eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lista dłużników III 2012

Lista dłużników III 2012

2012-04-12 11:30

Lista dłużników III 2012

InfoDług w liczbach © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Liczba niesolidnych dłużników osiągnęła w marcu 2012 roku poziom blisko 2,16 miliona osób. Niestety po okresie stabilizacji od maja 2011 roku, ostatni kwartał przyniósł wzrost o blisko 75 tysięcy osób, które nie radzą sobie z terminowym regulowaniem płatności. Łączna kwota zaległych zobowiązań nadal rośnie dynamicznie, od listopada 2011 roku wzrosła o kolejne 1,4 miliarda złotych i wynosi 35,75 miliarda złotych - wynika z 19. edycji raportu InfoDług przygotowanego przez BIG InfoMonitor S.A.

Przeczytaj także: Lista dłużników. Rekordzista na spłatę popracuje 1200 lat

fot. mat. prasowe

InfoDług w liczbach

16 561 zł wynosi średnie, zaległe zadłużenie Polaka

Początek 2012 roku przynosi niezbyt optymistyczne informacje. Szczególnie dotyczą one liczby osób, które nie regulują zobowiązań w terminie. Od maja 2011 roku wielkość tej grupy ustabilizowała się. Niestety I kwartał nowego roku przyniósł skokowy wzrost liczby niesolidnych dłużników. W okresie od listopada 2011 roku do marca 2012 liczba klientów podwyższonego ryzyka wzrosła o około 74 tysiące osób. Łącznie ta grupa to obecnie 2,158 miliona osób.

„W naszej ocenie skokowy wzrost liczby dłużników po I kwartale 2012 roku może być tymczasowym zjawiskiem, na które złożyło się kilka czynników. Przede wszystkim początek roku to okres weryfikacji portfeli wierzytelności, ich oceny i aktywnych prób odzyskania zaległości. Stąd rosnąca liczba wpisów do rejestru dłużników. Dodatkowym czynnikiem mogą być niespłacone kredyty gotówkowe zaciągnięte przed świętami Bożego Narodzenia.” - mówi Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu BIG InfoMonitor.

fot. mat. prasowe

Średnie zaległe zadłużenie

W porównaniu z raportem z listopada minionego roku średnie zaległe zadłużenie wzrosło o 84 złotych


W ostatnich miesiącach nadal dynamicznie wzrastała łączna kwota zaległych płatności. Od listopada 2011 roku wzrosła o 4% i wynosi ona obecnie ponad 35,75 miliardów złotych. Największy udział w tej kwocie mają mieszkańcy Śląska i Mazowsza, którzy zalegają odpowiednio na 6,95 i 4,92 miliarda złotych. Niechlubni liderzy nie zmieniają się od lat. Na drugim biegunie pozostają mieszkańcy województwa świętokrzyskiego, którzy nie spłacili w terminie 0,56 miliarda złotych. Różnica między poszczególnymi regionami jest więc znacząca.

„Mimo że stale rośnie zarówno łączna kwota zaległych płatności jak i liczba klientów podwyższonego ryzyka, nadal znacząca większość przeterminowanych zobowiązań to stosunkowo małe kwoty. Aż 61% dłużników zalega na kwoty mniejsze niż 5 tysięcy złotych. Z naszych doświadczeń i obserwacji zmian w rejestrze dłużników wynika, że przy wzmożonej dyscyplinie budżetu domowego są to kwoty w zasięgu spłaty.” - podkreśla Marcin Ledworowski, Wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: