eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polacy a finanse domowe

Polacy a finanse domowe

2012-06-12 10:14

Przeczytaj także: Finanse domowe powodem kłótni Polaków


Niezaprzeczalną zaletą płacenia gotówką jest możliwość wynegocjowania niewielkiego rabatu. Z drugiej strony, wygodne w użytkowaniu karty kredytowe i debetowe mogą skłaniać do nieprzemyślanych zakupów. Łatwo bowiem wydaje się pieniądze, których fizycznie nie ma, a które bank z przyjemnością pożycza na wysoki procent. Mimo tego, 17% Polaków uzyskujących miesięczny dochód na poziomie niższym niż 1000 zł miesięcznie na osobę, korzysta z tego typu narzędzi, co może wpływać na wzrost kosztów funkcjonowania ich gospodarstwa domowego

Istotnym tematem jest także korzystanie z okazjonalnych pożyczek gotówkowych, zakupów na raty i promocji. Eksperci radzą, by przed zaciągnięciem świątecznego czy wakacyjnego kredytu sprawdzić, czy domowy budżet pozwoli na spłatę kolejnych rat. W przeciwnym przypadku istnieje zagrożenie wplątania się w spiralę zadłużenia.

Czy nasza jesień będzie złota?

Z raportu „Polacy a domowe finanse” wynika, że niewiele osób odkłada pieniądze na przyszłość. Aż 79% Polaków deklaruje, że nie oszczędza na emeryturę poza obowiązkowymi składkami ZUS. Wśród tych, którzy decydują się sięgnąć po inne rozwiązania, przeważają zdecydowanie panowie. 37% osób z tej grupy oszczędza na lokatach długoterminowych, a co trzecia osoba gromadzi pieniądze na indywidualnym koncie emerytalnym. Może i myślimy o przyszłości, ale – jak wskazują wyniki badania – z reguły nie podejmujemy większych kroków, by zabezpieczyć sobie dodatkowe środki na jesień naszego życia.

Według ekspertów nawet niewielkie miesięczne kwoty (kilkanaście – kilkadziesiąt złotych) już po kilku latach mogą utworzyć na lokacie znaczny kapitał pieniężny. Po 25 latach oszczędzania zgromadzona suma będzie stanowić spory dodatek do emerytury. W taki sam sposób można oszczędzać na przyszłość edukacyjną dziecka. Systematyczne odkładanie środków przez 18 lat zabezpieczy udany start w dorosłość, pozwoli na podjęcie studiów czy sfinansowanie wesela.

„Niewielka kwota stale wydzielana z domowego budżetu może w przyszłości stać się sumą, która odczuwalnie wpłynie na nasze finansowe zdrowie. Na korzyść pracuje składany procent - zyski wypracowane przez oszczędności są dopisywane do kapitału i zwiększają sumę wszystkich środków” – mówi dr Krzysztof Matela.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób najczęściej płacisz za zakupy?

Ponad trzy czwarte Polaków preferuje płacenie za zakupy gotówką


Informacje o badaniu
Badanie „Polacy a domowe finanse” zostało przeprowadzone na zlecenie EGB Investments S.A. przez Interaktywny Instytut Badań Rynkowych Gemius S.A. w okresie 23.05 - 24.05.2012 r. metodą CAWI Real Time Sampling na próbie 800 osób w wieku 15-50 lat. Sondaż był częścią warsztatów prasowych z efektywnego zarządzania własnymi wydatkami „Jak oswoić swój budżet domowy” zorganizowanych 05.06.2012 przez EGB Investments S.A. pod honorowym patronatem Polskiego Związku Windykacji.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: