eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 07-11.05.12

Rynki finansowe 07-11.05.12

2012-05-14 19:59

W minionym tygodniu miał miejsce dalszy wzrost globalnej premii za ryzyko w związku z sytuacją polityczną w Grecji i słabymi danymi z Chin, a RPP podwyższyła stopy procentowe o 25 pkt. bazowych.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 16-20.04.12

W minionym tygodniu i na początku bieżącego tygodnia głównym czynnikiem wpływającym negatywnie na nastroje rynkowe był impas w procesie tworzenia rządu w Grecji po wyborach z 6. maja, wobec nieuzyskania większości w parlamencie partii popierających reformy uzgodnione z MFW-UE. Przybliżający się scenariusz kolejnych wyborów, wraz z wynikami sondaży wskazujących na wzrost poparcia greckiego społeczeństwa dla kwestionującej program reform radykalnej partii lewicowej SYRYZA, zwiększyły w ocenie rynkowej ryzyko scenariusza wystąpienia Grecji ze strefy euro i negatywnych skutków z tego tytułu dla strefy euro. Dodatkowym negatywnym czynnikiem o charakterze politycznym (choć o znacznie mniejszym kalibrze) była przegrana niemieckich chadeków w regionalnych wyborach w Północnej Nadrenii-Westfalii.

Niepewność odnośnie rozwoju sytuacji w strefie euro w połączeniu z serią negatywnych danych z gospodarki chińskiej (nt. produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej, handlu zagranicznego i dynamiki kredytu w gospodarce), świadczących o spowolnieniu gospodarczym w Chinach skutkowały wzrostem awersji do ryzyka na globalnym rynku finansowym. Tym samym kontynuowane były spadki na rynkach giełdowych i wzrost presji na notowania euro (które osłabiło się poniżej poziomu 1,29 USD/EUR) oraz walut rynków wschodzących, w tym złotego, który na początku bieżącego tygodnia osłabił się do ponad 4,30 PLN/EUR. Jednocześnie słabsze dane z gospodarki chińskiej (w warunkach utrzymania stabilniejszej niż przed kilkoma tygodniami sytuacji geopolitycznej) poskutkowały dalszym silnym spadkiem cen ropy naftowej typu Brent w okolice 110 USD za baryłkę.

Czynnikiem ograniczającym eskalację negatywnej reakcji rynkowej na sytuację polityczną w Grecji była ocena rynków finansowych, że inaczej niż przy poprzednich "epizodach greckich", strefa euro jest już lepiej przygotowana na scenariusz wystąpienia Grecji ze strefy euro oraz, że scenariusz wystąpienia Grecji ze strefy euro nie leży obecnie w jej interesie, co wciąż czyni taki scenariusz mniejszościowym.

Jednocześnie rynki finansowe wierzą w gotowość banków centralnych do ponownej interwencji, jeśli sytuacja w gospodarce i na rynkach finansowych będzie się dalej pogarszać. Taką gotowość wykazał bank centralny Chin, który w piątek 11.05, w reakcji na publikację tego dnia gorszych od oczekiwań danych z gospodarki chińskiej, obniżył stopę rezerwy obowiązkowej o kolejne 50 pkt. baz. Ten ruch wspiera oczekiwania, że dzięki temu i wcześniejszemu poluzowaniu polityki pieniężnej (oraz fiskalnej) gospodarka chińska przyspieszy w II połowie roku stabilizując gospodarkę globalną.

W bieżącym tygodniu na globalnych rynkach finansowych najważniejsze będą informacje napływające z Europy dotyczące rozstrzygnięć dotyczących procesu formowania nowego rządu w Grecji (rząd jedności narodowej vs. bardzo prawdopodobne ponowne wybory parlamentarne za miesiąc), reakcje Unii Europejskiej na rozwój w Grecji (w tym spotkanie Eurogrupy w poniedziałek 14.05) oraz atmosfera podczas pierwszego spotkania prezydenta Francji F.Hollande'a z kanclerz Niemiec A. Merkel we wtorek 15.05. Ponadto ważne dla rynku będą dane nt. PKB ze strefy euro i jej poszczególnych gospodarek za I kw. publikowane także w najbliższy wtorek.

W kraju najważniejszym wydarzeniem minionego tygodnia było posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym wbrew naszym oczekiwaniom i przewidywaniom większości analityków Rada podwyższyła stopy procentowe o 25 pkt. baz., w rezultacie stopa referencyjna NBP wzrosła do 4,75 pkt. baz., a stopa pożyczek międzybankowych na 3 miesiące (WIBOR 3M), najczęściej wykorzystywana przez banki stopa referencyjna dla kredytów, wzrosła do 5,05% z 4,94% sprzed decyzji RPP. Wypowiedzi prezesa NBP podczas konferencji prasowej po posiedzeniu oraz nasz scenariusz osłabienia wzrostu gospodarczego w nadchodzących kwartałach, w połączeniu ze spadkiem inflacji pod koniec roku, dają nam przesłanki do przewidywania, że zacieśnienie polityki pieniężnej ograniczy się w tym roku jedynie do majowej podwyżki. W tym tygodniu rozpoczyna się comiesięczna seria krajowych danych makroekonomicznych: kwietniowego wskaźnika CPI, marcowych danych nt. bilansu płatniczego, kwietniowych - nt. dynamiki płac i zatrudnienia w przedsiębiorstwach, która będzie kontynuowana w poniedziałek za tydzień publikacją danych nt. produkcji przemysłowej i budowlanej. Wobec zapowiedzi RPP, że kolejne dane te będą analizowane pod kątem ewentualnych kolejnych podwyżek, dane te nie pozostaną obojętne dla rynku, niemniej zapewne nie wzbudzą już tak silnych emocji, jak te publikowane w kwietniu.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 17-21.09.12 Rynki finansowe 17-21.09.12

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: