eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Utrata karty lub dokumentów na wakacjach: jak postąpić?

Utrata karty lub dokumentów na wakacjach: jak postąpić?

2012-06-24 00:20

Przeczytaj także: Zgubienie portfela: co robić?


Trzy instytucje, które musisz poinformować o stracie kart, gotówki lub dokumentów:
  • Bank. Zwłaszcza, gdy straciłeś również dokumenty. Niezależnie od tego czy jesteś posiadaczem karty, czy też nie, koniecznie zgłoś zgubę lub kradzież w banku, by ktoś inny nie zaciągnął kredytu na Twoje nazwisko.
  • Policja. W przypadku gdy utrata dokumentu jest wynikiem jego kradzieży, jesteś zobligowany do poinformowania o tym fakcie organów ścigania.
  • Właściwy organ w zależności od charakteru dokumentu. W przypadku utraty podstawowego dokumentu tożsamości - dowodu osobistego: organ gminy lub poza granicami Polski najbliższa jednostka konsularna.


Ważne: Na koniec warto dokonać kontroli, np. przez pobranie Raportu BIK na swój temat. Pozwoli to mieć pewność, że nikt nie wyłudził kredytu przy pomocy naszych danych. Aby otrzymać Raport BIK należy złożyć wypełniony wniosek w Biurze Obsługi Klienta lub wysłać go listem poleconym.

Trzy zasady wynikające z ustawy o elektronicznych instrumentach płatniczych:
  • Brak odpowiedzialności posiadacza karty płatniczej za transakcje, które nie zostały przez niego zatwierdzone. Odpowiedzialność ta spada na “akceptanta”, czyli przykładowo – sprzedawcę w sklepie, który nie dopatrzył się różnicy między podpisem na karcie, a podpisem złożonym w jego obecności na wydruku z terminala.
  • Odpowiedzialność posiadacza w przypadku transakcji dokonanych przy pomocy utraconej karty ograniczona jest do kwoty 150 Euro – ale tylko do czasu zgłoszenia utraty – albowiem po zastrzeżeniu posiadacz nie odpowiada w ogóle. Tym bardziej ważne jest, by zastrzec kartę natychmiast po jej utracie.
  • W przypadku kiedy karta zabezpieczona jest kodem PIN bank może wykazać niedopełnienie obowiązków wynikających z powinności starannego przechowywania kodu PIN (podanie kodu PIN innej osobie, czy zapisanie go bezpośrednio na karcie). Dlatego ważne jest, by nie zdradzać nikomu kodu PIN, a jeśli chcemy go sobie zapisać, to koniecznie na osobnej kartce, która nie powinna być przechowywana razem z kartą.


Ważne: Ustawa nie nakłada obowiązku ubezpieczenia od utraty gotówki, ale warto skorzystać z tego rozwiązania. Banki często oferują bezpłatne polisy chroniące posiadacza od skutków bezprawnych operacji dokonanych przez osobę nieuprawnioną w przypadku utraty karty, a także od kradzieży gotówki wypłaconej z bankomatu.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: