciej niż ich zadłużenie. Po pierwszym półroczu 2 193 930 osób nie reguluje płatności w terminie, w stosunku do marca grupa ta powiększyła się o 2%.

„Zarówno łączna kwota zadłużenia jak i liczba niesolidnych dłużników sukcesywnie rosną. Mimo ciągłych zawirowań na rynkach finansowych, wzrosty mają stosunkowo niską dynamikę. Trzeba jednak podkreślić, że w minionym roku liczba klientów podwyższonego ryzyka przez kilka miesięcy utrzymywała się na tym samym poziomie.” - mówi Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Profil klienta podwyższonego ryzyka

W porównaniu z raportem z marca bieżącego roku średnie zaległe zadłużenie zmalało o 114 złotych


W pozostałych badanych obszarach nie zaszły duże zmiany. Jest to szczególnie nietypowe w przypadku odsetka niesolidnych dłużników. Nie uległ on zmianie od marca tego roku, to widoczny dowód na to, że liczba klientów podwyższonego ryzyka rośnie coraz wolniej. Na koniec czerwca 57 osób na 1000 nie regulowało swoich zobowiązań. Najgorzej sytuacja wygląda w województwie zachodniopomorskim, odsetek wynosi 8,1%. Najsolidniejsi są mieszkańcy Pokarpacia (3,3%).

fot. mat. prasowe

Łączna kwota zaległych płatności

Wzrost zaległych zobowiązań w ciągu ostatnich 3 miesięcy jest najniższy od ponad 4 lat


Najwyższą łączną kwotę zadłużenia odnotowano na Śląsku, było to ponad 7,1 miliarda złotych. W Świętkorzyskiem, które jest pozytywnym liderem w tej kategorii, suma zaległości to niespeła 570 milionów złotych. Niesolidnych dłużników również najwięcej jest na Śląsku, ponad 325 tysięcy, a najmniej na Podlasiu, ponad 45 tysięcy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: