eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kwiecień słabszy dla europejskiej gospodarki

Kwiecień słabszy dla europejskiej gospodarki

2012-04-23 13:21

Korzystniejsze wiadomości gospodarcze z Chin oraz rozczarowujące z Europy kształtują pierwsze godziny handlu na rynkach finansowych w nowym tygodniu. Wstępny odczyt wskaźnika PMI za kwiecień dla przemysłu w Państwie Środka wykazał poprawę w porównaniu z marcem, choć wciąż widoczne były oznaki spowolnienia koniunktury.

Przeczytaj także: Presja na ceny mieszkań w Wielkiej Brytanii

Rynki finansowe


Tak trzeba interpretować podniesienie się wskaźnika PMI z 48,3 pkt do 49,1 pkt. W strefie euro mieliśmy natomiast pogłębienie spowolnienia zarówno w usługach, jak przemyśle. Wskaźnik dla pierwszego z tych sektorów obniżył się z 49,2 pkt do 47,9 pkt, a dla drugiego z 47,7 pkt do 46 pkt. W dwóch największych gospodarkach zmiany były przeciwne. We Francji regres dotknął usługi, a skala spowolnienia zmniejszyła się w przemyśle. W Niemczech podniosło się tempo wzrostu w części usługowej gospodarki, a pogłębiło się spowolnienie w przemyśle. W sumie wstępny kwietniowy odczyt dla całej gospodarki Eurolandu wypadł najsłabiej od 5 miesięcy, potwierdzając trudności z przezwyciężaniem problemów gospodarczych. Trzeba przy tym zwrócić uwagę, że w kolejnych miesiącach baza porównawcza dla danych gospodarczych będzie się obniżać, co będzie sprzyjać poprawie odczytów ekonomicznych.

W panującej od kilku tygodni atmosferze niepewności na rynkach wiadomości o słabej koniunkturze w Europie są przyjmowane źle, co spycha notowania europejskich akcji w pobliże kwietniowych minimów, a w przypadku naszej giełdy do poziomów z II połowy stycznia. Reakcja euro jest znacznie słabsza, nie widać też dziś dużej nerwowości w przypadku obligacji krajów peryferyjnych. To stwarza nadzieje, że druga część dnia może przynieść poprawę klimatu. Jeśli to nie nastąpi, to perspektywa powrotu trwalszych zwyżek znacząco się oddali.

Rynki nieruchomości


Wycofana została oferta sprzedaży najdroższej nieruchomości mieszkaniowej w Irlandii. Chodzi o obiekt położony w reprezentacyjnej części Dublina, który 7 lat temu został nabyty za 58 mln euro, a był jeszcze niedawno wystawiony na sprzedaż za 15 mln euro. Ceny mieszkań w Dublinie od szczytu koniunktury z II połowy 2007 r. obniżyły się o ponad połowę.

Pierwszy raz w historii pojawią się kredyty hipoteczne o stałym oprocentowaniu w Meksyku. Na taki krok zdecydował się największy tamtejszy pożyczkodawca, Infonavit, kontrolowany przez państwo.

Kwietniowe badanie koniunktury GUS przyniosło poprawę klimatu w budownictwie w porównaniu z marcem, ale koniunktura była oceniana słabiej niż tym samym miesiącu w poprzednich dwóch latach. Wciąż przeważały oceny wskazujące na pogarszanie się koniunktury, których było 26%, nad opiniami o jej poprawie (16%). Co ciekawe w porównaniu z marcem na poprawę koniunktury wskazywały bardziej mniejsze firmy, niż największe. Te ostatnie jednak wciąż wyrażają najlepsze opinie.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Kwiecień jest ostatnim miesiącem, w którym mamy do czynienia z wysoką bazą porównawczą dla danych gospodarczych ze strefy euro
  • W porównaniu z marcem bardziej optymistycznie koniunkturę oceniały głównie mniejsze firmy budowlane w naszym kraju

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: