Jak inwestować w produkty strukturyzowane?
2011-04-01 09:54
Przeczytaj także: Produkty strukturyzowane autocall dają zarobić
W trzecim przykładzie klienta przed przegraną nie ustrzeże nawet opcja autocall. Wartość instrumentu bazowego nie wzrosła do zakładanego poziomu, więc klient może liczyć tylko na zwrot gwarantowanej kwoty.
fot. mat. prasowe
W czwartym scenariuszu, klient znowu zyskuje. Ponieważ instrument bazowy raz zyskiwał na wartości, raz tracił, po 24 miesiącach klient może być naprawdę zadowolony z inwestycji. Mimo wahań kursu i sumarycznie nieznacznego wzrostu wartości indeksu (niższego niż 10 procent), bank wypłaci mu 10 proc. odsetek za każdy rok inwestycji.
Produkt wyposażony w autocall zapadłby już po 12 miesiącach, więc klient zarobiłby nieco mniej.
– Każda inwestycja wiąże się z ryzykiem straty. To jeszcze jeden powód, dla którego powinniśmy inwestować w produkty, które rozumiemy - podkreśla Michał Szeliski. – Jeżeli zysk ze struktury uzależniony jest np. od tego, czy indeks wzrośnie o co najmniej 10 proc., ale nie więcej niż 35 proc., a w drugim roku musi zostać spełniony jeszcze dodatkowy warunek, nawet doświadczony inwestor może mieć problem z określeniem szansy realizacji takiego scenariusza. W przypadku nieskomplikowanej struktury opartej na znanym instrumencie bazowym klientowi łatwiej też będzie przyjąć porażkę, bo będzie potrafił ją sobie wytłumaczyć – dodaje.
Przeczytaj także:
Rynek instrumentów pochodnych VI 2014
![Rynek instrumentów pochodnych VI 2014 [© giełda_52247840_microworks - Fotolia.com] Rynek instrumentów pochodnych VI 2014](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/rynek-instrumentow-pochodnych/Rynek-instrumentow-pochodnych-VI-2014-140139-150x100crop.jpg)
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl