eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wstępne odczyty indeksu PMI z europy rozczarowują

Wstępne odczyty indeksu PMI z europy rozczarowują

2012-04-23 12:57

Wstępne odczyty indeksu PMI z europy rozczarowują

Główne wydarzenia dnia © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Najważniejszą publikacje dzisiejszego dnia były wskaźniki aktywności w sektorze przemysłowym i usług. W nocy poznaliśmy indeks PMI dla chińskiego przemysłu sporządzany przez Markit/HSBC, który według wstępnych danych w kwietniu odnotował wzrost do 49,1pkt.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Te dane z jednej strony cieszą, gdyż mamy wzrost tego wskaźnika, z drugiej jednak strony po raz kolejny miesiąc z rzędu wskaźnik utrzymuje się poniżej kluczowej bariery 50pkt. Dziś poznaliśmy także wstępne odczytu indeksów PMI z Francji, Niemiec i Strefy Euro za kwiecień. Generalnie dane były słabsze. Odczyt obrazujący kondycję francuskiego przemysłu wzrósł do 47,3pkt. z 46,7pkt., natomiast indeks PMI dla usług spadł z 50,1pkt. w marcu do poziomu 46,7pkt. Odwrotnie było przypadku danych z Niemiec, gdzie Indeks PMI dla usług wzrósł do poziomu 52,6pkt., natomiast wskaźnik PMI dla przemysłu rozczarował i spadł do 46,3pkt. Indeksy PMI dla usług i przemysłu w strefie euro za kwiecień pogłębiły spadki. Dane te nie poprawiły rynkowych nastrojów. W reakcji na dane euro traciło na wartości względem dolara. Notowania eurodolara testowały poziom 1,3140 - para w dalszym ciągu pozostaje w szerszym zakresie wahań, z którego wybicie najprawdopodobniej zaowocuje dopiero silniejszym ruchem na EUR/USD. Informacje o tym, że na szczycie państwa G20 zobowiązały się wzmocnić Międzynarodowy Fundusz Walutowy kwotą 430 mld USD nie pomogły utrzymać lepszego sentymentu do euro obserwowanego w zeszłym tygodniu. Stany Zjednoczone i Kanady nie wezmą udziału w zasileniu Funduszu. Ponadto sentymentu do euro nie poprawiła informacja, że pierwszą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał Hollande.

Ten tydzień zapowiada się bardzo ciekawie na rynkach finansowych. Rynki oczekują na środowe posiedzenie Fed, które dodatkowo zakończy się konferencją Bena Bernanke. Ostatnie nieco słabsze dane z gospodarki amerykańskiej zrodziły nadzieje wśród części uczestników rynku, że znów zostanie podniesiona kwestia dalszych działań stymulacyjnych dla gospodarki, w tym QE3. Oczekiwania te zostaną zweryfikowane już za dwa dni. Wtedy też poznamy nowe projekcje zmian stóp procentowych oraz prognozy danych makroekonomicznych. Rynki zdominują dane z USA z czego istotny będzie odczyt indeksu zaufania konsumentów Conference Board, gdzie spodziewany jest lekki spadek wskaźnika w kwietniu, a także wstępny odczyt amerykańskiego PKB, gdzie konsensus rynkowy zakłada spowolnienie tempa wzrostu gospodarczego w pierwszych trzech miesiącach 2012 roku. Z Polski poznamy dane na temat sprzedaży detalicznej i stopy bezrobocia w marcu, a także protokół z ostatniego posiedzenia RPP ważny w kontekście ewentualnej podwyżki stóp procentowych w najbliższym czasie.

Najważniejsze wiadomości

  • GE: Niemiecki indeks nastrojów gospodarczych wzrósł w kwietniu do poziomu 109,9pkt. z 109,8pkt.
  • GE: Subindeks ocen bieżącej sytuacji gospodarczej wzrósł w kwietniu do 117,5pkt, natomiast subindeks ocen koniunktury pozostał na niezmienionym poziomie 102,7pkt.
  • UK: Sprzedaż detaliczna wzrosła w marcu o 1,8% licząc miesiąc do miesiąca i o 3,3% w skali roku.
  • UK: Sprzedaż detaliczna bez aut wzrosła w marcu o 1,5% w ujęciu miesięcznym oraz o 2,8% w skali roku.
  • US: Indeks Filadelfia Fed w kwietniu spadł do poziomu 8,5pkt.
  • Chiny: Według wstępnych danych indeks PMI dla przemysłu wzrósł w kwietniu do poziomu 49,1pkt.
  • JP: Indeks wskaźników wyprzedzających wzrósł w lutym do poziomu 96,3pkt.
  • PL: W marcu inflacja bazowa w Polsce obniżyła się do 2,4% z 2,6%r/r.

Główne wydarzenia dnia

fot. mat. prasowe

Główne wydarzenia dnia


 

1 2

następna

oprac. : Anna Wrzesińska / Dom Maklerski IDM S.A. Dom Maklerski IDM S.A.

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, dolar, kursy walut, euro, złoty, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: