eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Amerykański rynek nieruchomości daleki od uzdrowienia

Amerykański rynek nieruchomości daleki od uzdrowienia

2011-11-09 12:34

Do 28,6% podniósł się w III kwartale odsetek Amerykanów, których nieruchomości są mniej warte niż długi zaciągnięte na ich kupno. Kwartał wcześniej było to 26,8%, a rok wcześniej 23,2%. To kolejne potwierdzenie, że amerykański rynek nieruchomości mieszkaniowych wciąż daleki jest od uzdrowienia.

Przeczytaj także: Dobre wyniki niemieckiego handlu zagranicznego

Rynki finansowe


W atmosferze niekorzystnych wiadomości o dalszym spowalnianiu chińskiej gospodarki rozgrywają się środowe notowania na rynkach finansowych. Niekorzystne tendencje widoczne są zarówno w przemyśle, jak i dotykają konsumpcję. Znajdują potwierdzenie w osłabianiu się inflacji. W minionym miesiącu produkcja przemysłowa podniosła się o 13,2% w skali roku wobec 13,8% we wrześniu i 13,5% oczekiwanych przez analityków. Sprzedaż detaliczna wzrosła natomiast o 17,2% w porównaniu z 17,7% miesiąc wcześniej i 17,5% zapowiadanych przez ekonomistów. Inflacja zwolniła z 6,1% do 5,5%. Tym samym IV kwartał zaczyna się od pogłębiania złych tendencji, które spowodowały, że w III kwartale wzrost gospodarczy w Chinach był najsłabszy od 2 lat. Zapowiada się, że nie był to ostatni akcent obecnej fazy spowolnienia. Równocześnie coraz gorzej wygląda sytuacja Włoch, których rentowność obligacji 10-letnich idzie dziś dalej w górę i bije kolejne rekordy. Sięgają 6,87%, co jest już poziomem kryzysowym.

Nic więc dziwnego, że w takich warunkach powraca duża nerwowość na rynki finansowe. Tracą akcje, surowce oraz euro. Rynki giełdowe w Europie ponowne schodzą w pobliże ważnych średnioterminowych wsparć. Dla niemieckiego DAX znajduje się w okolicy 5,8 tys. pkt, dla naszego WIG w rejonie 40 tys. pkt.

Nic nie wskazuje, by Rada Polityki Pieniężnej obcięła dziś stopy procentowe - ani wypowiedzi członków tego gremium, ani rosnący wciąż WIBOR, czy podnoszące się ostatnio notowania kontraktów FRA, odzwierciedlających przyszłe stawki WIBOR.

Rynki nieruchomości


Do 28,6% podniósł się w III kwartale odsetek Amerykanów, których nieruchomości są mniej warte niż długi zaciągnięte na ich kupno. Kwartał wcześniej było to 26,8%, a rok wcześniej 23,2%. To kolejne potwierdzenie, że amerykański rynek nieruchomości mieszkaniowych wciąż daleki jest od uzdrowienia. Wzrost tego odsetka wiązany jest z mniejszą liczbą przejmowanych przez banki domów od niesolidnych dłużników i w efekcie pozostają one w statystykach.

Jednocześnie daje się zauważyć, że instytucje finansowe znów bardziej restrykcyjnie zaczynają podchodzić do tych, którzy nieregularnie obsługują kredyty. W październiku wszczęto o blisko 2 razy więcej procedur zmierzających do przejęcia domów od dłużników opóźniających się z regulowaniem zobowiązań co najmniej 10 miesięcy, niż to było w maju.

114 mieszkań brutto (107 netto) sprzedał Polnord w październiku. Od początku tego roku jest to łącznie 980 lokali brutto (901 netto).

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:
  • Słabnięcie chińskiej gospodarki utwierdza w przekonaniu o niekorzystnych perspektywach globalnej koniunktury
  • Wysoki odsetek Amerykanów mających większe kredyty hipoteczne do spłacenia niż wynosi wartość nieruchomości na których zakup je zaciągnięto, odsuwa w czasie uzdrowienie tamtejszego rynku mieszkaniowego


Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: