eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Rynki finansowe 17-21.09.12

Rynki finansowe 17-21.09.12

2012-09-24 20:51

Lekka korekta na rynkach finansowych, po okresie silnej poprawy nastrojów, w kraju aktywność gospodarki słabnie, choć nie jest to gwałtowny proces.

Przeczytaj także: Rynki finansowe 11-15.06.12

Miniony tydzień upłynął pod znakiem lekkiego pogorszenia nastrojów na rynkach finansowych, po silnej poprawie nastrojów w poprzednich dwóch tygodniach, która nastąpiła w reakcji na decyzje EBC nt. programu skupu obligacji skarbowych strefy euro OMT, a następnie decyzję Fed o dalszym poluzowaniu polityki pieniężnej (zapowiedź uruchomienia programu QE3 skupu instrumentów powiązanych z rynkiem kredytów hipotecznych oraz dłuższego okresu niższych stóp procentowych). Czynnikami, które wyzwoliły korektę rynkową były dane nt. wskaźników koniunktury PMI opublikowane dla Chin i strefy euro, które wskazały na utrzymywanie się spowolnienia aktywności gospodarczej oraz okresowy wzrost niepewności rynków w reakcji na zwlekanie
Hiszpanii z decyzją o zwróceniu się o pomoc finansową do strefy euro, co otworzyłoby drogę do interwencji EBC na rynku obligacji w ramach programu OMT.

W rezultacie w minionym tygodniu euro osłabiło się wobec dolara poniżej poziomu 1,30, nastąpiło osłabienie złotego (dodatkowo częściowo na fali gorszych od oczekiwań danych nt. krajowej produkcji przemysłowej), miała też miejsce lekka korekta na rynku akcji. Rentowności obligacji krajów peryferyjnych strefy euro ustabilizowały się po silnym spadku w poprzednich dwóch tygodniach.

Nadchodzący tydzień, podobnie jak tydzień miniony, nie będzie tak intensywny pod względem publikacji danych makroekonomiczny i wydarzeń, jak to miało miejsce w pierwszych dwóch dekadach września. Wśród niezbyt licznych publikacji danych najistotniejsze w tym tygodniu będą wskaźniki nastrojów konsumentów w USA, a na początku przyszłego tygodnia - wskaźniki koniunktury gospodarczej w Chinach, strefie euro i USA. Ponadto, podobnie jak w ostatnich tygodniach, czynnikami, które będą z uwagą śledzone przez inwestorów, będą informacje dot. decyzji Hiszpanii dot. wystąpienia o wsparcie finansowe ESM oraz EBC - w szczególności pod koniec bieżącego tygodnia, kiedy rząd hiszpański ma zaprezentować program dodatkowych reform strukturalnych oraz projekt budżetu państwa na 2013 r. oraz kiedy zostaną opublikowane ostateczne wyniki stress-testów hiszpańskich banków i na ich podstawie oszacowane ich potrzeby w zakresie dokapitalizowania, co określi skalę wsparcia finansowego jakie otrzyma hiszpański sektor bankowy z funduszy stabilizacyjnych strefy euro.

W minionym tygodniu na krajowym rynku szczególnie wyczekiwane były dane nt. zatrudnienia i średniego wynagrodzenia w przedsiębiorstwach oraz produkcji przemysłowej, gdyż dane te miały "pomóc" rynkowi w oszacowaniu terminu pierwszej obniżki stóp procentowych. Dane nt. zatrudnienia, płac i produkcji, choć okazały się słabsze od naszych oczekiwań i potwierdziły, że aktywność gospodarki krajowej słabnie, to w naszej ocenie nie na tyle słabe by jednoznacznie rozstrzygnąć, ze RPP zdecyduje się na obniżenie stóp już na najbliższym posiedzeniu (2-3 października). W tym kontekście ważne były wypowiedzi członków RPP, wśród których Z. Gilowska i A. Kazimierczak jednoznacznie wskazali, że pierwszym możliwym terminem obniżki stóp może być listopad przy okazji publikacji najnowszej projekcji makroekonomicznej NBP, zaś Zielińska-Głębocka podtrzymała ocenę, że obniżka może nastąpić w październiku lub listopadzie. Choć wypowiedzi dotychczas "jastrzębich" członków RPP (Gilowska, Kazimierczak) nt. posiedzenia listopadowego, jako najwcześniejszego możliwego terminu pierwszej obniżki stóp (i odrzucenie możliwości obniżki w październiku) nie zaskakują, jednak samo wskazanie możliwości obniżki w listopadzie może świadczyć o potencjale do zbudowania szerokiego poparcia w RPP dla obniżki w listopadzie. Odłożenie w czasie obniżki do listopada może okazać się kompromisowym rozwiązaniem dla Rady w celu zmniejszenia bieżącej silnej polaryzacji poglądów wewnątrz RPP, mimo, iż część członków Rady (prawdopodobnie z prezesem NBP włącznie) może preferować rozpoczęcie cyklu obniżek już na najbliższym posiedzeniu Rady. Tym samym nasz scenariusz pierwszej obniżki stóp w listopadzie pozostaje naszym bazowym scenariuszem, choć przyznajemy, że ryzyko obniżki stóp już w październiku pozostaje wysokie. W bieżącym tygodniu do kompletu danych publikowanych przed październikowym posiedzeniem RPP dojdzie sprzedaż detaliczna i stopa bezrobocia za sierpień (publikacja we wtorek 25.09), w szczególności ważna będzie sprzedaż detaliczna, na której odczyty RPP zwraca uwagę.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także: Rynki finansowe 07-11.05.12 Rynki finansowe 07-11.05.12

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: