eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

2015-11-17 10:42

Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015 © fox17 - Fotolia.com

Rodzime przedsiębiorstwa zarządzające wierzytelnościami coraz śmielej poczynają sobie na zagranicznych rynkach. Część z nich staje się członkami grup kapitałowych o międzynarodowym charakterze. Zauważalna staje się również postępująca konsolidacja krajowego sektora wierzytelności, Dobrą sytuację potwierdza ostatnia edycja raportu „Wielkość polskiego rynku wierzytelności”, z którego wynika m.n., że wartość portfela wierzytelności w obsłudze liderów tego rynku zdołała pobić rekord.

Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności I kwartał 2015

NOWE ZJAWISKA I ROSNĄCA SKALA


Pod koniec czerwca bieżącego roku badane firmy (członkowie KPF) zajmowały się obsługą wierzytelności, których nominalna wartość sięgała 61,6 miliarda PLN. Oznacza to, że w ciągu 4,5 roku (od grudnia 2010) wartość portfela wzrosła aż trzykrotnie. Jeżeli z kolei spojrzeć na nią w ujęciu kwartalnym, to okaże się, że przyrost wyniósł 6,6%. Jednocześnie jednak odnotowano spadek tempa wzrostu liczby wierzytelności, która pod koniec I półrocza wzrosła o zaledwie 0,2 miliona sztuk, co jest równoznaczne ze wzrostem na poziomie zaledwie 2,2%. Ostatnio mniejszą dynamikę zarejestrowano na przełomie 2013 i 2014 roku, kiedy to wzrosty sięgnęły zaledwie 0,03 miliona.
- Rok 2015 można uznać za cezurę dla uruchomienia rynku wierzytelności hipotecznych Dojrzewanie portfeli hipotecznych to okres 5-7 lat, stąd strumień takich wierzytelności nie tylko pojawił się w obrocie w ostatnich miesiącach, ale jego wartość zacznie zapewne rosnąć. Zjawisko to może nabrać dynamiki także i dlatego, że po wielu miesiącach praktyki na małych portfelach lub pojedynczych należnościach, część firm nabrała wystarczających kompetencji do profesjonalnej obsługi bankowych wierzytelności hipotecznych. Strony transakcji potrafią już określić to, na czym może polegać konsensus wokół wyceny portfeli, a to zaczyna mieć odbicie statystykach, prowadzonych przez ekspertów KPF – wskazuje Andrzej Roter, Dyrektor Generalny KPF.

Najbardziej dynamiczny wzrost liczby wierzytelności odnotowano w kategorii innych niż, należące do firm zarządzających wierzytelnościami, funduszy sekurytyzacyjnych – w II kwartale lat 2013 i 2014 ich liczba nie przekraczała 80 tys. sztuk., podczas gdy w ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrosła ponad 10-krotnie, do 930 tysięcy sztuk. Pod względem wartościowym r/r przekłada się to na 168% wzrost – z 4,5 mld PLN w czerwcu ubiegłego roku do 12,1 mld PLN na koniec II kwartału br. Łączna wartość wierzytelności, obsługiwanych przez firmy windykacyjne w imieniu obu kategorii funduszy (własnych oraz innych) w analizowanym okresie wyniosła 50,6 mld PLN spośród 61,6 mld PLN ogółem.

fot. fox17 - Fotolia.com

Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015

Pod koniec czerwca bieżącego roku badane firmy (członkowie KPF) zajmowały się obsługą wierzytelności, których nominalna wartość sięgała 61,6 miliarda PLN.


Najnowszy raport KPF „Wielkość polskiego rynku wierzytelności” po raz pierwszy w 5-letniej historii badania odnotowuje prowadzenie obsługi w imieniu aż 7 funduszy sekurytyzacyjnych. Współpraca z funduszami sekurytyzacyjnymi, tworzonymi, czy współtworzonymi przez firmy z tej samej branży, ale konkurencyjnych w pozyskiwaniu portfeli wierzytelności, staje się standardem.
– To względnie nowe zjawisko pozwala na efektywniejsze wykorzystywanie potencjału usługowego całego sektora. I to bez konieczności uruchamiania procesów dostosowawczych w postaci dynamicznych zmian własnościowych. Ponieważ z tym zjawiskiem mamy do czynienia już pewien czas, to jego konsekwencje stają się coraz bardziej widoczne, a w dłuższym okresie zapewne ujawnią się jeszcze silniej. Jest już i będzie ono źródłem racjonalnej konsolidacji sektora. To zjawisko jednocześnie potwierdza, że standardy praktyk biznesowych upowszechniają się i w coraz mniejszym stopniu będą stanowić barierę dla takich procesów – zauważa Andrzej Roter. - To bardzo dobry sygnał i cieszę się, że Zasady Dobrych Praktyk Windykacyjnych, zaimplementowane przez Członków KPF już 10 lat temu, stały się benchmarkiem dla praktyk całego rynku i miały tak zasadnicze, pozytywne i praktyczne znaczenie – dodaje.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: