eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak wyjść z pętli kredytowej?

Jak wyjść z pętli kredytowej?

2011-08-24 11:38

Przeczytaj także: Spłata małego długu łatwiejsza


Po drugie „czarna lista”

Aby mieć jasność, o ile za wysoki jest nasz łączny kredyt, musimy zrobić tzw. „czarną listę” dotychczasowych zobowiązań. W tym celu powinniśmy zebrać wszystkie umowy kredytowe, spisać ilość rat, jaka pozostała nam do spłaty i ocenić o ile łączna kwota przewyższa nasze możliwości finansowe.

Po trzecie kontakt z bankiem

Jeśli mamy zobowiązania w kilku bankach jednocześnie i w każdym z nich nie jesteśmy w stanie terminowo regulować rat, napiszmy pismo, bądź udajmy się do oddziału i przedstawmy naszą sytuację. Jednocześnie poprośmy o najlepsze możliwe rozwiązanie naszej sprawy. Może to być wydłużenie okresu spłaty, bądź obniżenie rat lub tymczasowa przerwa w ich spłacie. Najważniejsze, by zrobić pierwszy krok, zanim bank sam zainteresuje się naszym opóźnieniem. Dobra wola klienta działa w takich przypadkach na jego korzyść.

Po czwarte kredyt konsolidacyjny

Niekiedy najlepszym rozwiązaniem, pozwalającym uregulować narastający dług, jest zaciągnięcie kredytu konsolidacyjnego, zabezpieczanego hipoteką. - Konsolidacja polega na zastąpieniu kilku zobowiązań jednym, udzielonym na dłuższy okres czasu, dzięki czemu miesięczne płatności są mniejsze niż suma dotychczasowych rat. Pomimo, iż kredyt konsolidacyjny spłaca się najczęściej kilkanaście lat, raty są na tyle niskie, że jesteśmy w stanie regulować je terminowo. Takim kredytem możemy spłacić zadłużenie na karcie kredytowej, limit w rachunku osobistym, pożyczki gotówkowe, a także kredyty samochodowe – wyjaśnia Michał Krakowski z Domu Kredytowego Notus.

fot. mat. prasowe

Kredyt konsolidacyjny - korzyści

Kredyt konsolidacyjny - korzyści


Sposobów na wyjście z pętli kredytowej jest kilka. Decyzję o wyborze najodpowiedniejszego powinniśmy podjąć wspólnie z doradcą kredytowym. Najważniejsze, by w trudnej sytuacji nie uciekać przed odpowiedzialnością. Należy pamiętać, że banki to instytucje, ale instytucje tworzone przez ludzi, którym także zależy na pomyślnym rozwiązaniu każdej, nawet trudnej sprawy.

poprzednia  

1 2

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: