eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Jak poprawić płynność finansową firmy?

Jak poprawić płynność finansową firmy?

2009-02-18 13:54

Jak poprawić płynność finansową firmy?

Rynek faktoringu w Polsce © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Pogorszenie się kondycji finansowej polskich firm sygnalizują statystyki, pokazujące coraz większe trudności z uzyskaniem zapłaty za sprzedawane produkty. Firmy, których kontrahenci nie wywiązują się ze swoich zobowiązań, często popadają przez to w kłopoty, które mogą powodować utratę płynności finansowej. Portal IPO.pl przedstawił raport "Jak poprawić płynność finansową 2009", który zawiera analizę narzędzi i instrumentów finansowych służących do poprawy kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Przeczytaj także: Faktoring wykosi konkurencję?

Rynek faktoringu

Najnowsze statystyki, opublikowane przez Factors Chain International, wskazują, iż rynek faktoringu na świecie odnotował 15% wzrost w 2007 roku (+12% w 2006 roku).

Z raportu IPO.pl wynika, że największym rynkiem usług faktoringowych jest Europa, na którą przypada ponad 70% wartości globalnych transakcji, z Wielką Brytanią i Włochami na czele. Kolejnymi pod względem wielkości są obie Ameryki (głównie Stany Zjednoczone i Brazylia) oraz Azja (z Japonią i Tajwanem w czołówce). Na te kontynenty przypada po 13% światowego faktoringu.

fot. mat. prasowe

Rynek faktoringu w Polsce

Rynek faktoringu w Polsce

W Europie Środkowo-Wschodniej, gdzie instrument ten jest dostępny od dziesięciu lat, prym pod względem wartości transakcji wiodą Polska i Czechy. Dużą popularnością faktoring cieszy się też w krajach bałtyckich. W Estonii udział factoringu w PKB ten udział wyniósł 13%, na Litwie prawie 8%, a na Łotwie 6%. W Polsce wartość wykupionych wierzytelności firm zrzeszonych w PZF w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2008 roku wyniosła 24,7 mld zł, co daje wzrost obrotów w stosunku do analogicznego okresu w 2007 roku o 97,5%.

Faktoring a kredyt

W raporcie czytamy, iż kredyt oraz faktoring tylko z pozoru mają ze sobą wiele wspólnego. W rzeczywistości obie usługi więcej dzieli niż łączy. Po pierwsze faktoring jest mniej sformalizowany od kredytu i wymaga mniejszej liczby zabezpieczeń niż kredyt. Ubiegając się o udzielenie kredytu, klient musi spełnić szereg kryteriów i wykazać się tzw. “zdolnością kredytową”. Nie jest to wcale takie proste w obecnych czasach, kiedy banki nie dość, że zaostrzyły warunki przyznawania kredytu to jeszcze wymagają często „niemałego” wkładu własnego przy większych pożyczkach. A ustanowienie zabezpieczeń o odpowiedniej wartości i jakości często niesie za sobą dodatkowe koszty.

W przypadku faktoringu zabezpieczenia są znacznie łagodniejsze i ograniczają się praktycznie do wykupionej wierzytelności. Taka postać rzeczy jest bardzo istotna zwłaszcza dla firm młodych, które nie mogą wylegitymować się od razu bardzo dobrymi wynikami finansowymi. Instytucja faktoringowa zwraca główną uwagę na odbiorców swojego klienta, stan bieżących należności oraz ogólnie na profil działalności danej firmy. Dla faktora istotne są również warunki sprzedaży, terminy płatności na wystawianych fakturach oraz opóźnienia w regulowaniu zobowiązań przez odbiorców.

Faktoring nie powoduje zadłużenia przedsiębiorcy - umożliwia mu dostęp do jego własnych należności, na które w zwykłych okolicznościach musiałby czekać od 60 do nawet 120 dni - tyle, ile wynoszą terminy płatności na wystawianych przez niego fakturach. Korzystanie z faktoringu nie wiąże się ze spłacaniem rat przez firmę, a koszty tej usługi składają się na prowizję naliczaną od wartości faktur i oprocentowanie liczone od wykorzystanych środków.

 

1 2

następna

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: