2018-09-27 10:49
Wartość polskiego rynku wierzytelności to 81 mld zł © marcinm111 - Fotolia.com
Przeczytaj także: Polski rynek wierzytelności I kwartał 2017
Doniesienia płynące z raportu to potwierdzenie kontynuacji wzrostów na rodzimym rynku zarządzania wierzytelnościami i jednocześnie podtrzymania względnego optymizmu praktyków rynku. Zarządzanie wierzytelnościami, a w szczególności obrót nimi, to papierek lakmusowy kondycji gospodarczej. Jednocześnie pozytywna koniunktura, wzrosty dochodu narodowego oraz polepszająca się sytuacja finansowa gospodarstw domowych ułatwiają znacznie dostęp do finansowania inwestycji, konsumpcji, a także przekładają się na skalę obrotów oraz rozliczeń handlowych i finansowych. Pomijając wpływ, jaki wywiera na jakość rozliczeń moralność finansowa, część kontrahentów i konsumentów nie rozlicza się ze swoich zobowiązań w terminie, co w naturalny sposób staje się jednym ze źródeł wzrostu notowanego na rynku wierzytelności.- Członkowie KPF, wśród nich liderzy rynku, wykonali ogromną pracę dla powiększenia kultury obrotu wierzytelnościami. m.in. Od kilku już lat stosują się m.in. do wypracowanych w formule samorządowej zasad dobrych praktyk w obrocie wierzytelnościami i zasad dobrych praktyk windykacyjnych. Aktualnie Członkowie KPF pracują nad kolejnym doskonaleniem zbioru zasad dobrych praktyk, uwzględniając w nich również kwestię wierzytelności masowych, które mogłyby pochodzić z misselling-u. To ważne, by podnosić poziom ochrony konsumenta i dłużnika – mówi Andrzej Roter, Prezes Zarządu Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych.
fot. mat. prasowe
Średni udział odzyskanych środków do wartości obsługiwanych wierzytelności (w proc.).
Udział odzyskanych środków – w odniesieniu do wartości portfela zarządzanych wierzytelności – uplasował się na poziomie 4,63 proc.
- Poziom odzyskiwanych środków finansowych ma kapitalne znaczenie dla gospodarki, budżetu Państw. Obniża ryzyko podnoszenie cen, inflacji, wspiera zamiary inwestycyjne i konsumpcję, poprawia ściągalność podatków i powiększa ich strumień, finansujący różne polityki Państwa. W tym kontekście obniżenie tzw. wskaźnika odzysku nie jest dobrą informacją dla uczestników rynku, w tym dla wierzycieli pierwotnych banków, telekomów, instytucji pożyczkowych). Może bowiem wpływać na obniżenie poziomu cen, akceptowanych przez przystępujących do przetargów na zakup portfeli wierzytelności czy oczekiwanie wyższego wynagrodzenia w przypadku windykacji na zlecenie – ocenia Andrzej Roter, Prezes Zarządu KPF.
fot. mat. prasowe
Polski rynek wierzytelności w liczbach
Liczba obsługiwanych wierzytelności na koniec I kwartału 2018 roku wyniosła 14,6 mln sztuk.
fot. mat. prasowe
Średnia wartość 1 obsługiwanej wierzytelności w tys. zł
Przeciętna wartość pojedynczej wierzytelności, obsługiwanej przez firmy zrzeszone w KPF, osiągnęła poziom 5,56 tys. zł.
Na rozwój branży wpływa otoczenie gospodarcze, aspekty prawne i inne czynniki, ale bardzo ważny jest wizerunek sektora zarządzania wierzytelnościami i windykacji należności, a ten – w mojej ocenie – zmienia się od lat i to na lepsze. Należy także zaakcentować, że profesjonalna windykacja kieruje się jasnymi, zrozumiałymi zasadami i jest naturalnym sposobem rozwiązywania problemu nieuregulowanych należności. Jednym z kluczowych elementów jest zapewnienie pełnej zgodności praktyk biznesowych nie tylko z przepisami prawa, ale również z zasadami etycznymi. W ramach Konferencji Przedsiębiorstw Finansowych Członkowie KPF stworzyli zasady dobrych praktyk windykacyjnych i powołali Komisję Etyki. Czuwa ona nad przestrzeganiem zasad w praktyce biznesowej, budując bieżące i rzetelne relacje w tym zakresie z tymi uczestnikami rynku, którzy zajmują się ochroną praw konsumentów.
Bardzo ważna jest również edukacja ekonomiczna i finansowa konsumentów oraz uświadamianie znaczenia społecznego i gospodarczego podstawowych instytucji społecznych, do których należy wywiązywanie się z zaciągniętych zobowiązań, bez względu na wielkość ich kwoty. Doskonaląc program etyczny, obowiązujący w KPF, we wrześniu br. powołano do życia nowych organ statutowy – Rzecznika Etyki – który umożliwi jeszcze bardziej efektywną współpracę z interesariuszami, w tym z klientami - dłużnikami i podmiotami, chroniącymi ich interesy.
oprac. : eGospodarka.pl
Jak radzi sobie zarządzanie wierzytelnościami?
Polski rynek wierzytelności III kwartał 2015
Polski rynek wierzytelności II kwartał 2015
Polski rynek wierzytelności I kwartał 2015
Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2014
Polski rynek wierzytelności I kwartał 2014
Polski rynek wierzytelności IV kwartał 2013
Czy zarządzanie wierzytelnościami jest efektywne?
Polski rynek wierzytelności III kw. 2013
sadinternetowypl / 2018-11-30 15:54:32
skoro rośnie suma wierzytelności, to oznacza słabą skuteczność firm windykacyjnych. Wierzyciel powinien sam wysłać wezwanie do zapłaty, a później złożyć pozew o zapłatę przez sadinternetowy.pl. Korzystanie z firmy windykacyjnej, która tylko wydzwania mimo, iż dłużnik informuje że nie zapłaci nie ma sensu. W tym czasie sąd wydałby nakaz zapłaty a komornik ściągnął dług. Niestety po roku dłużnik już nic nie ma, bo inni wierzyciele ściągnęli co się dało przez komornika. [ odpowiedz ] [ cytuj ]
Witam, otrzymałam zawiadomienie o rozpoczęciu procedury przedsądowej z firmy Intrum Justitia informują mnie, że z powodu braku spłaty ...
W jaki sposób wyegzekwować należność od nieuczciwego przedsiębiorcy. Umowa pożyczki była słowna i bez świadków.
Heyah 01 z podwojonym pakietem gigabajtów
Oprocentowanie kredytów hipotecznych rekordowe, ceny mieszkań nadal rosną
Rosnąca umieralność i spadki urodzeń. Oto polska demografia
Producenci opakowań: uderzą w nich rosnące ceny surowców?
Cyberataki ransomware: wszyscy się boją, nie wszyscy się chronią
Nadchodzi Dyrektywa Omnibus. Co to oznacza dla sklepów internetowych?
UPC przeszło do PLAY. Co w powitalnej promocji?