eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Rynek instrumentów pochodnych VI 2014

Rynek instrumentów pochodnych VI 2014

2014-07-10 12:48

Rynek instrumentów pochodnych VI 2014

Rynek instrumentów pochodnych VI 2014 © giełda_52247840_microworks - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

W czerwcu 2014 roku wolumen obrotu wszystkimi instrumentami pochodnymi sięgnął 925,5 tysiąca sztuk - podaje Warszawska Giełda Papierów Wartościowych. Z kolei liczony od początku roku wolumen obrotu kontraktami terminowymi na mWIG40 wyniósł 61,8 tysiąca sztuk, co w porównaniu do analogicznego okresu roku ubiegłego stanowi ponad trzykrotny wzrost.

Przeczytaj także: Rynek instrumentów pochodnych V 2014

- Aktywność inwestorów na rynku instrumentów pochodnych jest w dużej mierze zależna od zmienności rynku, która w ostatnim kwartale, zarówno w Polsce, jak i na pozostałych rynkach europejskich, jest wyjątkowo niska. Kontrakty na WIG20 z mnożnikiem 20zł pozwalają jednak zarabiać nawet w takich warunkach. Połączenie wysiłków GPW i domów maklerskich w tworzeniu coraz lepszych warunków działania inwestorów, np. poprzez wprowadzanie depozytów intraday, nieustającą edukację i promocje pozwala w dłuższej perspektywie zwiększać atrakcyjność rynku pochodnych i przyciągać na niego nowe kategorie inwestorów – powiedział Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

fot. mat. prasowe

Wolumeny obrotów (z uwzględnieniem transakcji pakietowych)

W czerwcu 2014 roku wolumen obrotu wszystkimi instrumentami pochodnymi wyniósł 925,5 tys. sztuk.


Kontrakty na WIG20

Czerwiec br. był ostatnim miesiącem, kiedy w obrocie giełdowym dostępne były jednocześnie kontrakty na WIG20 z mnożnikiem 10 zł (do 20 czerwca) oraz kontrakty na WIG20 z mnożnikiem 20 zł. Całkowity wolumen obrotu tymi kontraktami w tym miesiącu wyniósł 605,5 tys. kontraktów, a liczba otwartych pozycji na koniec miesiąca wyniosła 68,2 tys. kontraktów.

fot. mat. prasowe

Roczny wolumen obrotów (transakcje sesyjne oraz pakietowe)

Aktywność inwestorów na rynku instrumentów pochodnych jest w dużej mierze zależna od zmienności rynku, która w ostatnim kwartale, zarówno w Polsce, jak i na pozostałych rynkach europejskich, jest wyjątkowo niska.


Kontrakty na mWIG40

Zainteresowanie kontraktami terminowymi na indeks mWIG40 utrzymuje się na największym w historii notowania tego kontraktu poziomie. Wolumen obrotu za pierwsze półrocze b.r. wyniósł 61,8 tys. kontraktów. Jest on ponad 3-krotnie większy niż w analogicznym okresie roku ubiegłego. Na koniec czerwca br. liczba otwartych pozycji wyniosła 1,6 tys. kontraktów terminowych.

Opcje

W czerwcu br. wolumen obrotu opcjami na indeks WIG20 wyniósł 32,3 tys. opcji a liczba otwartych pozycji na koniec miesiąca wyniosła 36 tys. opcji. Od początku roku wolumen wyniósł 214 tys. opcji co stanowi spadek o 48% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku.

Kontrakty na akcje

W czerwcu br. wolumen obrotu kontraktami na akcje wyniósł 37,1 tys. kontraktów a liczba otwartych pozycji na koniec miesiąca wyniosła 7,5 tys. kontraktów. Od początku roku wolumen wyniósł 261,1 tys. kontraktów co stanowi spadek o 30,1% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Kontraktami na akcje o najwyższym miesięcznym wolumenie obrotu w czerwcu były:

fot. mat. prasowe

Kontrakty na akcje o najwyższym miesięcznym wolumenie obrotu

Najwyższy miesięczny wolumen obrotów uzyskały kontrakty na akcje PKOBP.


Kontrakty na waluty

Wolumen obrotu kontraktami walutowymi wyniósł w czerwcu 2014 roku 240,1 tys. kontraktów, a liczba otwartych pozycji na koniec czerwca br. roku wyniosła 75,3 tys. kontraktów. Wolumen od początku roku wyniósł 1.149,7 tys. kontraktów co stanowi spadek o 18,7% w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku. Najbardziej popularnym kontraktem walutowym w czerwcu 2014 roku był kontrakt na kurs USD/PLN. Wolumen obrotu tą klasą kontraktu walutowego wyniósł 220,6 tys. kontraktów, co stanowiło 92% wolumenu obrotu wszystkimi kontraktami walutowymi.

fot. mat. prasowe

Wolumen obrotu kontraktami terminowymi na indeks WIG20 z mnożnikiem 10 i 20 złotych

Czerwiec br. był ostatnim miesiącem, kiedy w obrocie giełdowym dostępne były jednocześnie kontrakty na WIG20 z mnożnikiem 10 zł (do 20 czerwca) oraz kontrakty na WIG20 z mnożnikiem 20 zł.

fot. mat. prasowe

Liczba otwartych pozycji na koniec danego roku oraz na koniec maja 2014 na wszystkich instrumentach

Liczba otwartych pozycji na koniec czerwca br. wyniosła 177,1 tys. sztuk


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: