eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpieczna karta płatnicza na świątecznych zakupach

Bezpieczna karta płatnicza na świątecznych zakupach

2018-12-02 00:44

Bezpieczna karta płatnicza na świątecznych zakupach

Zadbaj o bezpieczeństwo kart płatniczych © adragan - Fotolia.com

Polacy coraz chętniej korzystają z kart płatniczych, mają ich w portfelach ponad 40 milionów. I na pewno sięgną po nie podczas świątecznych zakupów. Niestety ten okres jest także wymarzonym czasem dla złodziei, kradnących nie tylko gotówkę, ale i karty. Co zrobić, kiedy padniemy ofiarą takiego przestępstwa? Jak najszybciej powinniśmy zastrzec naszą kartę pod całodobowym międzybankowym numerem alarmowym (+48) 828 828 828. Od początku jego funkcjonowania, Polacy skorzystali z takiej możliwości już ponad 575 tys. razy.

Przeczytaj także: Święta - dobry czas na kradzież pieniędzy

Świąteczny czas beztroski


Święta Bożego Narodzenia już za niespełna miesiąc. Polacy masowo ruszyli na świąteczne zakupy. I coraz częściej płacą za nie kartami, w tym zbliżeniowo. Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że w drugim kwartale 2018 r. liczba transakcji zbliżeniowych wzrosła w porównaniu z pierwszym kwartałem aż o 15 proc. i wyniosła 869,2 mln.

Posługując się kartami płatniczymi, musimy szczególnie zadbać o ich bezpieczeństwo. Okres okołoświąteczny, kiedy w sklepach są tłumy ludzi poszukujących w pośpiechu świątecznych prezentów, to czas w którym jesteśmy szczególnie narażeni na utratę lub kradzież nie tylko gotówki, ale także innych równie ważnych dla nas dokumentów. Pamiętajmy, że gdy utracimy dowód tożsamości, paszport, prawo jazdy, kartę płatniczą czy np. dowód rejestracyjny, możemy stać się nieświadomymi ofiarami przestępstwa.

Aby uniknąć przykrych konsekwencji, w przypadku utraty dokumentów:
  • zastrzec dokumenty w banku – wystarczy w jednym, a dane zostaną automatycznie przekazano do Centralnej Bazy Danych, a następnie rozesłane do tysięcy instytucji korzystających z Systemu DZ. Jeżeli ktoś spróbuje posłużyć się zastrzeżonym dokumentem, operacja zostanie zablokowana, a do wyjaśnienia sprawy wzywana jest policja.
  • w przypadku kradzieży dokumentów należy też zawiadomić najbliższy posterunek policji.
  • trzeba też poinformować gminę lub placówkę konsularną (w przypadku utraty dokumentu za granicą).

Nie boimy się zastrzegać kart


Tylko od stycznia do października br. Polacy dzwoniąc pod numer (+48) 828 828 828 zastrzegli już ponad 40 tys. kart, a jedynie w przeciągu ostatniego miesiąca wykonano prawie 15 tys. połączeń z tą całodobową, bezpłatną i dostępną z każdego miejsca na świecie infolinią. Dotychczas, rekordową liczbę kontaktów (prawie 17 tys.) wykonano w lipcu br., czyli w szczycie sezonu urlopowego. Nie zapominajmy, iż grudzień w związku ze świąteczną gorączką zakupów, będzie również pod tym względem miesiącem szczególnym. Warto, abyśmy wiedzieli co należy zrobić w przypadku utraty karty. Jedynie szybkie działanie może nas w pełni zabezpieczyć przed następstwem niemiłych konsekwencji.

fot. adragan - Fotolia.com

Zadbaj o bezpieczeństwo kart płatniczych

Warto, abyśmy wiedzieli co należy zrobić w przypadku utraty karty. Pierwszy krokiem powinno być jej zastrzeżenie.


Technologia wspomaga bezpieczeństwo


Polacy coraz częściej płacą także przy użyciu urządzeń mobilnych oraz z wykorzystaniem płatności BLIK. Z samego tylko BLIK-a w trzecim kwartale tego roku klienci korzystali średnio 264 tys. razy dziennie, a w rekordowym dniu - aż 281 tys. razy. Wiele banków wprowadziło w swoich aplikacjach mobilnych możliwość czasowego zastrzeżenia karty. Daje to dodatkowy czas na sprawdzenie, gdzie mogliśmy naszą kartę zostawić i upewnić się czy nie znajduje się ona jednak w bezpiecznym miejscu.

Nowoczesny system w służbie klientom banków


Mechanizm infolinii (+48) 828 828 828 oparty jest o specjalny komponent rozpoznawania mowy, dzięki któremu ustalana jest nazwa banku, w którym użytkownik ma kartę płatniczą, co następnie skutkuje bezpośrednim przekierowaniem do właściwego konsultanta danego banku. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii, system może rozpoznawać nazwę każdego z partnerów uczestniczących w systemie, odmienioną na różne sposoby – z uwzględnieniem pełnej formy, jej części i skrótów, a dodatkowo w przypadku nazw o niepolskim brzmieniu, umożliwia rozpoznawanie jej w oryginalnym języku.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: